Katılmak ister misin??

Devam etmek için giriş yap

• 58

Son 1 saat içerisinde yeni mesajlar

• Dakikalar içerisinde cevap alın

• 92%

Mesajların yüzde 92% 'i cevaplandı

Accepted Solution

View Original

Problem Çözüldü

Asıl
07 Ara 2018
E_VrL Tarafından

E_VrL

96%
04 RÜTBE
RÜTBE DURUMU

TGA 2018 Yılın Oyunu Ödülünün Kazananı God Of War!

15 Yanıt 237 Görüntüleme Oluşturuldu 07-12-2018
07 Ara 2018
E_VrL Tarafından

God-of-War.png

The Game Awards 2018 Töreninde yılın oyunu ödülüne God of War layık görüldü.  God of War en iyi aksiyon macera oyunu ödülünün de sahibi olurken, Cory Barlog en iyi yönetmen ödülünü kazandı. Bundan daha azını hak etmiyordu şüphesiz. 

O zaman hep beraber ne diyoruz: BOİİİİİ 

Cevap
ETİKETLER: GOW PS4 Güncel
İletiler için Kurallar 'ı görüntüle
Yanıtla Yanıtı Güncelle İptal

Accepted Solution

View Original

Problem Çözüldü

Asıl
Award Winner
10
/16

MaviSiyah

• Award Winner
96%
10 RÜTBE
RÜTBE DURUMU
MaviSiyah
Onaylanmış çözüm

RDR2  nin seçilmenesine şaşırdım açıkçası , Müzikler olarak ben RDR2 ve Soulcalibur 6 nın müziklerini başarılı buldum.

Accepted Solution

View Original

Problem Çözüldü

Asıl
04
/16

E_VrL

96%
04 RÜTBE
RÜTBE DURUMU
E_VrL
MaviSiyah
Onaylanmış çözüm

Müzikler konusunda aynı fikirdeyim. Nitekim o kategoride ödülü RDR 2 aldı, ses tasarımı kategorisinde de aldığı gibi.

Hikaye anlatımı kategorisinde de RDR 2'ye verdiler ödülü. Belki diğer adaylar da düşünülebilirdi. Detroit de fena değildi mesela, ona verseler şaşırmazdık herhalde. Keza God of War da iyiydi, o da kazanabilirdi. Ortada bir ödül olarak görülebilecek bir alandı. RDR 2'ye verilmesi de çok şaşırtıcı olmasa gerek.

En iyi performans ödülünü Roger Clark (Arthur Morgan) aldı. O da gayet uygun bir tercih oldu bence.

Aksiyon ödülünü Dead Cells'in, en iyi sanat yönetimini Return of the Obra Dinn'in alması da ayrı güzel :)

Genel itibariyle ödüllere ilişkin beklentilerimle uyumlu bir tablo çıktı. Bir kaç ödül dışında çok da tartışılacak bir şey gözükmüyor sanki.

Accepted Solution

View Original

Problem Çözüldü

Asıl
Award Winner
10
/16

MaviSiyah

• Award Winner
96%
10 RÜTBE
RÜTBE DURUMU
MaviSiyah
E_VrL
Onaylanmış çözüm

Detroit bence en iyi hikaye ödülünü almalıydı, rdr 2 nin hikayesi de güzel ama inanılmaz değildi.

Dead Cells de güzel oyun uygun fiyata düşerse oynamak isterim.

Accepted Solution

View Original

Problem Çözüldü

Asıl
04
/16

E_VrL

96%
04 RÜTBE
RÜTBE DURUMU
E_VrL
MaviSiyah
Onaylanmış çözüm

Detroit doğrudan hikaye anlatımı üzerine bir oyun olduğu için bu kategoride oyumu ona vermiştim ben de, olmadı. Belki de yılın oyunu ve en iyi aksiyon macera oyunu ödülleri GoW'a gidecek diye burada RDR 2'nin gönlünü alalım demişlerdir, kim bilir :)

Dead Cells gibi Return of the Obra Dinn de oynanması gereken oyunlar arasında bence. Yılın oyunlarına göz atmak için Celeste'yi de almış ve oynamıştım. Güzel bir oyun, hikayesi iyi. Hellblade'in pixel-art versiyonu gibi düşünülebilir belki :)  Ama The Messenger, Dead Cells ve Return of the Obra Dinn de gayet kuvvetli adaylardı bana göre. Burada ödülü hangisine vermek gerekirdi emin değilim. Bu da çok ortada bir ödülmüş sanki :)

Accepted Solution

View Original

Problem Çözüldü

Asıl
07
/16

Alondate31

95%
07 RÜTBE
RÜTBE DURUMU
Alondate31
Onaylanmış çözüm

Bu sene PS4 icin her turden gercekten sayisiz guzel oyun cikti. Benim kisisel favorilerim ni no kuni 2, god of war, hollowknight, celeste, spyro reignited trilogy, yokus island express, spider man, dead cells, mega man 11,resident evil 7 ve daha nicesi.

Ayrica Spider Man en azindan bir odulu hakediyordu. Her sene muhakkak cok saglam bir oyun boyle odulleri es geciyor. O kurban da bu sene belli oldu.

Accepted Solution

View Original

Problem Çözüldü

Asıl
04
/16

E_VrL

96%
04 RÜTBE
RÜTBE DURUMU
E_VrL
Alondate31
Onaylanmış çözüm

Spider Man için ben de üzülmedim desem yalan olur. Ama Detroit için daha çok üzüldüm. Hikaye anlatımı ödülünü hak ediyordu sanki, o da araya kaynadı gitti.

Dediğiniz gibi bu sene Playstation için işler gayet yolunda gitti. Bakalım önümüzdeki yıl nasıl olacak. Bu sene PS Experience düzenlenmedi. Önümüzdeki yıl E3'e katılmayacaklarını söylediler. Paris Games Week'e de katılmıyorlar zaten. Bir şeyler çıkacak buradan ya, bakalım ne olacak :)

TGA 2018'de en azından Death Stranding gelir diyorduk, gelmedi. Sanki son dakikada iptal edilmiş gibi bir hava oldu, nedendir bilinmez. Halbuki çıkış tarihi ilan edilecek diye bekleniyordu. Önümüzdeki maçlara bakacağız artık :)

Accepted Solution

View Original

Problem Çözüldü

Asıl
MVP
07
/16

denisvuich

• MVP
99%
07 RÜTBE
RÜTBE DURUMU
denisvuich
Onaylanmış çözüm

Genel olarak adaletli seçimler oldu. Bir yerde Red Dead Redemption 2, 2016'da düzenlenen Oscar'larda Mad Max misali olacak sanıyordum. Hemen hemen de oldu zaten. Bu yıl bence Detroit: Become Human beklenen ilgiyi yakalayamadı. Sebebi ise God of War ve Red Dead Redemption 2 gibi Mastadont'ların arasında küçücük kalması oldu. Ancak aksiyon oyunları içinde Call of Duty: Black Ops 4, Far Cry 5 ve Destiny 2: Forsaken gibi isimlerin arasında Dead Cells'in gerekli ilgiyi görmesi takdir edilesi oldu gerçekten.

God of War'ın gecede aldığı ilk ödül, hafızam beni yanıltmıyorsa en iyi yönetmenlik üzerineydi. O ana kadar ödül almaması benim için biraz sürpriz olmuştu. Bana ne kadar oyun olarak şişirilmiş gelse de sinematografi kanadına baktığımızda gerçekten büyük bir iş başardı Santa Monica. Oyunun en başından sonuna kadar tek çekim, kesintisiz uzun plan taktiği ile ilerlemesi gerçekten takdire şayan bir işti ve bunun meyvesini adaletli bir şekilde yemiş oldu.

En iyi performans kanadında yine bana göre Arthur Morgan'ı canlandıran Roger Clark yerine Peter Parker rolünü üstlenen Yuri Lowenthal olmalıydı.

Eh, yılın oyunuda God of War yerine Red Dead Redemption 2 olmalıydı bence.

[ Düzenlendi ]

Accepted Solution

View Original

Problem Çözüldü

Asıl
06
/16

Oyunkurdu

95%
06 RÜTBE
RÜTBE DURUMU
Oyunkurdu
Onaylanmış çözüm

En iyi performans ödülünü Arthur Morgan ı canlandıran Ses sanatçısı Roger Clark bencede en yerinde seçimdi. Adamın sesinden verdiği her duyguyu oyun boyunca hem kalbimde hem iliklerimde hissettim.

Yılın oyunu kategorisine değinicek olursam bence RDR2 olmalıydı. Neden derseniz Yunan mitolojisinden çıkan bir karakteri başka bir mitolojiye entegre etmeleri bence çokta hoş olmadı ve saçma oldu. Madem yeni bir başlangıç yapılacaktı o halde yeni bir idol yaratılabilinirdi.

Hikaye kesinlikle detroit olmalıydı. @MaviSiyah ında dediği gibi Rdr2 güzeldi evwt ana mükemmel değildi. Detroit ise oldukça özgün.

Benim şahsi düşüncelerim böyle tabi.

[ Düzenlendi ]

Accepted Solution

View Original

Problem Çözüldü

Asıl
Beta Tester
08
/16

omrkcmn

• Beta Tester
97%
08 RÜTBE
RÜTBE DURUMU
omrkcmn
Oyunkurdu
Onaylanmış çözüm

Peki hocam oyun niçin goty oldu? Herkes yerden yere vurmaya başladı bu ödüllerden sonra. Adam daha RDR2 oynamamış hırsızlar, bu ne biçim ödüller diyor. Bazılarıda bu oyun haketmedi demeye başladı. Zira sende. Hiç mi beğenmedin? Gerçekten çok ilginç. (soru; ulan sen bunu niye beğenmedin gibi oldu ama 

Detroit listede bile yoktu sanırım. Sebebi galiba bu oyun değil saçmalığı. Sektörün yeni kanseri "bu oyun değil".

0 Övgü Puanı

Accepted Solution

View Original

Problem Çözüldü

Asıl
04
/16

E_VrL

96%
04 RÜTBE
RÜTBE DURUMU
E_VrL
omrkcmn
Onaylanmış çözüm

Detroit en iyi hikaye anlatımında adaydı. Alanında da gayet başarılı bir yapım olduğunu düşünüyorum. Ödülü alabilirdi, hikaye anlatımını doğrudan oyunun merkezi unsuru haline getiriyordu sonuçta. Nasıl ki, Return of the Obra Dinn sanat tasarımı ile ön plana çıkabiliyorsa, Detroit de alanında öne çıkabilir.

"Bu oyun değil" tartışmalarını geride bırakacağımız günler de yakındır. Çünkü artık sinema ile örtüşen oyun tasarımlarının yükseliş dönemindeyiz. RDR 2 de GoW da bunun en başarılı örneklerinden.

Yılın oyunu meselesine gelirsek, benim için RDR 2 de God of War da ödülü hak ediyordu. Hangisi alsa diğeri için üzülürdüm. Oylamada elim God of War'a gitti ama, RDR 2 için de oy verebilseydim keşke diye düşünmeden edemedim. Birini sevdiğimiz için diğeri gömeceğiz diye bir kaide yok :) Kaldı ki benim gibi pek çok kişinin ikisini de çok sevdiğini görüyorum. Keşke ikisine de verilebilseydi ödül. Ama format buna uygun değilmiş, mecburen birini seçtiler. RDR 2 seçilmiş olsaydı bu sefer de neden GoW olmadı diye üzülenler, eleştirenler olacaktı. Böyle düşününce jüri için de zor bir sene olmuş :)

Bir kez daha belirtmiş olayım; God of War yerden yere vurulabilecek bir oyun değil. Gayet başarılı, çok sağlam bir oyun. Tabii bu benim düşüncem. Katılan da olabilir, katılmayan da. Zevkler ve tercihler meselesi :)

Özetle, hepsi bizim canlarımız. Oynayalım, keyfini çıkaralım :) 

Accepted Solution

View Original

Problem Çözüldü

Asıl
Award Winner
10
/16

MaviSiyah

• Award Winner
96%
10 RÜTBE
RÜTBE DURUMU
MaviSiyah
omrkcmn
Onaylanmış çözüm

Sebepleri bizim jenerasyonumuzun fanatik bakış açısından kaynaklanan bir yönelimin sonucu olduğunu düşünüyorum. Mantıklı düşünürsek yeni GoW da bir çok mantıksız içeriğe sahip, aşırı duygusal düşünmeyen bir karaktere Last of Us konseptini kopyalamaya çalışmak Joel gibi bir kişiliği biraz kopyalamak saçma bir seçimdi. Oyunun adı God of War yani Kratos of War değil yep yeni bir ana karakteri ortaya sürerek yeni bir ikon yaratılabilirdi. 

İskandinav Mit i ile Yunan Mit i alakasız birbirinden bağımsız mitolojiler, Mısırda geçen bir mitolojik hikayedeki ana kahramanın birden Japon Mitolojisine uyumsuz olmasına rağmen yedirilmesi gibi düşünürsek pek doğru bir seçim gibi gelmez.

Ayrıca oyuna açık dünya denilmiş fakat hareket alanı çok kısıtlı yaşayan bir dünya kesinlikle yok kayıkla gezinti simulatörü gibi boş boş kayıkla geziniyoruz. Ben 2. defa oynamadım mesela GoW u fakat 3. oyunu yaklaşık 6 7 defa şimdiye kadar oynamışımdır. Beni son oyun havaya sokamadı daha çok çizgisinden uzaklaşmış bir Kratos ile karşılaştık. 

Seçim yaparken fanatizmden uzak durmalıyız ,reklamların ve popülizm sayesinde bence herkes saman alevi misali bir heyecan yapıp farklı bir tercihte bulundular. Red Dead 2 hayatımızın oyunu olmayabilir fakat yaşayan dünyası olsun ,seslendirme becerisi olsun, Sahip olduğu detaylar ve atmosferi olsun net şekilde üstünlük sağlayacak bir yapım.

Detroit ise bence hakkı teslim edilmemiş bir yapım, hikaye konusunda önceden de belirttiğim gibi kesinlikle ödülü kapmalıydı, insanlarımız sanırım bilim kurgu ve teknolojik kurgusal hikayelerden hoşlanmadıkları için çoğu oynamadan merak etmeden oyunun elenmesine neden oldular.

Ayrıca Nino Kuni 2 nin de müzikleri kendi dalında gayet başarılı, ben değerlendirme yapan insanların kategorilerdeki oyunların çoğunu oynamadan duygusal yada popülist olarak oyladıklarını düşünüyorum.

Accepted Solution

View Original

Problem Çözüldü

Asıl
04
/16

E_VrL

96%
04 RÜTBE
RÜTBE DURUMU
E_VrL
MaviSiyah
Onaylanmış çözüm

Detroit konusunda benzer düşünüyoruz. Bu senenin kıymeti yeterince bilinmeyen yapımlarından olduğunu düşünüyorum. Sadece gelecekten bahsetmiyordu, geçmişe dair göndermeleri de vardı. Spoiler olur endişesiyle örnekleri paylaşamıyorum ama "haklar yürüyüşü" bile yeterli bunu anlamak için. İleriye dönük yorumları da çok önemli sorgulamalara kapı aralıyordu. Sizin gibi ben de buradaki hikayenin kıymetinin bilinmediği kanaatindeyim. Hikaye anlatım sistemi ise kesinlikle ödüllüktü. O hikaye ağacı kolay oluşturulacak ve oyuna kolayca yedirilecek bir şey değil. Belki bunun bir benzerini Dying Light 2'de göreceğiz. O zamana kadar en güncel ve en iyi örneklerden birisi bu oyun olsa gerek.

Ni no Kuni 2 de gayet güzel bir oyun, onda da hem fikiriz :)  Müzikler konusunda RDR 2'nin ön plana çıkması albüm olarak çıkış yapıp satabilecek parçalara sahip olmasından olsa gerek. Akılda yer ediyor, fark etmeden sözlerini tekrar etmeye başlayabiliyorsunuz. Diğerlerinde de çok başarılı müzikler var, haklısınız. Ama bu daha etkileyici gelmiş olabilir jüriye de. Mesela sadece Unshaken parçasından birkaç paragraf yazı yazılabilir. Parçanın "May I stand unshaken amidst a crash of worlds?" sözü tam da Yeni Amerika ile Dutch ve çetesinin parçası olduğu Eski Amerika'nın çarpışmasında Arthur Morgan ve diğer çete mensuplarının ayakta kalıp kalamayacağı sorusunun müzikle ifade edilen hali olmamış mı :) Bu şarkı sözlerinin esin kaynağı da Paramahansa Yogananda tarafından söylenen bir söz bu arada; öyle bir gönderme de var. Bu ufak detaylar bile jürinin tercihini etkilemiş olabilir, böyle oylamalarda gayet doğal bir tablo bu.

Yeri gelmişken; RYO dalında Monster Hunter World yerine Ni no Kuni 2 almış olsaydı ödülü, yine üzülürdüm, ama daha az :) En azından Monster Hunter World ile kıyaslanınca daha fazla RYO özelliği sunuyor. Ama bu alanda klasik anlamda RYO olarak değerlendirilebilecek oyun Pillars of Eternity II diye düşünüyorum.

Kratos noktası ise ayrıldığımız nokta :) Kratos, normalde Yunan Mitolojisinin bir parçası değildi zaten; seri boyunca oyuncular için bu mitolojinin bir parçası haline geldi. Yunan Mitolojisine yaptıkları gibi İskandinav Mitolojisini de eğip büküyorlar, ilk seride yaptıkları gibi buraya da dahil edebilirler Kratos'u ve bir başka karakteri. İlk seride "Yahu Yunan Mitolojisinin bir parçası olmayan Spartalı bir savaşçıdan Savaş Tanrısı çıkartılıyor" diye eleştirmemiştik, halbuki yapabilirdik:) Bu noktada çok da büyük bir sorun olduğunu düşünmüyorum kendi adıma, ama tabii sizin tercihinize de bir şey diyemem. Daha önce de dediğim gibi zevkler ve tercihler meselesi. Bu oyuna mitolojiyi olduğu gibi ele alıp almadığı, tutarlılık gösterilip gösterilmediği yönünden yaklaşacak olsam ben de çok zevk almayabilirdim belki, haklısınız.

Sizin de dediğiniz gibi yeni bir seride yeni bir karakter sunulması daha uygun olabilir. Herhalde düşünülen de bir anlamda bu. Atreus bunun için hazırlanıyor olabilir. Zira hikayenin esas karakterinin o olduğuna dair işaretler görülüyor pek çok sahnede.

Kratos-Atreus ilişkisi sahici düşünülmüş bir ilişki değil miydi sizce? Kratos iyi, örnek bir baba figürü olarak sunulmamış. Bilakis bu konuda gayet eksik, kusurlu. O yolculuktan çıkartılan dersler vardı; hem Kratos adına hem de oyuncular için. Hatırlarsanız bir oyuncu uzun bir mesaj paylaşmıştı bununla ilgili. Oyunu oynayamadığını, ama izlediğini, oyundaki Kratos-Atreus ilişkisinin kendisini babasıyla aralarındaki ilişkiye dair düşüncelere sevk ettiğini falan anlatıyordu. O kusurlu baba-oğul örneklerinden birisi olduğunu ve şimdi durumu, bu durumun ardındaki gerekçeleri daha iyi kavrayabildiğini söylüyordu vs.

Bir arkadaşın kullandığı bir cümle vardı, tam hatırlamasam da yaklaşık olarak şöyle bir şeydi: "Bir erkek, babasını öldürmeden olgunlaşamaz, adam olamaz" Tabi burada “öldürmek” ifadesini, zihnindeki o efsaneleştirilmiş baba figürünü aşmak anlamında kullanıyordu, bu oyunlarda alıştığımız türden bir fiilden bahsetmiyordu :) Böyle bir alt metin ile okunabilecek bir seri God of War da. Tabii, bunu düşünce olarak değil de fiili olarak uyguluyor, orası ayrı :) Şakası bir yana, buradaki anlatıyı Atreus'un (hem fiziki hem de karakter olarak) gelişimi üzerine oturtacaklarını düşünüyorum, en azından öyle umuyorum diyelim. Yani sonuçta sizin söylediğiniz noktaya varabilir, baştan kestirip atmayalım şimdi :) Önümüzdeki oyunlarda Atreus’un hikayesine eşlik edebiliriz. Bu arada Mısır Mitolojisine de bir el atılabileceği, Mısır'ın da ziyaret edilebileceği yönünde işaretler vardı hatırlarsınız. Yani mitolojiden mitolojiye savrulup durabilir seri :)

Kratos’un çizgisinden sapması da bir olgunlaşma hikayesi olarak değerlendirilebilir. Duyduğu pişmanlıkların ve geçmişi geride bırakma çabasının bir yansıması olarak okunabilir bu yeni hali. En azından ben öyle yapıyorum :)

Açık dünya meselesine gelirsek, haklısınız bu oyun kesinlikle açık dünya değil. Öyle bir iddia da yoktu diye hatırlıyorum ama varsa hatalı olmuş. Bu serideki oyunlar Hack&Slash oyunu oldu hep. Şimdi de “Aksiyon-Macera” kategorisi altında değerlendiriliyor, ama özünde yine h&s olarak devam ediyor yoluna. Açık dünya denilecek oyun RDR 2’dir, AC Odyssey’dir ama GoW değil. Kendilerini böyle kategorilendirmek gibi bir hataya düşmezler, en azından Cory Barlog gibi bir isim bunu yapmaz diye düşünüyorum. Dolayısıyla böyle bir beklentim olmadığından bir eksiklik olarak gözüme batmıyor. Ama bundan rahatsızlık duyanları da anlayabiliyorum.

Toparlayacak olursam; RDR 2 de GoW da oyun endüstrisi için çok ciddi bir atılım oldu. Önümüzdeki dönemde mesela açık dünya oyunların dünya tasarımları ve görev yapıları gibi konularda RDR 2 önemli bir referans noktası olabilir. Benzer şekilde GoW da aksiyon, savaş mekanikleri ve hikaye sunumu (tek kamera çekim, yükleme ekranına geçmeden ilerleyiş, oyuna yedirilmiş ara sahneler vs.) gibi konularda böyle bir rol üstlenebilir. Sonuçta her ikisi de benim için çok kıymetli oyunlar oldu. Umarım böyle örneklerin sayısı artar, bizler de “Falanca oyun çok iyiydi ya”, “Yok yok esas filanca oyun daha iyiydi” benzeri cümleler kurmaya devam ederiz :)

Keyifli oyunlar dilerim.

Accepted Solution

View Original

Problem Çözüldü

Asıl
Award Winner
10
/16

MaviSiyah

• Award Winner
96%
10 RÜTBE
RÜTBE DURUMU
MaviSiyah
E_VrL
Onaylanmış çözüm

Monster Hunter başarılı bir ARYO oyunu , zaten uzun yıllar çeşitli oyunları da mevuttu kendine has dünyası ve avlanma yapısı gerçekten güzel lakin oyunu düzenli şekilde oynayabileceğiniz bir ekibiniz bulunmuyor ise oyunu erken bırakabiliyorsunuz. 

Ni No Kuni 2 ilk oyununda sıra tabanlı bir yapıya sahipken bu sürümünde direkt olarak aksiyon tabanlı bir dövüş mekaniğini kullanmış gerçi daha da iyi olmuş diyebiliriz çünkü bir yerden sonra sıkıyor sıra tabanlı oyunlarda sürekli aynı seçenekleri seçerek ilerlemek.(Persona 5 i bu yüzden pek sevmedim )

God Of War Konusunda ise Kratos Spartalı bir general idi dolayısıyla o mitolojinin içerisine sonradan eklenen küçük bir düzenleme gibi düşünebiliriz zira tüm mitolojiler hayal ürünü abartı hikayelerdir. Bir çok mitoloji aslında içerisinde geçen karakterlere biçilen roller ile insanlara çeşitli konularda dersler ve çıkarımlar sundukları faydalı öğütlerle de doludurlar.

Atreus un kim olduğu belli  , önceden hali hazırda mitolojide yeralan bir karakteri tekrar tasarayıp babasını Kratos yapamazsınız bu kalitesiz bir seçim olur. 

Gerekli bilgiyi spoiler içerisinde yazayım da oyunu bitirmeyen arkadaşlar için sürpriz olmasın 

Spoiler
Loki nin babası  İskandinav Mitinde Farbauti dir annesi Laufey' olarak bilinir. Her şeyi net şekilde bilinen bir mitolojik karakterin babasını basit bir spartalı olarak dünyaya adımını atan Kratos olarak düşünmek gerçekten komik ve anlamsız geliyor bana.

Yanlış hatırlamıyor isem Loki ve ataları da devlerdi . Olması gereken Loki ve Kratos yerine mesela Loki nin gayri meşru bir oğlu veya kızının yeni bir ana karakter olarak sunulması olmalıydı.

Aynı şeyleri ve satış kaygısından dolayı zirvede seriyi tamamlayan bir karakteri böyle bir mitin içine yerleştirmek pek hoş gelmedi bana.  

Öte yandan RDR 2 nin müzikleri de güzeldi sadece diğer oyunların da içerdiği parçaların biraz daha dinlenilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Geçen sene mesela Nier in müzikleri açık ara 1. oldu gerçekten çok başarılı bazı parçaları.

Keşke bizim gibi diğer kullanıcılarda böyle keyifli tartışmalara daha sık dahil olsalar da  rutin oyun sohbetlerinden biraz uzaklaşıp yeni bilgiler öğrendiğimiz konularda buluşsak =)

Accepted Solution

View Original

Problem Çözüldü

Asıl
04
/16

E_VrL

96%
04 RÜTBE
RÜTBE DURUMU
E_VrL
MaviSiyah
Onaylanmış çözüm

Ellerinize sağlık, gayet güzel özetlediniz :)

Monster Hunter World'ü sevmediğim anlamı çıktıysa düzelteyim, ben de sevdim oyunu. Ama RYO ödülünü alacak oyun o değildi benim nazarımda. RYO denilince oyuncunun aktif bir şekilde role girip, diyaloglarla, seçimlerle hikayeyi yönlendirir haline gelmesi beklenir ya hani, bu oyunda öyle bir diyalog sistemi, seçimler, hikaye akışı vs. yoktu, yanlış mıyım? Özünde Shadow of the Colossus ile benzer bir avcılık hikayesi :) (Şaka yaptım, aman yanlış anlaşılmasın. Şimdi hayranları ciddiye alıp da kızmasınlar bana :)) Karakter ve/veya ekipman gelişiminin RYO olarak değerlendirilmesi çok anlamlı gelmiyor bana. Masaüstü RYO'ların tadını anımsatacak oyunlar, mesela geçen seneki Divinity Original Sin II örneği gibi -ki bu sene de konsollara gelmesi gayet iyi oldu- benim için çok daha öne çıkan yapımlar oluyor bu kategoride.

Persona 5 çok sevdiğim bir oyundur, burada da ayrıldık :) Ama bu tamamen kişisel zevkler ile ilgili, sıra tabanlı oyunları seviyor oluşumdan ileri geliyor. Çizgisel bir hikayesi var, aynı şeyleri tekrar tekrar yapıyoruz, doğrudur. Yine de seviyorum ne yapayım :) Ne kadar çizgisel olsa da anlattığı hikayede çok vurucu detaylar var. Temas edilebilecek çok önemli konulara değinmiş. Alt metni kuvvetli. Hem nasıl Kingdom Hearts serisinin Keyblade'leri varsa, bu serinin de Persona'ları var işte, daha ne olsun :) Şimdi aklıma düşürdünüz yine, aradaki oyunları çıkarır çıkarmaz döneyim bari, özlemişim :)

Final Fantasy XV'te de sıra tabanlı savaş mekaniği yerine gerçek zamanlıyı tercih etmişlerdi malum. Böyle de güzel oluyor, bir itirazım yok :) Final Fantasy VII Remake de öyle olacaktı yanlış hatırlamıyorsam. JRYO'lar arasında böyle bir akım başlamış olabilir, önümüzdeki dönemde göreceğiz. 

Nors Mitolojisi denilince akan sular durulur benim için :)  İlgilenen arkadaşlarımız varsa naçizane birkaç kaynak tavsiye etmiş olayım:

Snorri Sturluson - Viking Mitolojisi: Türkçe okumak isteyenler için Edda. (İngilizce’den okuyacaklar için bir alternatif The Poetic Edda’dır, onu da belirtmeden geçmeyelim)

Kathleen N. Daly – Norse Mythology A to Z: “Alvis’in Yanıtları”ndan “Heimdall’ın Dokuz Anası”na kadar yüzlerce konuda özet bilgilere ulaşılabilecek bir kaynak.

Neil Gaiman – İskandinav Mitolojisi: Nors Mitolojisini bir de Gaiman’ın kaleminden okumak isteyenler için. Yeni çevrildi Türkçe’ye. Gaiman alışıldık tarzında, mitoloji masalı gibi bir şey işte :)  Gayet keyifli. Nors Mitolojisindeki karakterler ve olaylar hakkında fikir edinmek isteyenler için güzel bir kaynak. İlk bakılacaklar listesine alınabilir.

Doğrudan kaynağına ineyim diyenler Völuspá ve Edda’ya bakabilirler. Ne kadar zevk alırlar bilemem. Sonra gelip bana saydırmasınlar önerdiğin kitaba da sana da diye :)

Biraz daha geniş mitoloji okuması yapmak isteyenler için de 1-2 önerim olsun:

Neil Gaiman - Amerikan Tanrıları: Mitoloji ile ilgili bir roman okumak isterseniz alacağınız ilk öneri büyük ihtimalle bu eser olacaktır. Genel olarak mitolojiye meraklı kişiler için zevkli bir kurgu roman, mitolojiyle ilginiz olmasa dahi sizi cezbedebilir ve merak salmanızı sağlayabilir. Dizisini de sevmiştim, ama ilk tercihimi kitaptan yana kullanıyorum. Farklı mitolojileri bir potada eritiyor, "geçmişin tanrıları"nı günümüze getirip "modern tanrılar" ile çarpıştırıyor. Bunu da çok başarılı bir şekilde yapıyor. Felsefi sorgulamaları sağlam.

Mircea Eliade – Mitlerin Özellikleri: Mitler konusunda akademik bir şeyler okumak isterseniz, Dinler Tarihi alanında en iyi araştırmacılardan birisi olarak kabul edilen Mircea Eliade’ın yazdıklarına bakabilirsiniz; “Mitlerin Özellikleri” ilk aklıma gelen kitabı oldu, siz yine de diğer kitaplarına da bir göz atın vakit bulursanız.

Aslında okunacak çok şey var ama abartmayalım şimdi :) Eliade’dan bir alıntı ile bitireyim: “Mit her zaman için bir ‘yaratılış’ın öyküsüdür: Bir şeyin nasıl yaratıldığını, nasıl varolmaya başladığını anlatır” Demek ki, bir mit anlatılıyorsa, anlatının sonu aslında bir başlangıç anlamına gelirmiş. Biz de bu gözle bakalım bari God of War’a. Her son yeni bir başlangıç olsun. Yeni oyun da fazla bekletmesin, 1-2 seneye gelsin :) (Nasıl, bağlayabildim mi :))

Konu hakkında arka plan bilgisi olunca oyunlardan daha çok zevk alınabiliyor veya daha farklı anlamlar çıkartılabiliyor bana kalırsa. Hellblade’de, GoW’da, The Banner Saga’da vs. gördüklerimizden farklı anlamlar çıkarmamızı sağlamıyor muydu Nors Mitolojisinden bu bilgiler? Veya Amerikan Tanrıları’nın ilk bölümünü izlerken o "yaşlı adam"ın kim olduğunu ilk gördüğümüz anda tanımamızı veya “Benim günüm” dediğinde neyi kastettiğini anlamamızı sağlayan bu arka plan bilgileri olmuyor mu? (Tabii kitabı okumadan diziyi izleyenler için bu yorum, okuyanlar zaten biliyordu haliyle:)) Bu açıdan ele alınca; RDR 2'nin de benim için bambaşka bir tadı vardı. Spaghetti Western tarzının babası kabul edilen Sergio Leone'nin filmlerinden (ve diğer Western filmlerinden) fırlayıp gelmiş gibi duran sahneler (İyi,Kötü ve Çirkin'in final sahnesi gibi mesela) ve Ennio Morricone müzikleri nasıl Leone filmlerini daha kıymetli kılıyorsa bu oyunu da daha güzel kılan müzikler bana apayrı lezzetler sunuyor oynarken. Aynı şekilde, Western çizgi romanları okumuş olanlar da benim gibi düşünüyorlardır muhtemelen. (Nasıl, bağlayabildim mi konuya :))

Mesajınız için tekrar teşekkürler. Keyif veriyor oyunlar üzerine böyle sohbet edebilmek. Senelerdir bıkmadım oyunlar üzerine konuşmaktan, bundan sonra da bıkacak gibi değilim :)  Ara sıra açın oyunlar üzerine bu tarz sohbetleri, kimse takipçisi olmazsa ben takip ederim en azından :)

Yine uzattım,  keyifli oyunlar dileyerek son vereyim artık :) 

0 Övgü Puanı

Accepted Solution

View Original

Problem Çözüldü

Asıl
Beta Tester
07
/16

inciteen

• Beta Tester
96%
07 RÜTBE
RÜTBE DURUMU
inciteen
Onaylanmış çözüm

Bence hak eden kazandı. Rdr kusursuza yakın olmasına rağmen, god of war efsanesi ağır bastı.

0 Övgü Puanı

İletiler için Kurallar 'ı görüntüle
Yanıtla Yanıtı Güncelle İptal