Katılmak ister misin??

Devam etmek için giriş yap

• 62

Son 1 saat içerisinde yeni mesajlar

• Dakikalar içerisinde cevap alın

• 92%

Mesajların yüzde 92% 'i cevaplandı

Accepted Solution

View Original

Problem Çözüldü

Asıl
06 Tem 2013
ufuksen Tarafından

ufuksen

59%
02 RÜTBE
RÜTBE DURUMU

İlk Konsolum

13 Yanıt 801 Görüntüleme Oluşturuldu 06-07-2013
06 Tem 2013
ufuksen Tarafından

Aslında yazı başlığı olarak ilk atarimiz diyerek başlamak isterdim,  artık  atari kelimesi yerini konsol kelimesine bıraktığını söylemek isterim.

Konsol , günümüzde çıkan tüm oyun aygıtlarının ismine verilen genel isimdir.

Atari aslında bir firmadır, yazılım işiyle başlayan daha sonra oyun firması haline gelen eski firmalardan biridir, çıkarttığı ürünler ile atari olarak aklımız’da yer etmiş.

Benim ilk konsolum yukarda resmini gördüğünüz konsoldur, markası Atari ve  1985 yılında ilk kullandığım konsol ünvanını taşıyor kendisi. :)

Aslında çocukluğum’da kullandığım tüm malzemeler o zamanlar Türkiye’de zor bulunan ve yeni yeni çıkan eşyalardı, bu konuda Dedemlerin Almanya’da olması ve birçok malzemeyi daha Türkiye’de çıkmadan kullanmak benim için herzaman en büyük avantajlar’dan biri olmuştur.

Bu aleti o zaman kullandığımız siyah beyaz ITT shaplorenz marka televizyon’da baya oynadım, bu televizyonda gerçekten ayar yapmak çok zordu, atari’yi bağladıktan sonra kanal ayar kısmından dakikalarca görüntüyü arardım, o görüntünün ekrana gelmesi ve joystikleri elimize aldığımız mutluluğu hiç unutamam.

O zamanlar Annemlerin söylediği bir söz vardır hala aklımda, “çok oynamayın televizyon bozulur” , eski oyuncular bilirler önceden kullandığımız sega veya başka bir konsolu tv ye bağlayıp oyun oynama başladığımız’da yetişkinlerin söylediği ilk söz “çok oynamayın televizyon bozulur” sözüdür. :) Heralde çok oynayıp gözleri bozmamız’dan korktukları için böyle bir şeyi söylediklerini düşünüyorum.

Bu atarilerin çoğalmasından sonra Türkiye’de bu çeşitlilik giderek artarak piyasada gerçekten şu an marka olmuş daha sonradan kapanan ve şu an dünya çapın’da firmalar büyüyerek konsol dünyasındaki yerlerini aldılar.

Bunlar’dan biride marka olarak unutulmayan aşağıda resim’de gördüğünüz Commodore firmasının Amiga 500 isimli konsolu’dur.Aslın’da görünüş olarak her ne kadar bilgisayarı andırsa’da Yarı bilgisayar yarı konsol tabir edeceğimiz yandan disket takılarak oyunları oynatan ve akıllarda yer etmiş nadir firmalardan biridir.

Amiga 500′den Babamın yakın arkadaşlarının bir oğlun’da vardı, ve onlara gitmek için gerçekten can atardım,  benim kullandığım Atari marka eski konsola nazaran daha gelişmiş bir yapısı vardı.Ve oyun çeşitliliği gerçekten çok fazlaydı, bazı disketleri zaman zaman okuma problemi çeksede, o zamanlar bizim için teknolojinin en üst düzeyi olduğunu söylemek isterim. :)

Daha sonraları CD‘lerin çıkması ve piyasanın gelişme döneminin ardın’dan , playstation 1  ile tanıştık, aslında ilk tanışmam Hürriyet gazetesin’deki bir haber ile olmuştur, ilk defa playstation haberini Hürriyet gazetesinde okumuştum , ondan birkaç sene sonra makinanın çıkması ile beraber bende birtane edindim, edinme olayım biraz zahmetli olmuştur aslında.

Ailem atarileri ve bu tür aletlerden pek hoşlanmadıkları için , makinayı alıp rahat rahat ev’de oyun oynamamın zor olduğunu biliyordum, ya başka bir çare bulacaktım yada onların’da kabullenmesini sağlayacaktım.

Onlar kabullendi ama bu kabullenme çok’da kolay olmadı :)

O zamanlar işe yeni başlamıştım, yıl 1997 sonu ve ilk ikramiyem ile playstation 1′i aldım, şu an adını hatırlayamadığım Ankara metro altındaki alışveriş merkezlerinden birin’den 65 milyona(eski para ile ) almıştım makinayı (japon oyuncak pazarı değil :) ), makinayı aldıktan sonra bir müddet babam’dan sakladım , bizim depo olarak kullandığımız küçük ev olarak adlandırdığımız tek odalı evde makinayı birkaç hafta saklamak durumunda kaldım , kaldım ama bu hasret fazla uzun sürmedi ve babamın olayı duymasın’dan sonra ( olay diyorum sanki çok büyük bir şey olmuş gibi :) )  makinayı gün yüzüne çıkardım.

playstation 1 önceki kullandığım makinalar’dan çok çok farklıydı, aynı zamanda kendi menüsü, renk derinliği oyun çeşitliliği olması, oyun dünyasında çığır açmıştı.

Ev’de tek bir tv olmasından dolayı makinayı kullanmak için ya gece 23:00 den sonraki zamanı değerlendiriyordum, yada bizimkilerin evde olmadıkları zaman,  takıp oynamak  durumunda kalıyordum ve bu olay çok zahmetli bir şekilde devam ediyordu.Uzun bir süre böyle devam etti, o sıra oyun piyasası o kadar kaliteli oyunlar çıkartıyordu ki ,benim bu oynayış zahmetime katlanıp o hıza yetişmem mümkün değildi, acilen yeni bir plan yapıp, yeni bir Tv almam şarttı. :)

Babamı uzun bir süre ikna etmenin ardın’dan ve evde kuman’da kavgası başladıktan sonra artık yeni bir tv almanın şart olduğuna karar verdik (yalan rüzgarın’dan sonraki asır :) ) Babamla beraber Ankara İtfaiye meydanın‘dan 37 inch show marka bir Televizyon aldık, ondan sonra gerçek huzura kavuştum.

Gecekondu’da oturmamız’dan dolayı kışın oyun oynamak gerçekten çok zor oluyordu, soba tek oda’da yandığı için ve diğer odalar açılmadığından dolayı diğer odalar çok soğuk ‘tu, mecburen montu bereyi takıp o şekilde oyun oynamak için yan odaya geçiyordum, gerçi oyunlara o kadar çok kaptırıyor’dum ki, üşümek kimin aklına gelir’di…  :)

Yeni oyunları sürekli Maltepe pazarın’dan takip eder, sık sık oraya uğrar satıcılar’dan gerekli bilgileri alıp yeni çıkacak oyunların ne zaman çıkacaklarını öğrenirdik.O sıralar kopya oyun neredeyse zirve yapıyor’du desem yalan olmaz, çok çok fazla oyun vardı 1.5 milyona tek cd yi alırdık ki, bazı günlerde 3 oyun birden aldığımız olur’du, şu an ki kadar olmasa’da ara sıra Maltepe pazarın’da denetim olduğu zamanlar ,oyunlar bir’den ortadan kaybolurdu. :) maliyeciler sağolsun.

O sıralar en popüler oyunlar’dan resident evil 1, resident evil 2, resident evil 3, silent hill 1-2 , Alone in The Dark serisi, Gran turismo 1-2 , parasite eve serisi,Twisted Metal,Carmageddon,Need for speed,Tomb raider serisi, Final Fantasy serisi şu an hatırladığım en popüler ve en çok oynadığım oyunlar arasın’dadır.

Birkaç yıl sonra playstation 1 artık popülerliliğini kaybedip aynı zamanda yeni teknolojilerin gelişmesinden dolayı, playstation 2 haberlerini duymaya başladık, yeni bir heyecan yeni bir heves başlıyordu oyuncular için, uzun bir süre internet ve dergi’lerde ps2 hakkında yazılar okuyup , konsolun özelliklerini çıkacak oyunlarını ve diğer gelişmeleri takip etmeye başladık.

2000 yılının kasım ayın’da playstation 2 ler artık kendini piyasa’da göstermeye başladı, askerlik dönemim yakşamasın’dan dolayı ps2 alma olayını biraz geciktirdim, 1 sene boyunca arkadaşımın playstation 2′si ile idare ettim, daha sonra Askerlik dönemin’de aldığımız dergiler ile ps2 oyunlarını dışarıdan takip etmeye başladım,

Askerden dönüşte arkadaşımın playstation 2 si boşta olduğu için 1.5 sene boyunca el koydum. :)

Playstation 1 in devam niteliğin’de olan tüm oyunlarını ps2′de oynamışımdır.İstatistik bilgi verecek olursam ps1 dönemimde tam 240 oyun, ps2 dönemin’de ise 150′den fazla oyun oynadım.Bu sayıları o zamanlar çıkan playstation magazine dergisinin arka sayfaların’da bulunan oyun listelerini işaretleyerek elde ettim.

Tabi zamanla araya Nokia N-GAGE - PSP serilerinden konsollarıda satın alıp oynama şansına kavuştum. Eksiden artık oyun çeşitliliğinden mi yoksa zamanımızı daha farklı değerlendirdiğimizden mi bilmiyorum , eskiden oyun oynamak daha zevkliydi.Çünkü istediğimiz şeyleri elde etmek uzun ve zahmetli oluyordu ve sımsıkı sarılıyorduk.

Şu an için elimde Vita -ps3 ikilisini kullanıyorum ve ps4'ü merakla bekliyoruz.

Cevap
ETİKETLER:
http://www.ps4.gen.tr/
İletiler için Kurallar 'ı görüntüle
Yanıtla Yanıtı Güncelle İptal

Accepted Solution

View Original

Problem Çözüldü

Asıl
Beta Tester
05
/16

Furkansaurus

• Beta Tester
92%
05 RÜTBE
RÜTBE DURUMU
Furkansaurus
Onaylanmış çözüm
Hocam sen bildiğin konsol biyografisi yazmışsın, harika olmuş. :D

Konuya gelecek olursak ben de ilk atariden başladım diyebilirim. İlk oyunum aslında sincaplara tokmakla vurduğum bi oyun oldu. Onu da saymazsak tabii ki de Super Mario'dur. Nekketsu serileri ve daha birçok oyunları oynadım, hepsi çok güzeldi. Sonra kuzenlerimde PS1 vardı ve büyük bir hırsla Tekken 3 oynuyorlardı. Elime ilk aldığımda kendimden geçmiştim. :D Keşke o zamana tekrar gidebilsem diyorum, o derece bir anıydı. Gel zaman git zaman benim de sonunda bir PS1'im oldu ve gelecek konsolları da alıp oynayacaktım şu an olduğu gibi. :D

Re: İlk Konsolum

Accepted Solution

View Original

Problem Çözüldü

Asıl
02
/16

alpherus07

88%
02 RÜTBE
RÜTBE DURUMU
alpherus07
Onaylanmış çözüm
Bende eskiden internetten bakardım konsollara sonra XBOX 360 ı oynadığımda çok sevmiştim. Şimdi benim PS3'üm var ve PS4'ü bekliyorum...
0 Övgü Puanı

Accepted Solution

View Original

Problem Çözüldü

Asıl
Beta Tester
05
/16

GoldPunch-TR

• Beta Tester
81%
05 RÜTBE
RÜTBE DURUMU
GoldPunch-TR
Onaylanmış çözüm
1993 doğumluyum. Yaşım PS1'den öncesini kurtarmıyor maalesef :(
0 Övgü Puanı

Naughty Dog hayranı!

Accepted Solution

View Original

Problem Çözüldü

Asıl
Award Winner
10
/16

MaviSiyah

• Award Winner
96%
10 RÜTBE
RÜTBE DURUMU
MaviSiyah
Onaylanmış çözüm
İlk konsolum benimde atari idi (namı diğer karakutu) bu cihazların ortasında satılan kartuşları ülkemizde bulmak imkânsız gibi birşeydi, bu cihazı ilk önce atari salonu dediğimiz yerlerde kullanmaya başladılar marka öncü olduğu için her konsola asıl adı video oyunu/oynatıcısı olduğu halde atari denilirdi :D daha sonra street fighter 1 ve akabininde nintendo gameboy la birlikte uzun yıllar geçti, sega master system, super nintendo, mega drive 1 2, supervision ve gamegear (psp nin ataları) game cube , nintendo color/adcanced, sega satürn , ps1,panasonic in konsolu, hatta goldmasterın bile konsolu vardı. Neo geo nun konsolunu da elden geçirdikten sonra, ps2 ve diğerleri ile devam etti.

Şunuda hatırlatalım genç arkadaşlarımıza sony playstation ın yaratılışı tamamen nintendo ya bağlıdır. Vakti zamanında nintendo sony den yeni bir konsol sistemi geliştirmesini ister sony de cd ile çalışan bir prototip yapıp nintendo'nun kapısını çalar, fakat nintendo cd ile çalışan sistemi n geleceğinin olmayacağını tahmin edip sony i reddeder. Bu beklenmedik gelişme karşısında ise sony kendi konsolu olan playstation ı yaratır ve günümüze kadar süregelir. Sega ve snk başta olmak üzere çoğu konsol rekabet ile baş edemez ve konsol üretiminden çekilirler.

Şunuda belirtelim ülkemizde kartuşlu konsol zamanında kopya oyun yoktu, ithalat yolu ile gelen kartuşlar pahalı ve az bulunurdu, ve biz o zamanın küçük nesli biriktirdiğimiz harçlıklarımızla oyun peşine düşerdik. Herkes 5 farklı oyun alır ve periyodik olarak takas yapılırdı. Yani ülkemizde konsola verilen destek yeni birşey değil ve korsan oyunların da gelişimi cd ye basımıyla yaygınlaştı ister inanın ister inanmayın orjinal garantiye sahip cihazları çipli şekilde kopya 3 oyun hediyeli bir şekilde satan sony bayiileri vardı, bunlardan biri vakti zamanında açık olup doğubank iş hanının yanında bulunan planet isimli mağaza idi, aral dediğiniz yer tahtakalenin (saatçiler çarşısı gibi bi ismi vardı o sokağın) küçük bir yerinde toptan sega oyunları satmaya çalışan bir dükkanıydı.

Malesef o dönemlerde konsol firmaları konsol dünyasını domine etmek için kopya oyunlara izin verdiler ve playstation 1 döneminde de çok satılmasının (özellikle ülkemizde) bir nedeni de buydu. Oyun fiyatlarını şöyle açıklıyayım ps1 için mesela 20 milyon liraya ( o zamamın parası) bir orjinal oyun satılırken 1,5 2 milyon liraya kopyası satılıyordu.

Yanlış anlaşılmasın kopya veya ilegal şeyleri savunmak için yazmadım, sadece ülkemizde yıllarca orjinal ürün kullanmaya çalışan bir kullanıcı olarak (ps1 döneminde kopya kullandım)

Yaşan süreçleri aynen paylaşmak istedim. Benim için asıl yer atari salonlarıydı o atmosferi yapılan mücadeleleri ve oyunlar üzerine çıkan tartışmaların tadını hiçbir konsol veremedi.
0 Övgü Puanı

Accepted Solution

View Original

Problem Çözüldü

Asıl
05
/16

zakatek_tr

78%
05 RÜTBE
RÜTBE DURUMU
zakatek_tr
Onaylanmış çözüm

Küçükken ilk oynadığım oyun River Raid'di, atari salonunda oynamıştım, sonra SF 2 oynadım ama pek gitmezdim salonlara, 96 yılında atari salonu müdavimi olmaya başladım SF 2'yi öğrenerek, ardından çakma NES konsollarından almıştık PS1'i bile geç aldım sonra Dreamcast, PS2, Xbox, Wii, PS3 aldım ama en güzeli atari salonlarıydı bence. Hala eskiden keyifle oynadığım atari salonu oyunlarını açar oynarım. Şu Neo Geo Station'a oyun çıkarmayı bırakmasaydı iyidi SNK :( Şu an elimde sadece PS1, 2 ve 3 bulunuyor.

MaviSiyah, Neo Geo AES mi CD mi sahibiydin? Bir AES konsolumun olmasını çok isterdim.

0 Övgü Puanı

[ Düzenlendi ]

Accepted Solution

View Original

Problem Çözüldü

Asıl
Award Winner
10
/16

MaviSiyah

• Award Winner
96%
10 RÜTBE
RÜTBE DURUMU
MaviSiyah
Onaylanmış çözüm

Neo geo aes almıştım dostum,  kocaman kartuşları vardı,  samurai shodown 2 ve metal slug ı çok büyük keyifle oynuyorduk :smileyhappy:

Kontrolcüsü  ve cihazın kasası çok kaliteliydi, malesef playstation  ın   bir çok oyun firmasıyla birden anlaşması sonucu iflas ettiler çünk eskiden bilirsin çoğu konsol sadece kendi firmalarının ve birkaç popüler oyun firması haricinde diğer oyunları çıkarmazdı, mario için nintendo sonic için sega  metal slug için neo geo nun konsollarını satın alırdık.

Şimdi  3 firma kaldı malum nintendo ms ve sony  oyunların gidiş hatlarını pek beğenmiyorum,  eskiden oyunu alıp iyice oynar gizli bölümünü açar gizli karakterlerini açar veya bonus bölümleri oynardık. Maalesef günümüz ve gelecekte çoğu oyun aynı yapıda ve hemen herşeyi dlc olarak satmaya başladılar. Umarım yeni nesilde büyük firmalar ceplerini içi boş içeriklerle doldurmak yerine oyunculara zengin ve ücretsiz  içerikler sunmaya çalışırlar.

0 Övgü Puanı

Accepted Solution

View Original

Problem Çözüldü

Asıl
05
/16

zakatek_tr

78%
05 RÜTBE
RÜTBE DURUMU
zakatek_tr
Onaylanmış çözüm
Çok kıskandım seni şimdi, keşke satmasaydın Neo Geo konsolunu.
0 Övgü Puanı

Accepted Solution

View Original

Problem Çözüldü

Asıl
Award Winner
10
/16

MaviSiyah

• Award Winner
96%
10 RÜTBE
RÜTBE DURUMU
MaviSiyah
Onaylanmış çözüm

Dostum yeni bir konsol alınca bende bir gelenek vardır eskisini,  yakın çevremde durumu iyi olmayan birine hediye ederdim yoksa evim şu an konsoldan geçilmezdi  o konsol için 4ay gümrükten gelmesini beklemiştim :Shame:

Sana biz  müjde verebilirim hala düşünüyorsan.

neo geo x  

Buda satıldığı adres 

amazon

:)

0 Övgü Puanı

Accepted Solution

View Original

Problem Çözüldü

Asıl
05
/16

zakatek_tr

78%
05 RÜTBE
RÜTBE DURUMU
zakatek_tr
Onaylanmış çözüm
Bundan haberim var da orjinali gibi değil. Kasanın içine el konsolunu koyup oynatacak. Bildiğin emulatör. Neo Geo konsolu başkasına hediye edilmez :)
0 Övgü Puanı

Accepted Solution

View Original

Problem Çözüldü

Asıl
Award Winner
10
/16

MaviSiyah

• Award Winner
96%
10 RÜTBE
RÜTBE DURUMU
MaviSiyah
Onaylanmış çözüm

Öyle düşünme o dönemde zaten ateri salonları vardı konsol 2. Planda kalırdı, o konsolu hediye ettiğim ufaklığın yüzündeki mutluluğu görsen seninde fikrin değişirdi:)  maalesef  oyunları ülkemizde neredeyse hiç bulunmadığı için pes etmiştim.  Playstation  aşkı başladı daha sonra bu günlere kadar devam etti:) 

Accepted Solution

View Original

Problem Çözüldü

Asıl
05
/16

zakatek_tr

78%
05 RÜTBE
RÜTBE DURUMU
zakatek_tr
Onaylanmış çözüm
Bu arada sanki forum ikimizin sohbet yeri. Teknik destek arayanlar dışında pek sohbet eden yok. :(
0 Övgü Puanı

Accepted Solution

View Original

Problem Çözüldü

Asıl
Award Winner
10
/16

MaviSiyah

• Award Winner
96%
10 RÜTBE
RÜTBE DURUMU
MaviSiyah
Onaylanmış çözüm
Zamanla artar forum henüz yeni, içerikler arttıkça kullanıcılar daha çok katılım yapacaktır.
Birde yeni gelen mesajlara özel ve pratik bir yer lazım tek tek konuları gezip bakmak zaman alıyor.

7 den 35 65 yaşına kadar playstation oynayan insanlar tanıdım. Ps4 ün durumuna göre yeni bir killzone klanı kurmayı düşünürsem klan sayfamızı buraya yönlendiririm sen o zaman görürsün forumu:)
0 Övgü Puanı

Accepted Solution

View Original

Problem Çözüldü

Asıl
03
/16

Quadhros

98%
03 RÜTBE
RÜTBE DURUMU
Quadhros
Onaylanmış çözüm

Belirli bir süre PS1 ve PS2 kullandım ama maddi imkansızlıklar nedeniyle her ikisinede sahip olamadım.. Ama takvim Aralık 2010u gösterdiğinde illk konsolum olan PS3'ü aldım.. Ondan öncesinde de 10 yıl kadar PC ile oyun oynuyordum.. 92 doğumlu olduğumdan daha öncesi hakkında en ufak bir fikrim yok.. Commodore 64 ve Amiga isimlerini çok sık duydum ama kendileri hakkında en ufak bir fikrim yok..

0 Övgü Puanı

Ynt: İlk Konsolum

[ Düzenlendi ]
İletiler için Kurallar 'ı görüntüle
Yanıtla Yanıtı Güncelle İptal