Katılmak ister misin??

Devam etmek için giriş yap

• 53

Son 1 saat içerisinde yeni mesajlar

• Dakikalar içerisinde cevap alın

• 92%

Mesajların yüzde 92% 'i cevaplandı

Accepted Solution

View Original

Problem Çözüldü

Asıl
24 Haz 2016
inferrno666 Tarafından

inferrno666

88%
05 RÜTBE
RÜTBE DURUMU

Bard's Gold : Tüm Yeni Nesil Konsollarda Çıkış Yapmış İlk Türk Oyunu

[ Düzenlendi ]
18 Yanıt 1.060 Görüntüleme DÜZENLENDİ 24-06-2016
24 Haz 2016
inferrno666 Tarafından

-Bard's Gold 2014 yılında Erdem Şen tarafından yapılmaya başlamış, Ağustos 2015 de Steam ve 17 Haziran 2016 da tüm yeni nesil konsol (PS4, PS vita) sanal mağazalarında satışa çıkmış Türk yapımı bir oyundur.

Title.png

-Yani bayrakları asmanın tam zamanıdır, çünkü Erdem Şen ve oyunu bu konuda tarihe geçmiştir.

as bayrakları.jpg

-Bard's Gold 2D retro platformer tarzı bir oyundur. Yani, hani bu eskiden amiga 500, commodore 64, ilk pc oyunları dönemindeki oyunlar gibidir. Ülkemizde o kadar rağbet görmeyen bu tarz aslında çok popüler bir tarzdır. Heleki yeni nesil konsollarda ve tv'lerde bu tarz oyunları oynamak hem çok keyifli hemde çok nostaljik.

9.PNG

-Bard' ın yükselişi. Bard's Gold Steam'de yayınlandıktan sonra ilgi çekmeye başladı. Oyuna gelen olumlu tepkilerden sonra Erdem Şen oyunu konsollara çıkarmak için SONY ile irtibata geçti, anlaşma sağlandı ve Erdem konsol uyarlamaları için kolları sıvadı.

5.png

-Bard's Gold bir bağımsız yapımdır. Peki nedir "Bağımsız Yapım" ve "Bağımsız Oyun Yapımcısı" onu da Erdem Şen anlatmış. Bağımsız Oyun Yapımcıları, üzerilerinde bir Dağıtıcı (Publisher) olmadan ve yaratıcılık açısından hiçbir kısıtlama altına girmeden, genelde 1-2 kişiden oluşan (daha büyük olanları da vardır), çoğunlukla ev ortamında veya ufak bürolarda kendi imkanları ve fikirleri ile oyun yapan topluluklardır. Bu ufak toplulukların gelirleri, sahip oldukları destekçilere, bütçelerinin el verdiğince yapabildikleri reklam tanıtımlarına ve tabiki yaptıkları oyunların kalitesine göre değişir. Bu yapımcıların arasında çok yüksek gelirler elde eden yapımcılar da mevcuttur. Örnek olarak: Minecraft-Mojang

6.png

-Oyunu oynayan biri olarak ben öncelikle söylemeliyim ki sizi çok gergin anlar bekliyor, çünkü oyun esaslı bir platform oyunu, zorluk seviyesi sizi bunalatacakmış sanmayın, her bölümün bir kaç değişik versiyonu var bu yüzden sıkılmadan oynayabiliyorsunuz. Bununla beraber konsolda bu tarz bir oyun oynamanın tadı da bambaşka. Kontrolleri ben çok başarılı buldum. Bu arada bu oyun için Play Station da "cross buy" olarak alabiliyorsunuz. Yani PS4'e aldığınız zaman eğer PS vitanız varsa, onda da oynayabiliyorsunuz. Ayrıca Türkçe dil seçeneği de var.

10.PNG

-Oyunun konusu ise şu şekilde, Bard'a verilen aile yadigarı altın uğursuz mu uğursuz bir goblin tarafından çalınır. Boyut kapısından başka boyutlara geçiş yapan goblini Bard tabii ki takip eder ve altını bulmaya çalışır.

bardsgoldlaunchtrailer-1465309230188.jpg

Ve tabii ki Erdem Şen

Kendisi çok eski bir dostumdur ve gerçekten süper bir insandır. Oyun hakkında gelecek olan eleştirilere açık ve hatta gelen saldırgan yorumlara göğüs germiş, susmuş, cevap vermemiş dayanıklıkta biridir. Eğer oyunda takıldığınız bir yer olursa Erdem'e ulaşabilmeniz için Erdemin twitter adresi aGametery  ve Bard's Gold'un facebook adreslerini kullanabilirsiniz.

Not : Geçemediğiniz yerde sorsanızda söylemez 

Cevap
ETİKETLER: PS Vita PS4
İletiler için Kurallar 'ı görüntüle
Yanıtla Yanıtı Güncelle İptal

Accepted Solution

View Original

Problem Çözüldü

Asıl
02
/16

alperenpro87

47%
02 RÜTBE
RÜTBE DURUMU
alperenpro87
Onaylanmış çözüm

İşte Türkler Bu Yüzden Oyun Yapmamalı

0 Övgü Puanı

Accepted Solution

View Original

Problem Çözüldü

Asıl
05
/16

inferrno666

88%
05 RÜTBE
RÜTBE DURUMU
inferrno666
alperenpro87
Onaylanmış çözüm

hangi yüzden

0 Övgü Puanı

Accepted Solution

View Original

Problem Çözüldü

Asıl
05
/16

alee_kolo

85%
05 RÜTBE
RÜTBE DURUMU
alee_kolo
alperenpro87
Onaylanmış çözüm

Ne alaka? 

Accepted Solution

View Original

Problem Çözüldü

Asıl
Beta Tester
08
/16

omrkcmn

• Beta Tester
94%
08 RÜTBE
RÜTBE DURUMU
omrkcmn
Onaylanmış çözüm

Gayet güzel bir gelişme. Bu gelişmenin karlı yolları açmasını ümit ediyorum. No 70 gibi gibi... 

**Lakin bir sıkıntı var. Bu tür belirli bir kesime hitap ediyor. JRPG gibi. Kendisini yinede tebrik ediyorum.

Accepted Solution

View Original

Problem Çözüldü

Asıl
06
/16

FlyingSpacePanda

96%
06 RÜTBE
RÜTBE DURUMU
FlyingSpacePanda
Onaylanmış çözüm

Konu için çok teşekkürler @inferrno666. Oyunun PS Store linkini de eklemiş olalım.

Oyunun hakettiği ilgiyi görmesini dilerim.

Accepted Solution

View Original

Problem Çözüldü

Asıl
Award Winner
10
/16

MaviSiyah

• Award Winner
94%
10 RÜTBE
RÜTBE DURUMU
MaviSiyah
Onaylanmış çözüm

Yapımcı arkadaşa yolunda başarılar dilerim, her ne kadar bayrak asılacak kalitede bir yapım olmayıp  mobil platform için yapılmış bir oyun olsa da umarım gerekli ilgiyi görür.

0 Övgü Puanı

Accepted Solution

View Original

Problem Çözüldü

Asıl
02
/16

Jedemy

80%
02 RÜTBE
RÜTBE DURUMU
Jedemy
MaviSiyah
Onaylanmış çözüm

Yaa arkadaş araştırdım baktım oyun konsol platformlarından en az 7/10 almış. Ülkemizden bu zamana kadar kaç tane oyun çıkmış? Nasıl havaya girdiyseniz herşeye burun kıvıran bi topluluk olduk sayenizde. Hayır yani bir Platform oyunundan ne gibi ekstra bi beklentiniz var. Ben aldım oynadım cokta güzel olmuş, ellerine sağlık yapan arkadaşın. Azcık saygı duyun verilen emeğe, ayıptır. 

Accepted Solution

View Original

Problem Çözüldü

Asıl
05
/16

inferrno666

88%
05 RÜTBE
RÜTBE DURUMU
inferrno666
MaviSiyah
Onaylanmış çözüm

oooo en kısa zamanda çalışmalarını görmek için sabırsızlanıyorum. Çıtayı yükseltirsin herhalde :D

0 Övgü Puanı

Accepted Solution

View Original

Problem Çözüldü

Asıl
Award Winner
10
/16

MaviSiyah

• Award Winner
94%
10 RÜTBE
RÜTBE DURUMU
MaviSiyah
inferrno666
Onaylanmış çözüm

Ben değilde forumda bir arkadaşım şu an oyun geliştirmek için unreal engine 4 motoru ile çeşitli çalışmalar yapıyor, umarım çıtayı yükseltecek kalite de bir oyun yapma fırsatı bulur ve bayrakları asarız 

20 yıl önce bu tarz oyunlara ilgi duyuyordum da artık pek heyecan barındırmıyor biraz gerçekçi düşünürsek oyun vita için oynanabilir belki fakat PS4 için tercih etmek güç. 3310 da ki snake i xperia z5 de oynamak gibi biraz

Accepted Solution

View Original

Problem Çözüldü

Asıl
05
/16

zantaraaa

88%
05 RÜTBE
RÜTBE DURUMU
zantaraaa
Onaylanmış çözüm

Oyunu yapımı vb. şeylerle uğraşan biri olarak cidden böyle bir haberi görünce balkona bayrakları asasım geldi :D
Umarım hakedilen değer verilir bu tür projelere çünkü gerçekten çok zaman ve emek harcanan bir olay şu oyun geliştirme süreci.Fırsatım olduğunda kesinlikle alıcağım bir oyun (Y) 

photo YEni-mza-1_zpslql5wpwb.png

Accepted Solution

View Original

Problem Çözüldü

Asıl
05
/16

inferrno666

88%
05 RÜTBE
RÜTBE DURUMU
inferrno666
MaviSiyah
Onaylanmış çözüm

O Bayrak asıldı bak zaten, ilk yapılan ve çıkartılan oyun budur. Sen arkadaşın yapinca asarsin. Öyle yapıyo ediyo ile olmuyo bu işler maalesef. Yapıcak çıkarıcak ondan sonra konusucaksın. Yoksa elinde bitmemiş proje ile dolaşan adam gani. Önce icraat. İşte bizim ülkemizdeki sıkıntıyı kendinden örnek vererek dile getirmişsin. Sadece grafikle ilgilenen ve oyun bilgisi çok düşük seviyede olan bir topluluguz maalesef. Bu Oyun endüstrisi bir şekilde ilerler ama bu kafa yapısı olan oyuncular nasıl ilerler, bak ben onu hiç bilmiyorum.

Accepted Solution

View Original

Problem Çözüldü

Asıl
Award Winner
10
/16

MaviSiyah

• Award Winner
94%
10 RÜTBE
RÜTBE DURUMU
MaviSiyah
inferrno666
Onaylanmış çözüm

Sevgili @inferrno666 yapılan oyunu beğenirim veya beğenmem bu benim kişisel fikrim ben nasıl sizin görüşünüze saygı duyuyorsam sizde benim yorumuma saygı duymalısınız.

Ben bu tarz oyunları sevmiyorum artık destekte vermiyorum, 21. yüzyılda elektriği yeniden keşfettim demenin bir esprisi yok.Oyunu seven kadar sevmeyenlerde mevcut resmi trailer da ki detaya bakabilirsin.

dandikoyun.PNG

Ayrıca toplamda 250 bin ₺ lik devlet desteği sağlanacakmış oyun geliştiricilerine arkadaşına da haber verirsin. 

KOSGEB'e ay sonuna kadar yapılacak olan başvurularda değerlendirme sürecinin ardından uygun görülen bilişim projelerine geri ödemesiz 100 bin lira, geri ödemeli 150 bin lira destek sunulacak. Yani bu şekilde bir projenin KOSGEB'den aldığı destek toplamda 250 bin lira olacak. Yapılan Çağrı'nın toplam bütçesiyse tam 50 milyon lira.

Yürütülen bu çalışma ve ileride gelecek başka desteklerle 2023 yılında Türkiye'nin oyun sektöründeki ihracat rakamlarının 2 ile 2.5 milyar dolar olması hedefleniyor.

Accepted Solution

View Original

Problem Çözüldü

Asıl
05
/16

inferrno666

88%
05 RÜTBE
RÜTBE DURUMU
inferrno666
MaviSiyah
Onaylanmış çözüm

peki ben teşekkür edip iyi günler diliyorum. ama bu 2023 planlarından pek haz etmiyorum. yani istanbula inşaa edilecek 465 adet gökdelenden bahsediyorlar "2023" için. 465 adet gökdelen her biri 50 kattan olsa 23250 kat eder. Moskovanın merkezinde 8 tane gökdelen var ve çoğunda onlarca boş kat var. diyeceğim o ki bu konu baya ütopik. heee "Arkadaşın" oyunu yapar bizde gururla alır oynarız eyvallah o ayrı. Ama saygıdan bahsederken yapılan ve başarılmış olana saygı duymak da aslında yapmamız gerekendir. Heleki ülkemize temsil ediyorsa ve tarihe geçmişse

0 Övgü Puanı

[ Düzenlendi ]

Accepted Solution

View Original

Problem Çözüldü

Asıl
Award Winner
10
/16

MaviSiyah

• Award Winner
94%
10 RÜTBE
RÜTBE DURUMU
MaviSiyah
inferrno666
Onaylanmış çözüm

Beni de pek ilgilendirmiyor 23 34 yılı safsataları fakat şu an oyun sektörünün gelişimi için az da olsa 150 ila 250 bin ₺ yardım yapılması da bir sevindirici olay. 

Arkadaşa zaten çıktığı yolda başarı dileyen mesajımı ilk mesajımda belirttim. 

Ayrıca bizden çıtayı biraz daha yükselten animasyon serisi projeleri de çıkmıyor değil. Ben sana vereceğim link te ki konuya destek oldum mesela kendi bütçeme göre.

Aynı desteği senden de bekliyorum madem bu kadar destek olmayı seviyorsun 

Hem çalışmanın adı da Türkçe ve şamanik tarihimizden esinlenilerek yaratılmış İngiliz bayrağı yerine Türk bayrağı asarsın izlerken 

Börü Destek Konusu

Buda tanıtım videosu

0 Övgü Puanı

Accepted Solution

View Original

Problem Çözüldü

Asıl
05
/16

inferrno666

88%
05 RÜTBE
RÜTBE DURUMU
inferrno666
MaviSiyah
Onaylanmış çözüm

Ben sana vereceğim link te ki konuya destek oldum mesela kendi bütçeme göre.

1- Yukarı da yazdığından senin için "destek" in ne olduğunu anlamış olduk. Aydınlandım sağol. O zaman bir tanede benden gelsin canım kardeşim. Keşke hazırladığım içeriğe bir göz gezdirseydin. Bağımsız yapımcı, bağımsız oyun kısmı hani. Hazırsan geliyo ücretsiz aydınlanman (kendi bütçemden) INDIE GAME/INDEPENDENT GAME/INDEPENDENT= Bağımsız 

Aynı desteği senden de bekliyorum madem bu kadar destek olmayı seviyorsun 

2-Eğer proje başarılı olursa destek kendi kendine gelecektir emin ol. Bunu neden yazdığımı şimdi anlamayacaksın ama zamanı gelince anlarsın. 

Hem çalışmanın adı da Türkçe ve şamanik tarihimizden esinlenilerek yaratılmış İngiliz bayrağı yerine Türk bayrağı asarsın izlerken 

3- İşte bu kısım laf yetiştircem diye saçmalamaya başladığın kısım. Yazdığına çok sinirlendim... ama körlüğüne verdim. İçerikte Türk bayrağından başka bayrak yok. "Kendi bütçene göre" destek verdiğin proje umarım hayata geçer, umarım hem PlayStationda hem de diğer konsollarda yayınlanacak hale gelir beğenilir ve başarırlar. Hele bi başarsınlar o bayrağı hiç indirmeyelim be güzel kardeşim.

4- İyi günler dilemiştim değil mi?

Accepted Solution

View Original

Problem Çözüldü

Asıl
07
/16

Alondate31

94%
07 RÜTBE
RÜTBE DURUMU
Alondate31
Onaylanmış çözüm

@inferrno666 Konu için teşekkürler.

Oyunu ben de beğendim. Yapımcı ile facebook üzerinden görüşüp gelecekteki projeleri için başarılar dilemiştim geçen hafta. En kısa zamanda oyunu satın almayı planlıyorum.

Bizim ülkemizde böyle oyunların değeri hiç bir zaman bilinmeyecek maalesef. İçine pompayla sadece grafik basılıp atılan bir oyun değilse otomatik olarak çöp değeri görüyor biz de. Yine de azimle böyle kaliteli projeler çıkaran kişilere saygım sonsuz ve hep destekleyeceğim.

Accepted Solution

View Original

Problem Çözüldü

Asıl
05
/16

inferrno666

88%
05 RÜTBE
RÜTBE DURUMU
inferrno666
Alondate31
Onaylanmış çözüm

rica ederim @Alondate31 ben aldım oyunu süper bir keyifle oynuyorum. Yer yer zorlandığım oluyor muhakkak ama içimde ki o eski platformer imdadıma yetişiyor. oyunu oynamaya başladıktan sonra gördüğüm bir olay var -ki- bana bundan erdem de bahsetmediği için tamamen süpriz oldu. Misal World 1-2 yi oynarken öldün tekrar başladığında hala 1-2 yi oynuyorsun ama harita farklı. Bu olay zaten biraz zor olan bu oyuna kızıp "eehhh yeter be!!" demeye engel oluyor. 

Accepted Solution

View Original

Problem Çözüldü

Asıl
Beta Tester
06
/16

inciteen

• Beta Tester
99%
06 RÜTBE
RÜTBE DURUMU
inciteen
Onaylanmış çözüm

Oyun pek tarzım değil ama meşhur Psn 'imiz kartımı kabul ederse deniyeceğim . 

İletiler için Kurallar 'ı görüntüle
Yanıtla Yanıtı Güncelle İptal