CEVAPLA
Katılmak ister misin??

Devam etmek için giriş yap

  • 56

    Son 1 saat içerisinde yeni mesajlar

  • Dakikalar içerisinde cevap alın

  • 92%

    Mesajların yüzde 92% 'i cevaplandı

Accepted Solution

View Original

Problem Çözüldü

Asıl
22 Kas 2016
FlyingSpacePanda Tarafından

FlyingSpacePanda

  • Çevrimdışı
96%
06 RÜTBE
RÜTBE DURUMU

[The Last Guardian] Fumito Ueda ile Soru&Cevap

[ Düzenlendi ]
1 Cevap 198 Görüntüleme DÜZENLENDİ 23-11-2016
22 Kas 2016
FlyingSpacePanda Tarafından

 The Last Guardian

 

Merhaba gardiyanlar!

 

İtalyan Community Managerımız geçtiğimiz haftalarda The Last Guardian'ın yaratıcısı Fumito Ueda ile tanıştı ve kendisine oyun ile ilgili merak ettiğimiz soruları yöneltti.

 

S: The Last Guardian'ı ICO ve Shadow of the Colossus oyunları ile beraber kronolojik bir sıraya koymak istesek, oyun içerisinde bize yardımcı olacak ipuçlarını bulabilir miyiz?

 

C: Üç oyunun birbiriyle bağlantılı olduğuna dair kesin bir kanıt yok. Oyunların aynı evrende geçtiğini hayal etmek tamamen oyunculara kalmış. Bu durumda The Last Guardian'ı da diğer oyunlar ile kronolojik sıraya oturtmak oldukça zor. Ama soru gerçekten enteresan. Oyuncuların bu konudaki düşüncelerini ve teorilerini duymak heyecan verici olabilir.

 

S: 2009 yılında The Last Guardian'a online unsurları eklemek istediğinizden bahsetmiştiniz. Oyunda online özellikler beklemeli miyiz?

 

C: Evet, o zamanlar böyle bir düşüncemiz vardı. Çünkü tüm oyunlar online gaming perspektifine kayıyorlardı. O zamanlar bu bana oldukça ilgi çekici gelmişti. Diğer oyuncularla oyun içerisinde iletişim kurabilmek eğlenceli bir unsurdu. Ancak şu an online oyunların popüleritesi arttı. Biz de tek oyunculu moda odaklandık ve online özellikler eklemekten kaçındık. The Last Guardian'ı alacak tüm oyuncuların, oyun içerisindeki tüm elementlerle etkileşim içerisinde olmalarını istiyoruz. The Last Guardian, tek başınıza keyfini çıkartacağınız bir oyun.

 

S: Yıllarca üzerinde çalıştığınız bir oyunu sonunda bitirmiş olmak nasıl bir duygu?

 

C: Oyun tamamen geliştirildi ve tamamlandı, ama aklında sanki hala bitmemiş gibi hissediyorum. Aynı duyguyu ICO ve Shadow of the Colossus'u tamamladığımda da yaşamıştım. Genelde üzerinde çalıştığım bir projenin bittiğine inanabilmem için üzerinden birkaç ay geçmesi gerekiyor.

 

S: Tokyo Games Show'da TLG Demosunu oynama şansım olmuştu. Fark ettiğime göre, oyunda bazı değişiklikler yapılmış. Özellikle Trico ile etkileşim olan kısımlarda. Bu değişikleri yapmanızda nelerin etkili olduğunu öğrenebilir miyiz? Ne gibi geri bildirimler aldınız?

 

C: Evet, oyundaki kontrolleri değiştirdik. İlk başta tamamen farklı bir kontrol mekanizması üzerinde çalışıyorduk. Farklı methodları barındıran ve oyuncuların kendilerinin seçeceği bir kontrol mekanısması... Ancak, hem zaman kısıtlaması, hem de teknik sebeplerden ötürü tek bir kontrol mekanısması üzerinde karar kıldık. Şu an oyunda bulunan kontrol mekanızması herkesin kolayca kavrayacağı bir mekanızma. Böylece daha fazla oyuncuya ulaşacağımızı düşünüyoruz.

 

S:  ICO ve Shadow of the Colossus oyunlarının birbirleriyle olan bağlantısını düşündüğümde hikayesinden çok kontrol mekanızması yönünden benzediklerini düşünüyorum. Aynı bağlantıyı The Last Guardian için de beklemeli miyiz?

 

C: Ne demek istediğinizi anlıyorum. Önceki oyunlarda ana aksiyonlar ICO için tutunma, Shadow of the Colossus için ise yakalamaktı. Her iki aksiyon da R1 ile gerçekleşiyordu. The Last Guardian'da ise ana aksiyon Trico'yu yönetmek ve yine aksiyon R1 tuşu ile gerçekleşiyor. Yani yine R1 tuşu oyundaki ana tuş diyebiliriz.

 

 

 

 

S: Yaratım süreci oldukça uzun sürdü. Merak ettiğim; The Last Guardian'ı ilk kez tasarladığınızda oyun için kafanızdaki düşüncelerin, geçen zaman ve gelişen teknolojiden ne kadar etkilendiği. Ayrıca teknoloji konusu açılmışken, PlayStation VR için de bir oyun geliştirme planınız var mı? VR hakkındaki genel düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?

 

C:  Oyunun orjinal fikri hala oyun içerisinde mevcut. İlk hali ile şu anki hali arasında çok büyük değişiklikler yok. Geçen yıllar pek de bir farklılık yaratmadı bu açıdan. Tabii donanım PS3'ten PS4'e değişti. Bu değişiklik bazı yönlerden biraz tramvatik olabilir fakat bu durum beni daha önceden PS3'te erişemeyeceğim şeyler denemeye yönlendirdi. Böylece kendimi daha özgür olarak ifade edebildim. Uzun zaman almış olmasına rağmen oyunun son halinden oldukça memnunum.

PlayStation VR oldukça ilgimi çekiyor. Bu teknoloji ile neler yapabileceğimi düşünmem lazım.

 

S: Trico'nun bir kaç hayvanın karışımından olduğunu biliyoruz. Siz Trico'yu tanımlamak için hangi hayvanı seçersiniz?

 

C: Trico'nun en yakın olduğu havan kedi, ancak köpek, kuş ve kedigillerden diğer hayvanların özelliklerini de taşıyor. Oyunun geçtiği mekanlara baktığınız zaman Trico'nun bu alanlarda kolayca hareket edebilmesi ve yönünü bulması oldukça önemli. Kedi de bunu kolayca yapabilen bir hayvan. Eğer ana karakter bir köpek olsaydı, tırmanma ve sıçrama gibi hareketleri yaptığında doğal durmazdı.

 

S: Karakterler arasındaki ilişkiyi düşündüğümüzde, Çocuğun Trico ile iletişim kurmak için ona seslendiğini görebiliyoruz. Oyunda ilerledikçe aralarındaki bu ilişkinin de gelişeceğini beklemeli miyiz?

 

C: Oyundaki en basit komut Trico'yu çağırmak. Tıpkı diğer hayvanlarla olduğu gibi. Oyun devam ettikçe aralarında ilişki gelişecek ama detaylara girmek istemiyoruz. Çünkü oyuncuların oynarken bunu kendilerinin keşfetmesini istiyoruz. Kısacası, bir çocuk bir hayvanı eğitirken onun bir haraketi gerçekleştirmesini istiyorsa, çocuğun önce o haraketi kendisinin yapması gerekir ki hayvan da onu taklit edip ve hareketi öğrensin. Öte yandan Trico bir robot da değil, bir hayvan. Bu nedenler onun söylenilen her şeyi yapmasını da beklememeliyiz. Bu Trico'yu gerçek bir canlıymış gibi hissettirmekle ilgili bir durum.

 

 

Eğer oyunu ön sipariş ile alırsanız aşağıdaki ektralara da sahip olabilirsiniz:

• Ön siparişe özel dinamik PS4 teması.
• PlayStation Store'a özel PS4 dinamik teması.

 

Büyük güne kısa bir süre kala, oyun hakkında sizin düşünceleriniz neler?

Cevap
ETİKETLER: Güncel PS4
İletiler için Kurallar 'ı görüntüle
Yanıtla Yanıtı Güncelle İptal

Accepted Solution

View Original

Problem Çözüldü

Asıl
Beta Tester
07
/16

inciteen

  • Beta Tester
  • Çevrimdışı
95%
07 RÜTBE
RÜTBE DURUMU
inciteen
Onaylanmış çözüm

Bir oyun yapımcısı düşünün 20 yıllık tarihinde sadece üç tane oyun yapmış olsun. 

Ve her bir oyun dönemine damga vurmuş daha ötesi yıllarca unutulmayacak bir deneyim yaşatmış. 

 

Last Guardian'ı özel kılan nedir diyorsanız işte cevabı budur . 

[The Last Guardian] Fumito Ueda ile Soru&Cevap

İletiler için Kurallar 'ı görüntüle
Yanıtla Yanıtı Güncelle İptal