ΑΠΑΝΤΗΣΗ
Θέλετε να έρθετε στην παρέα μας;

Κάντε εγγραφή για να συνεχίσετε

• 33

Νέα μηνύματα την τελευταία ώρα

• Λάβετε απάντηση μέσα σε λίγα λεπτά

• 92%

92% ποσοστό απαντημένων μηνυμάτων

Accepted Solution

View Original

Το πρόβλημα επιλύθηκε

Προβολή αρχικού θέματος
16 Αυγ 2014
Από Zontas-GR

Zontas-GR

• Award Winner
91%
08 Rank
ΠΡΟΟΔΟΣ

PS4 Game: Call of Cthulhu

25 ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ 1.100 ΕΜΦΑΝΙΣΕΙΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ 16-08-2014
16 Αυγ 2014
Από Zontas-GR

O τρόμος που προσέφερε ο H.P. Lovecraft γίνεται παιχνίδι και αυτή τη φορά περνά στην επόμενη γενιά. Βασισμένο στο ομώνυμο  pen-and-paper role-playing game το Call of Cthulhu  της Frogwares Studio.

Σύμφωνα με δηλώσεις του studio ανάπτυξης : "Ως ένα πραγματικό κλασικό, το Call of Cthulhu συνεχίζει να ευχαριστεί τους παίκτες μετά από σχεδόν 30 χρόνια από την κυκλοφορία του. Στόχος μας είναι να συνεχιστεί αυτή η παράδοση και να παρουσιάσουμε τη δική μας συμβολή στη Lovecraftian κληρονομιά με ένα video game."

ΑΠΑΝΤΗΣΗ
Ι have a dream...Future is almost here
Δείτε τους κανονισμούς μας για τα posts
Απάντηση σε post Ανανέωση απάντησης Ακύρωση

Accepted Solution

View Original

Το πρόβλημα επιλύθηκε

Προβολή αρχικού θέματος
05
/16

Lord_Nodens

89%
05 Rank
ΠΡΟΟΔΟΣ
Lord_Nodens
Αποδεκτή Λύση
Για να δούμε, ως μεγάλος fan του Lovecraft, οι προσδοκίες είναι μεγάλες... Λίγα παιχνίδια έχουν καταφέρει να μεταφέρουν σωστά την ατμόσφαιρα και την μυθολογία του.

Απ: PS4 Game: Call of Cthulhu

Accepted Solution

View Original

Το πρόβλημα επιλύθηκε

Προβολή αρχικού θέματος
Award Winner
09
/16

ShinYagami13

• Award Winner
98%
09 Rank
ΠΡΟΟΔΟΣ
ShinYagami13
Αποδεκτή Λύση

το necronomicon στο ps1 ηταν πολυ καλο καθώς κ το alone in the dark 4 (επισης ps1)

photo ShinYagami_zps1906437d.png

Accepted Solution

View Original

Το πρόβλημα επιλύθηκε

Προβολή αρχικού θέματος
05
/16

Lord_Nodens

89%
05 Rank
ΠΡΟΟΔΟΣ
Lord_Nodens
Αποδεκτή Λύση
Ναι, το Necronomicon ήταν αρκετά καλό τότε. Το είχα παίξει στο PC όταν είχε κυκλοφορήσει. Όσο για τα Alone in the Dark, αυτά έχουν γράψει τη δική τους ιστορία.

Accepted Solution

View Original

Το πρόβλημα επιλύθηκε

Προβολή αρχικού θέματος
07
/16

Savas_Skliros

94%
07 Rank
ΠΡΟΟΔΟΣ
Savas_Skliros
Αποδεκτή Λύση

Έχουμε επιτέλους και...χρονιά κυκλοφορίας για το Call of Cthulhu!! Η Frogwares ανακοίνωσε ότι το παιχνίδι θα κυκλοφορήσει μέσα στο 2017!! 

Ενώ έδωσε και στη δημοσιότητα και κάποια concept art σκίτσα από το παιχνίδι:

callofcthulhu-01-1024x576.jpg

callofcthulhu-02-1024x576.jpg

Accepted Solution

View Original

Το πρόβλημα επιλύθηκε

Προβολή αρχικού θέματος
MVP
09
/16

VasilisR_T

• MVP
94%
09 Rank
ΠΡΟΟΔΟΣ
VasilisR_T
Αποδεκτή Λύση

I don't need a weapon. My friends are my power!

Accepted Solution

View Original

Το πρόβλημα επιλύθηκε

Προβολή αρχικού θέματος
Beta Tester
06
/16

amalia_82

• Beta Tester
95%
06 Rank
ΠΡΟΟΔΟΣ
amalia_82
Αποδεκτή Λύση

δώσε Cthulu στο λαό!

Accepted Solution

View Original

Το πρόβλημα επιλύθηκε

Προβολή αρχικού θέματος
Award Winner
05
/16

OUTSIDER_78

• Award Winner
99%
05 Rank
ΠΡΟΟΔΟΣ
OUTSIDER_78
Αποδεκτή Λύση

Ναι μωρή μαυρίλα ατελείωτη!

Ενδιαφέρον φαίνεται και ως gameplay και κάτι άκουσα για open world στοιχεία....εδώ είμαστε.

Let us not look back in anger,nor forward in fear,
But arround in awareness...
- James Thurber -

Accepted Solution

View Original

Το πρόβλημα επιλύθηκε

Προβολή αρχικού θέματος
MVP
07
/16

aggelos777

• MVP
94%
07 Rank
ΠΡΟΟΔΟΣ
aggelos777
Αποδεκτή Λύση

"Γεια! Είμαι ο Jean-Marc Gueney και ειμαι εδώ για να σας μιλήσω για το επίσημο Call of Cthulhu videogame, πάνω στο οποίο δουλεύουμε στην Cyanide. Το νέο trailer επιδεικνύει την υποταγή του πρωταγωνιστή Pierce στα βάθη της τρέλας, όσο ερευνά έναν μυστηριώδη θάνατο στο Darkwater Island, της Βοστόνης. Θα παρατηρήσετε πολλά σήματα κατατεθέν της θεματολογίας του Lovecraft σε αυτό το trailer, το οποίο δημιουργήθηκε για να μεταφέρει το κλίμα που στοχεύουμε να δώσουμε την ιστορία. Η ιδέα του να μην είσαι ποτέ σίγουρος αν ότι βλέπεις είναι αληθινό, ή σύμπτωμα της τρέλας — ή και τα δύο!

Ως ιδιωτικός detective, o Edward Pierce έχει συνηθίσει να εμπιστεύεται τα ένστικτα του. Αλλά με τους ακρωτηριασμούς των φαλαινών και με τα εξαφανισμένα πτώματα, αυτά είναι μόνο η αρχή αφού η πραγματικότητα αρχίζει να στρεβλώνεται. Όσο η έρευνα σας οδηγεί κοντινότερα στην σφαίρα επιρροής του Great Dreamer, θα αρχίσετε να αμφισβητείτε ότι βλέπετε. Θα πρέπει να βρείτε την ισορροπία μεταξύ της δικιάς σας ψυχικής υγείας, και της αποφασιστικότητας σας να ανακαλύψετε τι καραδοκεί στις σκιές..."

Call of Cthulhu

Ετοιμαστείτε να πέσετε με τα μούτρα στην τρέλα καθώς το Call of Cthulhu: The Official Videogame κυκλοφορεί φέτος στο PS4.

[ Τροποποιήθηκε ]

Accepted Solution

View Original

Το πρόβλημα επιλύθηκε

Προβολή αρχικού θέματος
Award Winner
10
/16

Ich_Baboulen

• Award Winner
94%
10 Rank
ΠΡΟΟΔΟΣ
Ich_Baboulen
aggelos777
Αποδεκτή Λύση

Γειά είσαι ο aggelos777 και είσαι διχασμένη προσωπικότητα. 

Accepted Solution

View Original

Το πρόβλημα επιλύθηκε

Προβολή αρχικού θέματος
MVP
07
/16

aggelos777

• MVP
94%
07 Rank
ΠΡΟΟΔΟΣ
aggelos777
Ich_Baboulen
Αποδεκτή Λύση

Με τον Κθουλού ποτέ δεν είσαι σίγουρος :p

Accepted Solution

View Original

Το πρόβλημα επιλύθηκε

Προβολή αρχικού θέματος
04
/16

GeorgeGianno

95%
04 Rank
ΠΡΟΟΔΟΣ
GeorgeGianno
Αποδεκτή Λύση

Μαζί με άλλα 3 παιχνίδια, αυτά που ξεχώρισα από τα upcoming horror. Τρομερή ατμόσφαιρα και αγαπημένα σκοτεινά χρώματασυνθέτουν αυτόν τον τίτλο που περιμένω με αγωνία για να είμαι ειλικρινής.

Το όνομα Cthulu το έμαθα από τους Metallica "The Call Of Ktulu" και από τον χαρακτήρα του Metal Invader"Ο μικρός Κθούλου".

Σε κάποια σημεία θυμίζει την έπαυλη στo Αlone In The Dark 4: The New Nightmare.

Δυστυχώς, λίγα αξιόλογα άτομα μπορείς να βρεις σε sites που ασχολούνται μόνο με τρόπαια. Τους περισσότερους που αγαπάνε πραγματικά τα video games, τους συναντάς σε sites που ασχολούνται με τα παιχνίδια καθαυτά και ύστερα με τα υπόλοιπα.Tώρα ειδικά που ανακάλυψαν και το debug mode και το θεωρούν ως "μη κλεψία"...η κατάντια μεγαλώνει. Δεν είμαι ενεργό μέλος σε αυτή την κοινότητα και δε θα γίνω ποτέ. Έχω τελείως διαφορετικές απόψεις και αντιλήψεις για ένα χώρο που λατρεύω από μικρός.

Accepted Solution

View Original

Το πρόβλημα επιλύθηκε

Προβολή αρχικού θέματος
Award Winner
09
/16

ShinYagami13

• Award Winner
98%
09 Rank
ΠΡΟΟΔΟΣ
ShinYagami13
GeorgeGianno
Αποδεκτή Λύση

Αν και αναφέρονται ονομαστικά στον Cthulu στο Call of φαίνεται ότι έχουν επηρρεαστεί από την μυθολογία του Lovecraft κ αργότερα στο The thing that should not be 

Στο εξώφυλλο του Live after death των maiden υπάρχει το εξής απόφθεγμα πάνω στην ταφόπλακα

"That is not dead which can eternal lie
Yet with strange aeons even death may die." 

από το The Nameles City του Lovecraft το οποίο είναι κ στίχος του The thing that should not be 

anyways γενικά άπειροι καλλιτέχνες έχουν επηρρεαστεί από τα έργα του Lovecraft και έχουν δημιουργήσει βασισμένοι σε αυτά μουσική, στίχους, ζωγραφική, ταινίες (αν κ λάτρης των evil dead δυστυχώς καμία δεν θα έλεγα ότι είναι πάνω του μετρίου...) κ φυσικά παιχνίδια (όπως τα alone in the dark)

αν δεν έχεις διαβάσει Lovecraft θα σου πρότεινα να το κάνεις 

διάβασα ότι έχει γράψει όταν ήμουν έφηβος ακόμα (20 και βάλε χρόνια) κ μετανιώνω μόνο που δάνεισα την συλλογή μου γιατί δεν την ξαναείδα....

Accepted Solution

View Original

Το πρόβλημα επιλύθηκε

Προβολή αρχικού θέματος
04
/16

GeorgeGianno

95%
04 Rank
ΠΡΟΟΔΟΣ
GeorgeGianno
ShinYagami13
Αποδεκτή Λύση

Καλημέρα. Αν και ποτέ δεν άνηκα σε αυτούς που μαλώνανε για το ποιος από τους Metallica και Iron Maiden είναι καλύτερος :P, αυτό με το Live After Death δεν το ήξερα.

Έχω ακούσει πολλά για Lovecraft, αλλά δυστυχώς δεν είμαι λάτρης του βιβλίου. Ενώ έχω φαντασία σε όλα τα υπόλοιπα, όταν διαβάζω ένα βιβλίο, δε μπορώ να φέρω εικόνες και τοποθεσίες στο μυαλό μου.

Συμφωνώ για τα Evil Dead και προσθέτω ότι και τα παιχνίδια εκτός από ατμόσφαιρα, ήταν προβληματικά στο gameplay και κατ ' εμέ προχειροφτιαγμένα. Θυμάμαι στο psone(Evil Dead: Ηail Of The King), τους εχθρούς να κάνουνε respawn ξανά και ξανά και να σου τελειώνουνε όλο το  fuel για το πριόνι και δώστου από την αρχή.

Σίγουρα πολλοί άνθρωποι θα έχουνε διαφορετικές εμπειρίες από Lovecraft, τις οποίες δε γνωρίζω.

A, να μην ξεχάσω. Υπάρχει μία ταινία από ιστορία του Lovecraft που λέγεται Dagon και ανήκει στις αγαπημένες μου.  Το περιβάλλον που διαδραματίζεται η ταινία είναι μοναδικό, αλλά δυστυχώς εχει και μία σκηνή πολύ αηδιαστική.

Στος τελευταίες δύο γραμμές εννοείς ότι τα είχε γράψει όταν εσύ ήσουν έφηβος  ή ο συγκεκριμένος ? Δεν το κατάλαβα ακριβώς.

[ Τροποποιήθηκε ]
Δυστυχώς, λίγα αξιόλογα άτομα μπορείς να βρεις σε sites που ασχολούνται μόνο με τρόπαια. Τους περισσότερους που αγαπάνε πραγματικά τα video games, τους συναντάς σε sites που ασχολούνται με τα παιχνίδια καθαυτά και ύστερα με τα υπόλοιπα.Tώρα ειδικά που ανακάλυψαν και το debug mode και το θεωρούν ως "μη κλεψία"...η κατάντια μεγαλώνει. Δεν είμαι ενεργό μέλος σε αυτή την κοινότητα και δε θα γίνω ποτέ. Έχω τελείως διαφορετικές απόψεις και αντιλήψεις για ένα χώρο που λατρεύω από μικρός.

Accepted Solution

View Original

Το πρόβλημα επιλύθηκε

Προβολή αρχικού θέματος
Award Winner
09
/16

ShinYagami13

• Award Winner
98%
09 Rank
ΠΡΟΟΔΟΣ
ShinYagami13
GeorgeGianno
Αποδεκτή Λύση

πιστεύω είναι στον συγγραφέα να καταφέρει να σου μεταφέρει το κλίμα, τα συναισθήματα κλπ οπότε δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις να διαβάσεις κάτι από Lovecraft 

λέω ότι ήμουν εγώ έφηβος (γύρω στα 16-17) όταν διάβασα τα βιβλία του

λίγο δύσκολο να τα έγραψε τότε γιατί γεννήθηκε το 1890 κ πέθανε το 1937

το Dagon ήταν το πρώτο του βιβλίο κ το έγραψε πριν 100 χρόνια 

Accepted Solution

View Original

Το πρόβλημα επιλύθηκε

Προβολή αρχικού θέματος
04
/16

GeorgeGianno

95%
04 Rank
ΠΡΟΟΔΟΣ
GeorgeGianno
ShinYagami13
Αποδεκτή Λύση

Δεν ήμουνα ποτέ του βιβλίου και επειδή με ξέρω, δεν πρόκειται να σου απαντήσω διπλωματικά"'ισως κάποια στιγμή κτλ". Όσο και να χάνω ωραία πράγματα, δε μπορώ να διαβάσω βιβλία. Δεν έβαλες κόμμα στο ό,τι και κατάλαβα ό,τι νάναι :P

Όχι οτι ήξερα φυσικά πότε έζησε και πέθανε ο συγκεκριμένος.

Να φανταστώ οτι τη δάνεισες σε κάποιον συμμαθητή σου τότε(τη συλλογή) ? και τώρα είναι δυσεύρετη και πανάκριβη ?

Eυτυχώς εγώ "θρηνώ" μόνο κάτι κασέτες και τον 9ο κύκλο X-Files από τέτοιους "δανεισμούς"..

Κανά δύο ερωτήσεις, μπορώ και να το ψάξω στο wikipedia, αλλά μιας και μιλάμε ας το κάνουμε εδώ:

-Είχε γράψει πολλά βιβλία ?

-Πες μου 4-5 ή και λιγότερα ενδεικτικά αγαπημένα σου.

-Ποιο ήταν το τελευταίο του πριν πεθάνει ?

Accepted Solution

View Original

Το πρόβλημα επιλύθηκε

Προβολή αρχικού θέματος
Award Winner
09
/16

ShinYagami13

• Award Winner
98%
09 Rank
ΠΡΟΟΔΟΣ
ShinYagami13
GeorgeGianno
Αποδεκτή Λύση

σε καθηγητή που μου έκανε ιδιαίτερα lol

μετά έφυγα για σπουδές κ χαθήκαμε

έχει γράψει αρκετά, για πλήρη βιβλιογραφία κ εγώ wikipedia θα κοίταζα

στα ελληνικά θα βρεις από Αίολος γύρω στα 15 βιβλία (πολλά συλλογές)

ο τύμβος είναι μια ωραιότατη συλλογή 9 διηγημάτων του για να ξεκινήσει κανείς

η περίπτωση του Charles Dexter Ward, o τρομος του Dunwich, ο ναός του τρόμου κ τα βουνά της τρέλας είναι από τα πιο χαρακτηριστικά του

η σκιά πέρα από τον χρόνο ήταν το τελευταίο μυθιστόρημα που έγραψε αλλά έγραφε κ σύντομες ιστορίες κ ποιήματα οπότε γενικά γραπτά υπάρχουν κ μετά από αυτό

Accepted Solution

View Original

Το πρόβλημα επιλύθηκε

Προβολή αρχικού θέματος
04
/16

GeorgeGianno

95%
04 Rank
ΠΡΟΟΔΟΣ
GeorgeGianno
Αποδεκτή Λύση

Tουλάχιστον πιάσανε τόπο ?? χεχε(τα ιδιαίτερα).

Από αυτά που αναφέρεις, δεν έχω κάποιο ακουστά, ή ίσως να μου το έχουνε αναφέρει και να μην το συγκράτησα. Οι Ελληνικές εκδόσεις είναι πιο φθηνές και εύκολες να τις βρεις ή δεν παίζει ρόλο στο θέμα της τιμής?

Νομίζω ο μεγαλύτερός μου αδερφός, εδώ και κάποιο καιρό, μου είπε οτι θα γυρίζανε κάποια ταινία από τα έργα του, αλλά δε θυμάμαι καθόλου.

Accepted Solution

View Original

Το πρόβλημα επιλύθηκε

Προβολή αρχικού θέματος
Award Winner
09
/16

ShinYagami13

• Award Winner
98%
09 Rank
ΠΡΟΟΔΟΣ
ShinYagami13
GeorgeGianno
Αποδεκτή Λύση

ναι εντάξει πέρασα 

σήμερα που μπορείς να παραγγείλεις τα πάντα online δεν τίθεται θέμα ευκολίας, μόνο τιμής κ γλώσσας

από τον Αίολο μπορείς να βρεις τα εξής

1. Η ονειρική αναζήτηση της Άγνωστης Καντάθ

2. Η περίπτωση του Τσαρλς Ντέξτερ Γουόρντ

3. Ο ναός του τρόμου

4. Ο τρόμος του Ντάνγουιτς

5. Ο τύμβος.

6. Οι μύκητες από το Γκογκοθ

7. Τα βουνά της τρέλας.

8. Το ασημένιο κλειδί

9. Ο ίσκιος πάνω από το Ιννσμουθ

10. Όνειρα στο σπίτι της μάγισσας

11. Οι αρουραίοι μέσα στους τοίχος

12. Η σκιά πέρα απ'τον χρόνο

σε τιμές από 8 μέχρι 12 ευρώ

αν αποφασίσεις να ασχοληθείς, βρες καλύτερα πρώτα από κάποιον ελληνικό tracker να κατεβάσεις σε μορφή pdf κανένα κι αν δεις ότι σου αρέσει βλέπεις μετά για φυσική μορφή

εδώ μπορείς να τα διαβάσεις στα αγγλικά

ταινίες βασισμένες λίγο ή πολύ στην μυθολογία του είναι πολλές

το in the mouth of madness  (1994) του Carpenter  είναι ίσως η καλύτερη

μέχρι κ ταινία κινουμένων σχεδίων τον έκαναν....

κ μόλις βρήκα τι θα δω να γελάσω 

Accepted Solution

View Original

Το πρόβλημα επιλύθηκε

Προβολή αρχικού θέματος
04
/16

GeorgeGianno

95%
04 Rank
ΠΡΟΟΔΟΣ
GeorgeGianno
ShinYagami13
Αποδεκτή Λύση

Like για το χρόνο που αφιέρωσες. Θα σώσω το μήνυμα σε ένα text document και δε ξέρεις ποτέ.

Accepted Solution

View Original

Το πρόβλημα επιλύθηκε

Προβολή αρχικού θέματος
MVP
09
/16

VasilisR_T

• MVP
94%
09 Rank
ΠΡΟΟΔΟΣ
VasilisR_T
Αποδεκτή Λύση

E3 trailer για το Call of Cthulhu, το οποίο περιμένουμε εντός της χρονιάς, σε άγνωστη ωστόσο ημερομηνία.

I don't need a weapon. My friends are my power!

Δείτε τους κανονισμούς μας για τα posts
Απάντηση σε post Ανανέωση απάντησης Ακύρωση