Odpowiedz
Chcesz dołączyć?

Zaloguj się, aby kontynuować

 • 67

  Nowe wiadomości z ostatniej godziny

 • Otrzymaj odpowiedź w ciągu minut

 • 92%

  92% procent wiadomości, na które odpowiedziano

Accepted Solution

View Original

Problem Rozwiązany

Otwórz pierwszy post
12 wrz 2016
Przez duncandes

duncandes

 • MVP
 • Offline
98%
11 Ranga
Postęp

[Community Review] The Tommorow Children

[ Edytowane ]
5 Odpowiedzi 8 649 Wyświetleń edytowane 12-09-2016
12 wrz 2016
Przez duncandes

1.jpg

 

 W wyniku nieudanego eksperymentu naukowego, który wszystkie umysły miał zjednoczyć w jedną świadomość, prawie cała ludzkość została unicestwiona. Przeżyła zaledwie garstka osób, których celem stało się odbudowanie niegdysiejszych dokonań ludzkości, po których ostała się tylko mroczna materia, zwana pustką. The Tommorow Children, to gra wieloosobowa, nastawiona na kooperacje mającą na celu wspólną odbudowę utraconych miast, oraz odzyskaniu pochłoniętych przez pustkę dusz ich mieszkańców, ku chwale ojczyzny.

 

Za

Przeciw

 • Wieloosobowa rozgrywka nastawiona na współpracę.

 • Rozbudowany model piaskownicy.

 • System kraftingu stanowi miłą odmianę.

 • Unikalna stylistyka wizualna.

 • Dziwna atmosfera.

 • Niejasność reguł i celów.

 • Brak prywatnych miast.

 • Dosyć mocno zarysowany moduł F2P.

 • Okazjonalne spadki wydajności.

 

 

The Tommorow Children należy do kategorii gier sanboxowych. To wielka piaskownica, w której nasze poczynania, oraz poczynania naszych towarzyszy mają znaczenie dla wspólnego celu. To interesujący miks gry przygodowej, strategicznej z namiastką gier akcji oraz Minecrafta, oferujący rozproszoną rozgrywkę, którą każdy gracz, może realizować na swój własny sposób.

 

Brzmi dosyć skomplikowanie i faktycznie tak jest, gdyż The Tommorow Children nie jest grą, w którą można wskoczyć bez przygotowania i czerpać z niej pełnymi garściami. Gra oferuje co prawda niewielki samouczek oraz pewną ilość materiałów szkoleniowych, ale zaraz po schematycznym wprowadzeniu jesteśmy rzucani w sam środek wielkiej piaskownicy i pozostawieni jedynie z odgórnie narzuconym celem.

 

TTC_SIEE_SS_012_1473085591.jpg

 

To czy i jak szybko się odnajdziemy, zależy już od nas samych. Z pewnością niektórzy gracze docenią, że twórcy unikają ukierunkowywania nas na określoną ścieżkę, jednak w praktyce może zniechęcać mniej doświadczonych graczy, którym nie będzie się chciało poświęcić odpowiednio dużo czasu, aby zrozumieć wszystkie mechanizmy zawarte w grze. Warto jednak poświęcić trochę czasu, aby przekonać się co gra ma do zaoferowania, ponieważ poprawne rozumienie zasad jest podstawą czerpania przyjemności z tej produkcji.

 

Grę rozpoczynamy jako projekcja proletariatu, klon, którego celem jest odbudowa miasta, poszerzanie jego granic oraz zwiększanie populacji, poprzez odnajdywanie zagubionych matrioszek, w których znajdują się dusze pochłoniętych przez pustkę mieszkańców.

 

Ponieważ gra jest nacechowana socjalistyczną ideologią, wszędzie znajdujemy odniesienia do tego, co znamy z przeszłości. Kartki, za które możemy nabywać materiały, niezliczone pozwolenia, odznaczenia za pracę na rzecz narodu oraz ciągłe kolejki. W każdym mieście znajduje się również specjalna tablica, stanowiąca ranking przodowników pracy, mający na celu motywowanie do jeszcze cięższej harówki. Praca jest kluczem do sukcesu. Im ciężej pracujemy, tym więcej kartek na towary otrzymujemy, a z czasem możemy się również cieszyć dodatkowymi przywilejami.

 

04_communication_02.jpg

 

Utrzymanie sprawnie działającego miasta nie jest łatwe i bez współpracy wszystkich graczy nie jest możliwe. Im większe miasto i populacja, tym więcej zużywa energii i towarów, tym samym powodując, że prędzej czy później muszą wykształcić się wśród grających odpowiednie struktury, aby w sposób ciągły i efektywny zaopatrywać miasto w odpowiednie surowce i materiały. Nie wszyscy gracze muszą jednak podążać ścieżką prawości i tak wśród społeczeństwa mogą czaić się zdrajcy narodu, których należy odizolować, aby chronić zdrowy organizm socjalizmu. Zachowanie każdego gracza możemy ocenić, więc gdy zauważymy niepoprawne zachowania, możemy udzielić nagany graczowi oraz spróbować zamknąć go w klatce. Szkoda tylko, że uczestniczący w sesji sieciowej gracze, nie są widoczni dla siebie przez cały czas, a jedynie pojawiają się w kluczowych momentach, czyli głównie w momencie podejmowania aktywności.

 

Aby móc rozwijać miasto potrzebne są surowce. Te możemy pozyskać z tajemniczych wysp, które co jakiś czas wyłaniają się z pustki. Możemy się do nich dostać dzięki specjalnej kolejce, która poza funkcją transportu publicznego umożliwia również transport surowców z wysp do miasta. W grze nie występują praktycznie żadne mechanizmy automatyzacji i tak każdy transportowany przedmiot, wpierw należy wydobyć, dostarczyć do punktu odbioru, załadować na wagon, rozładować, a następnie dostarczyć do magazynu.

 

TTC_SIEE_SS_001_1473085589.jpg

 

Samo przekopywanie wysp jest chyba jedną z najbardziej interesujących aktywności, które możemy wykonać w grze, nic dziwnego, że większość początkujących graczy kieruje swoje kroki właśnie w tę stronę. Aby rozbijać skały, wymagany jest kilof, jednak bardzo szybko okazuje się, że sprawne poruszanie się w strukturach wymaga większej ilości ekwipunku w postaci chociażby łopaty czy drabiny. We wnętrzu jaskiń kryją się też różnego rodzaju niebezpieczeństwa więc z uwagi na ograniczoną pojemność kieszeni, nieodzowna może się również okazać ochrona uzbrojonego żołnierza. Autorzy zadbali o to, aby wydobywanie surowców było nie tylko ciekawe, ale stanowiło również pewien wątek eksploracyjny.

 

Jedak jak już wcześniej zarysowałem, eksploracja to tylko jeden z wielu wątków, którego realizacja jest elementem składowym sukcesu. Gra na tym polu okazuje się nad wyraz życiowa, gdyż im więcej czasu poświęcamy na określony rodzaj aktywności, tym większe na tym polu doświadczenie zdobywamy, potrafiąc lepiej wykorzystać dostępny ekwipunek. Dodatkowo, poprzez wprowadzenie zagadek logicznych do kraftingu, siłą rzeczy w społeczeństwie graczy dochodzi do wykształcenia swoistych grup inteligencji, bez których wytworzenie niektórych struktur byłoby znacznie trudniejsze. Zagadki nie są przesadnie skomplikowane, ale z uwagi na ograniczony czas na ich wykonanie z pewnością niektórzy mogą sobie nie poradzić z wytworzeniem bardziej skomplikowanych struktur.

 

01_digging_02.jpg

 

Jednak obok inteligencji równie ważna jest gotowość bojowa. Posiadanie struktur obrony jest ważne, ponieważ nasze miasto w każdej chwili może zostać zaatakowane przez bestie określane mianem Izver. Przemieszczające się po resztkach Ziemi, zamienionej w pustkę stwory dążą do tego, aby unicestwić niedobitki ludzkości. Okazjonalnie do naszego miasta docierają również mniejsze stworzenia, których jednak nie wolno lekceważyć i czym prędzej należy się ich pozbyć, aby przywrócić bezpieczeństwo mieszkańców.

 

W grze dostępnych jest dosyć sporo różnego rodzaju ekwipunku oraz przedmiotów specjalnych, począwszy od prostych narzędzi do mocy specjalnych oraz perków, które można nabyć w specjalnych budkach. Jak to bywało w czasach socjalizmu, tak i w grze, większość rzeczy można załatwić pod stołem za dolary wolności. Już po pierwszej wizycie w kiosku z towarami okazuje się, że sprzedawcy mają dostęp do znacznie lepszych towarów, które funkcjonują na czarnym rynku, i które dodatkowo są w stanie dostarczyć natychmiast w dowolne miejsce, a kilka zielonych potrafi również ułatwić otrzymanie licencji czy załatwienie niektórych spraw. Niestety poza nielicznymi dolarami, które co jakiś czas można znaleźć luźno rozrzucone na ulicy, za udogodnienia przyjdzie nam zapłacić żywą gotówką, gdyż pakiety dolarów są elementem darmowej gry, wplecionym w rozgrywkę.

 

03_izvergcombat_01.jpg

 

Chociaż aspekt ten jest dosyć wyraźnie zaznaczony, na szczęście korzystanie z mikropłatności nie jest obligatoryjne, gdyż z czasem jesteśmy w stanie uzbierać odpowiednią ilość dolarów lub znaleźć ukrytą skrzynię, która zawiera unikalne przedmioty lub licencję.

 

Trochę smuci też brak personalizacji swojej projekcji. W grze co prawda dostępne są różnego rodzaju uniformy, ale są to z góry ustalone kreacje, które uniemożliwiają nadanie swojemu bohaterowi unikalnego charakteru. Każdy dostępny w grze strój oferuje bonus do statystyk postaci, którą możemy rozwijać również poprzez zdobywanie i pożytkowanie punktów burżuazji. W praktyce stają się więc uniformami, które mają wzmacniać cechy klas specjalizacji.

 

Niestety na chwilę obecną gra nie oferuje też możliwości tworzenia prywatnych miast. Wielka szkoda, ponieważ taka możliwość zaoferowałaby graczom poczucie większej przynależności i mogłaby pozytywnie wpływać na jakość odbudowywanych miast.

 

Być może takie było założenie twórców, którzy podpierając się ideologią socjalizmu chcieli, aby wszystko było dobrem wspólnym należącym do ludu. W praktyce powoduje jednak, że w momencie osiągnięcia głównego celu, w pewnym sensie coś tracimy, gdyż odbudowane miasto zostaje zamrożone, a nam pozostaje jedynie przeniesienie się do kolejnego i rozpoczęcie pracy od nowa. Twórcy zapowiadają jednak, że już teraz planują rozwiniecie tematu, aby zapewnić graczom odpowiednie atrakcje w odbudowanych miastach. Na pocieszenie ID największych przodowników pracy, na stałe pozostaje na tablicy rankingowej danego miasta stanowiąc monument naszych dokonań.

 

Grafika w grze jest bardzo oryginalna, ale jednocześnie mocno sterylna. Postaci przypominają kukiełki z drewna, stanowiąc karykaturę społeczeństwa, a miasta są otoczone bezgraniczną pustką, wiec poza ich granicami bardzo często niczego nie dojrzymy. To dosyć specyficzna kombinacja, która nie każdemu może przypaść do gustu, ale sprawdza się całkiem nieźle i stanowi miłą odmianę dla super realistycznej grafiki. Niestety powoduje również, że każde miasto wygląda dosyć podobnie, szczególnie gdy rezydenci nie zadbają o odpowiednie planowanie urbanistyczne.

 

07_BMitem_01.jpg

 

Przez większość czasu gra pracuje płynnie w rozdzielczości 1080p, jednak zdarza się jej tracić wydajność w przypadku wzmożonej ilości efektów pojawiających się na ekranie. Nie jest to bardzo uciążliwe, ale pokazuje, że wciąż pozostaje miejsce na optymalizację.

 

Strona muzyczna i dźwiękowa również stoi na przyzwoitym poziomie, ale też nie wyróżnia się zbytnio z tłumu. Trudno się jednak do czegoś przyczepić i zarzucić można jedynie to, że stylizacja radzieckich pieśni, nie każdemu musi przypaść do gustu. Gra nie posiada też polskiej ścieżki dźwiękowej, ale posiada spolszczony interfejs oraz polskie napisy do dialogów.

 

Gra The Tommorow Children docelowo dostępna będzie w modelu Free to Play, jednak możecie w nią zagrać już dziś, wykupując Founder's Pack, który poza wczesnym dostępem zaoferuje wam dodatkowe wsparcie w rozpoczęciu przygody. Zestaw zawiera bowiem licencje na lepszą broń oraz narzędzia, jak również papiery burżuazji, pozwalające na uzyskanie statusu rezydenta miasta, a także dodatkowe 1000 dolarów wolności. Dodatkowo każdy, kto zakupi taki zestaw, będzie mógł zaprosić do wczesnego dostępu do pięciu swoich przyjaciół. Opcja ta jednak zostanie udostępniona nieco później.

 

TTC_SIEE_SS_004_1473085590.jpg

 

The Tommorow Children to gra, która ma jeszcze długą drogę przed sobą. Emanuje jednak potencjałem, który dobrze wykorzystany może sprawić, że znajdzie ona swoje wierne grono zwolenników. Dosyć wysoki próg wejścia i pewna niejasność reguł i celów w grze zawartych może powodować jednak rozłam opinii graczy. Warto jednak dać jej szansę, ponieważ potrafi dostarczać satysfakcji, jeżeli tylko nie ulegnie się uprzedzeniom.

 

 

Wczesny dostęp do gry The Tommorow Children możesz nabyć już dziś w PlayStation Store.

 

 

image.jpg

 

 

A jeżeli podoba ci się ta gra, spróbuj również.

 

Minecraft: PlayStation®4 Edition
Terraria – PlayStation®4 Edition
min.jpg
terraria.jpg
ODPOWIEDŹ

Accepted Solution

View Original

Problem Rozwiązany

Otwórz pierwszy post
Beta Tester
09
/16

Klimat_GTK

 • Beta Tester
 • Offline
97%
09 Ranga
Postęp
Klimat_GTK
Zaakceptowane Rozwiązania

miałeś mnie już przy plusie "dziwna atmosfera". Trochę czekam z niecierpliwością żeby samemu zobaczyć co to jest. Mamy datę f2p?

0 Kudos

[Community Review] The Tommorow Children

Accepted Solution

View Original

Problem Rozwiązany

Otwórz pierwszy post
Beta Tester
08
/16

CariathIda

 • Beta Tester
 • Offline
93%
08 Ranga
Postęp
CariathIda
Klimat_GTK
Zaakceptowane Rozwiązania

Jeszcze nie, ale ponoć patch pojawi się pod koniec września.

[Community Review] The Tommorow Children

Accepted Solution

View Original

Problem Rozwiązany

Otwórz pierwszy post
MVP
11
/16

duncandes

 • MVP
 • Offline
98%
11 Ranga
Postęp
duncandes
Klimat_GTK
Zaakceptowane Rozwiązania

Nie. Data pełnej premiery nie została określona. Jednak w drugiej połowie września do gry maja trafić vouchery, które bedzie można otrzymać za zadania i rozdać znajomym. W sumie każdy posiadacz zestawu założycielskiego bedzie mogl wygenerować do 5 kodów. 

 

Osoby które dołącza bedą jednak na poziomie zwykłego ploretariatu, czyli rozpoczną grę tam gdzie każdy po uruchomieniu wersji podstawowej bez pakietów. 

0 Kudos

[Community Review] The Tommorow Children

Accepted Solution

View Original

Problem Rozwiązany

Otwórz pierwszy post
05
/16

Ala12111

 • Offline
93%
05 Ranga
Postęp
Ala12111
Zaakceptowane Rozwiązania

Mi się ta gra podoba taka na nudę i pomyśleć co sobie pograć lub odpocząć trochę od innych gierek . Klimat trochę ponury . Beta była nawet dobra. Ale poczekam aż będzie za darmo.  

0 Kudos

[Community Review] The Tommorow Children

Accepted Solution

View Original

Problem Rozwiązany

Otwórz pierwszy post
MVP
11
/16

duncandes

 • MVP
 • Offline
98%
11 Ranga
Postęp
duncandes
Zaakceptowane Rozwiązania

Od jutra gra będzie dostępna za darmo wraz z aktualizacją rozszerzającą zawartość gry. Wnosi ona nowe wyspy, narzędzia, kostiumy, moce pustki, misje itp. Co więcej, jeśli zalogujecie się do 2 listopada, otrzymacie bonusowy strój dla bohatera.

0 Kudos

[Community Review] The Tommorow Children