CEVAPLA
Katılmak ister misin??

Devam etmek için giriş yap

 • 38

  Son 1 saat içerisinde yeni mesajlar

 • Dakikalar içerisinde cevap alın

 • 92%

  Mesajların yüzde 92% 'i cevaplandı

Accepted Solution

View Original

Problem Çözüldü

Asıl
27 Şub 2017
Alondate31 Tarafından

Alondate31

 • Çevrimdışı
95%
07 RÜTBE
RÜTBE DURUMU

[Topluluk İncelemeleri] Forma.8

[ Düzenlendi ]
3 Yanıt 603 Görüntüleme DÜZENLENDİ 27-02-2017
27 Şub 2017
Alondate31 Tarafından

Direkt konuya girmek istiyorum. Forma.8 son zamanlarda oynadığım en başarılı indie oyunlardan biri. Kısa oynanış süresine rağmen kesinlikle unutulmaz bir deneyim yaşatıyor. Muhteşem müzikleri, kendine has oynanış mekanikleri, başarılı fizik motoru, sade ve etkileyici görselleri ile şimdiden 2017'nin en iyi indie oyunlarından biri olmaya aday.

 

 

Oyun 8 numaralı Forma'nın yani küçük çalışma robotlarından birinin koordinatlarının dışına çıkarak, bir hata ile yabancı bir gezegene düşmesiyle başlıyor. Yani Forma.8 yönettiğimiz küçük, şirin robotun adı. Oyundaki amacımız düştüğümüz bu gezegenden sağ çıkarak, gezegenin yüzeyinde bulunan önemli bir güç kaynağını elde etmek. Bunu yaparken bir çok yeni özellik kazanıp, eski uygarlıkların izini taşıyan mekanlardan geçip, akıllıca tasarlanmış bulmacaları çözüp, büyük tehlikelere gögüs geriyoruz.

 

1.jpg

 

Metroidvania türü oldum olası sevdiğim, oynamaktan her zaman keyif aldığım bir tür olmuştur. Castlevania Symphony of the Night ve Megaman X gibi oyunlar bu türün en iyi oyunları olarak gösterilir. Ayrıca son zamanlarda çıkan Rogue Legacy, Guacameelee, Dust an Elysian Tail gibi oyunlar da modern Metroidvania türünde kaliteli yapımlar arasına girmiştir. Bu cümlelerden de anlaşıldığı gibi Forma.8 Metroidvania türünde bir oyun. Bu türdeki oyunlar öncelikle büyük bir harita üzerinde geçer. Oyunun belirli kısımlarında karakterimiz yeni güçler elde eder. Bu güçler ile haritada daha önce ulaşamadığımız bazı yerlere ulaşabiliriz ve oyunu bitirene kadar git-gel yapıp dururuz. Kağıt üzerinde sıkıcı görünse de aşırı derecede eğlenceli bir iş bu. Neden derseniz her yeni güç ile ulaşabildiğimiz yeni mekanda topladığımız silahlar, eşyalar, bonuslar, her türden materiyal ve gizli nesneler oyunu daha keyifli bir hale getirir. Forma.8'in işleyişi de tam olarak böyle. İlk olarak düştüğümüz noktada sadece uçabilme yeteneği ile başlıyoruz oyuna. Daha sonra düşmanlara zarar verebilmek adına çarpı tuşu ile etrafımızda bir kalkan oluşturma, kare tuşu ile bomba bırakma, üçgen tuşu ile depar atma ve daire tuşu ışınlanma güçlerini elde ediyoruz. Her bir gücün bir de upgrade yani seviye atlama durumu söz konusu. Bunları da etrafta bulduğumuz artifact ismindeki parçacıklar ile gerçekleştiriyoruz. Oyundaki bulmacalar oldukça akıllıca tasarlanmış ve bu bulmacaları çözdüğünüzde kesinlikle bir başarı hissiyatı veriyor. Yaptığımız hiç bir şey boşa değil.

 

2.jpg

 

Forma.8 daha ilk andan itibaren sizi içine çekiyor. Sci-fi temalı müzikleri başlar başlamaz kulaklığınızı takıp tamamen ekranda olup bitene odaklanmak istiyorsunuz. Yönettiğimiz karakter her yere uçarak gidiyor. Uçarken arkasından bıraktığı neon tarzındaki ışık ve gözlerinin sürekli parlaması hoş bir detay olmuş. Minimalistik fakat kaliteli bir şekilde tasarlanan bir robot olmuş Forma.8. Oyunda kaliteli bir fizik motoru da mevcut. Robotumuzun duvarlara çarptığında geri tepmesi ve çıkardığı sesler ile fizik motorunun bir indie oyuna göre oldukça iyi tasarlanmış olduğunu gösteriyor. Etrafta bulunan çimenlere temas ettiğinizde her bir çimen tanesi adeta gelen etkiye tepki vererek sarsılıyor. En kaliteli 3D oyunda bile ormanlardan geçerken ne çimenler ne de başka bir ot tepki verir. 2 boyutlu bir indie oyun olsa bile çevredeki çimenler ve kayalar gibi nesneler ile bu denli iletişime girmek hoş olmuş. Ayrıca gerçekleştirdiğimiz her yetenek sonrasında oluşan animasyon da gayet kaliteli. Patlama, parlama, çarpma animasyonlarının her birinde büyük emek olduğu ortada.

 

3.jpg

 

Teknik açıdan baktığımızda Forma.8 minimalistik bir oyun. Arka plan rengarenk doğa, yanardağ ve harabeler gibi bir çok etkileyici manzaraya sahip. Karakterimiz, düşmanlar ve duvarlar gibi nesneler ise siyah rengine bürünmüş. Tüm bu detaylar göze alındığında oyun göze oldukça hoş geliyor. Frame rate açısından baktığımızda oyun sabit 60FPS olarak çalışıyor. Yağ gibi akıyor diyebilirim. Müziklere gelirsek yapımcı ekibin harika bir iş çıkardığını söylemek istiyorum. Sci-fi ve 80'lerin diskotek müziklerinin harmanlanması ile oluşmuş tüm müzikler. Hepsi de birbirinden iyi. Oyun bittikten sonra emin olun bir çoğu aklınızda kalacaktır. Oyun için eksi puan verilecek tek bir detay var o da oyunun kısa olması. Oyunu sadece 2 gün oynayarak platin kupaya sahip oldum. Keşke biraz daha uzun olsaymış dedim. Resmen tadı damağımda kaldı oyunun.

 

4.jpg

 

Özetlersek Forma.8 sadece indie ve metroidvania türünü sevenlere değil, genel olarak eğlenmek isteyen herkese hitap eden bir oyun olmuş. PS4 ve PS Vita sürümü ile çapraz satın alım özelliğine sahip. Bir kere ücret ödeyerek iki konsolunuzda da rahatlıkla oynayabilirsiniz. Bu oyunu es geçmeyin derim ben.

 

large.png

 

Forma.8 ilginizi çektiyse Playstation Store'dan satın alabilirsiniz.

 

Forma.8'i beğendiyseniz bu oyunlar da ilginizi çekebilir!

 

image (1).jpgimage.jpg

Cevap
ETİKETLER: PS Vita PS4 topluluk
İletiler için Kurallar 'ı görüntüle
Yanıtla Yanıtı Güncelle İptal

Accepted Solution

View Original

Problem Çözüldü

Asıl
06
/16

Oyunkurdu

 • Çevrimdışı
95%
06 RÜTBE
RÜTBE DURUMU
Oyunkurdu
Onaylanmış çözüm

İnceleme için teşekkürler @Alondate31. Bu aralar indie oyunların kalitesinde gözle görülür bir artış var. Bence güzel birşey. Bu tarz oyunları pek sevmesemde ilgi çekici geldi.

[Topluluk İncelemeleri] Forma.8

Accepted Solution

View Original

Problem Çözüldü

Asıl
Beta Tester
09
/16

kankileyta

 • Beta Tester
 • Çevrimdışı
95%
09 RÜTBE
RÜTBE DURUMU
kankileyta
Onaylanmış çözüm

@Alondate31

Güzel incelemen olmuş emeğine sağlık.Uzay, gezegenler vs bu detayları barındıran oyunlar ilgimi çekiyor. Ortamlar sanki biraz PixelJunk shooter oyunundaki yerleri çağrışım yaptırdı gibi

[Topluluk İncelemeleri] Forma.8

[ Düzenlendi ]

Accepted Solution

View Original

Problem Çözüldü

Asıl
07
/16

Alondate31

 • Çevrimdışı
95%
07 RÜTBE
RÜTBE DURUMU
Alondate31
kankileyta
Onaylanmış çözüm

Tam isabet bir yorum olmus. Aynen oyle :) O oyun da gayet guzeldi fakat asiri derecede zordu. Bitirene kadar olup olup dirilmistim. Forma.8'de ise her sey dozajinda. Oyle olunca da pixeljunk shooter'dan cok daha iyi bir oyun olmus

[Topluluk İncelemeleri] Forma.8

İletiler için Kurallar 'ı görüntüle
Yanıtla Yanıtı Güncelle İptal