Katılmak ister misin??

Devam etmek için giriş yap

• 22

Son 1 saat içerisinde yeni mesajlar

• Dakikalar içerisinde cevap alın

• 92%

Mesajların yüzde 92% 'i cevaplandı

Accepted Solution

View Original

Problem Çözüldü

Asıl
15 Oca 2019
sakdogan1 Tarafından

sakdogan1

79%
02 RÜTBE
RÜTBE DURUMU

Oyunların türkçe olmamasından herkes memnunmuş

[ Düzenlendi ]
31 Yanıt 516 Görüntüleme DÜZENLENDİ 16-01-2019
15 Oca 2019
sakdogan1 Tarafından

0 Övgü Puanı
Cevap
ETİKETLER: Oyunlar
İletiler için Kurallar 'ı görüntüle
Yanıtla Yanıtı Güncelle İptal

Accepted Solution

View Original

Problem Çözüldü

Asıl
Playstation Staff
Community Manager

Aerotheurge

• Community Manager
Aerotheurge
Onaylanmış çözüm

Merhaba @sakdogan1,

PlayStation Türkiye olarak, Türkiye’deki oyuncuların istekleri ve ihtiyaçları doğrultusunda, oyunların yerelleştirilmesini ve daha çok oyuncuyla buluşmasını her zaman öncelikli yatırım alanlarımız arasında bulunduruyoruz. Bu doğrultuda 2010 yılından beri, işletim sistemlerimizin yanı sıra, Uncharted Serisi, Gran Turismo serisi, Driveclub, Infamous Second Son, Infamous First Light, Little Big Planet 3, Bloodborne, The Order: 1886, Until Dawn, The Last Guardian, Shadow of the Colossus, The Last of Us Remastered, Heavy Rain ve Beyond: Two Souls Koleksiyonu, Killzone Shadow Fall, Knack, Ratchet & Clank, God of War ve PlayLink koleksiyonundan That’s You, Knowledge is Power, Hidden Agenda ve Frantics gibi birçok oyunumuz için Türkçe altyazı / seslendirme desteği sunduk. Bu desteğe önümüzdeki dönemlerde çıkacak olan Days Gone da eklenecek. Şu ana kadar yukarıda da bazıları belirtilen 40’tan fazla oyunda Türkçe dil desteği sunan bir firma olarak Türkiye’deki oyunculara çok önem verdiğimizi, bu önemi göstermeye devam edeceğimizi ve önümüzdeki dönemde piyasaya çıkacak oyunlarımız için yerelleştirme çalışmalarımıza ve yatırımlarımıza devam edeceğimizi belirtmek isteriz.

İlginiz için Teşekkürler.

Ps4 tüm oyunları nasıl türkçe yaparız. Çok basit

Accepted Solution

View Original

Problem Çözüldü

Asıl
02
/16

sakdogan1

79%
02 RÜTBE
RÜTBE DURUMU
sakdogan1
Aerotheurge
Onaylanmış çözüm

haklısınız

0 Övgü Puanı

[ Düzenlendi ]

Accepted Solution

View Original

Problem Çözüldü

Asıl
MVP
08
/16

unsalsrtprk

• MVP
97%
08 RÜTBE
RÜTBE DURUMU
unsalsrtprk
sakdogan1
Onaylanmış çözüm

Merhaba @sakdogan1

PlayStation Türkiye sadece hakları kendisine ait olan oyunlar için bu tarz yerelleştirme çalışmaları yapabilir. Üçüncü parti oyunların yerelleştirme çalışmalara tamamıyla o oyunun haklarına sahip firmaları ilgilendiren bir durumdur.

PS Store üzerinden satılan tüm oyunlar üzerinde Sony firmasının bir gücü olduğu anlamına gelmez. Orası bir platform. Bir mağaza. Eğer bu kadar çok Türkçeleştirme çalışması istiyorsanız aynı hassasiyeti Rockstar ve diğer firmalara da göstermeniz dileğiyle. Eğer muhattap bulabilirseniz... 

Gelecek birinci parti oyunları için de PS TR gerekli çalışmaları yetkileri dahilinde yapmaya çalışıyor. Elinizdeki nimetlerin kıymetini bilmeniz dileğiyle. 

Accepted Solution

View Original

Problem Çözüldü

Asıl
02
/16

sakdogan1

79%
02 RÜTBE
RÜTBE DURUMU
sakdogan1
unsalsrtprk
Onaylanmış çözüm

haklısınız

0 Övgü Puanı

[ Düzenlendi ]

Accepted Solution

View Original

Problem Çözüldü

Asıl
MVP
08
/16

unsalsrtprk

• MVP
97%
08 RÜTBE
RÜTBE DURUMU
unsalsrtprk
sakdogan1
Onaylanmış çözüm

Yukarıda yazdığım sözleri ne kadar da yanlış yorumladığınızı görmekteyim.

Ek olarak PlayStation markası global bir markadır. Avrupa için alınan tüm kararlar ana merkez olan İngiltere'den alınmaktadır. Mağaza tamamıyla İngiltere merkezinden yönetilmektedir. Uygulanan yaptırımlar ve çalışmalar sadece senin Türkiye pazarına göre belirlenmiyor sevgili oyuncu. Yukarıda da belirttiğim gibi, gerekli çalışmalar PS TR ekibi tarafından yapılmaktadır. 

Asıl endişelenmen gereken diğer firmalar. Ek olarak Spider-Man için PS TR elinden geleni yapmıştır. Ancak Marvel'dan alınan karar sonucu yapıma TR çeviri uygulanamamıştır. Lütfen bu tarz cümleler kurmadan önce olayın aslını sormayı deneyiniz.  Aklına takılan başka bir şey varsa, sorabilirsin. 

İyi forumlar. 

0 Övgü Puanı

[ Düzenlendi ]

Accepted Solution

View Original

Problem Çözüldü

Asıl
02
/16

sakdogan1

79%
02 RÜTBE
RÜTBE DURUMU
sakdogan1
unsalsrtprk
Onaylanmış çözüm

haklısınız

0 Övgü Puanı

[ Düzenlendi ]

Accepted Solution

View Original

Problem Çözüldü

Asıl
MVP
08
/16

unsalsrtprk

• MVP
97%
08 RÜTBE
RÜTBE DURUMU
unsalsrtprk
sakdogan1
Onaylanmış çözüm

Teşekkürler, haklıyım. 

0 Övgü Puanı

Accepted Solution

View Original

Problem Çözüldü

Asıl
02
/16

sakdogan1

79%
02 RÜTBE
RÜTBE DURUMU
sakdogan1
unsalsrtprk
Onaylanmış çözüm

Evet çok çok haklısınız, hatta en haklı sizsiniz o kadar haklısınız ki hakkınızı vermek isterim.

0 Övgü Puanı

Accepted Solution

View Original

Problem Çözüldü

Asıl
MVP
08
/16

unsalsrtprk

• MVP
97%
08 RÜTBE
RÜTBE DURUMU
unsalsrtprk
sakdogan1
Onaylanmış çözüm

teşekkürler

0 Övgü Puanı

Accepted Solution

View Original

Problem Çözüldü

Asıl
04
/16

Ahmet_Can_Sari

97%
04 RÜTBE
RÜTBE DURUMU
Ahmet_Can_Sari
Onaylanmış çözüm

Adamın küçümsediği ülkelere bak...Ben bundan 7-8 sene sonrasısını doktoram için beni alırlarmıyı ekonomik olarak yetebirlimiyimi düşünürken adam çıkıyor 5 milyoncuk 10milyoncuk diyor..

Senin ülkenin fuzuli insan sayısı söz hakkın olduğu anlamına gelmiyor. İşlevi önemli.

Türk milletini küçümsediğimden değil çok şanlı bir milletiz ama hala düşünce akımlarının karmaşıklığı yüzünden çağa ayak uyduramadık.

Evet her şeye rağmen coğrafi konumumuzdan ötürü bir saygınlık kazanıyor olsakta biz hala bir 3. Dünya ARAP ülkesiyiz..

Uncharted 2 oynadıysanızda bunu oyun yapımcılarının gözünden görebilirsiniz..

0 Övgü Puanı

giphyf72e3.gif

Accepted Solution

View Original

Problem Çözüldü

Asıl
02
/16

sakdogan1

79%
02 RÜTBE
RÜTBE DURUMU
sakdogan1
Ahmet_Can_Sari
Onaylanmış çözüm

haklısınız

0 Övgü Puanı

[ Düzenlendi ]

Accepted Solution

View Original

Problem Çözüldü

Asıl
04
/16

Ahmet_Can_Sari

97%
04 RÜTBE
RÜTBE DURUMU
Ahmet_Can_Sari
Onaylanmış çözüm

Olayı şu an kişiselleştirdiğiniz için bunları yazacağım..

Avrupa sevici olsam İskandinav ülkeleri yerine daha dişli ülkeleri (almanya,fransa,abd) tercih ederdim ki daha ayrıcalıklıda olurdum.

Benim derdim fuzuli insanlarla.

Irkçılık ayrımcılık savaş kapitalizm parayla..Bunların hepsini bu 3 dünya lideride fazlasıyla karşılıyor.. Bana ne tonlarca para nede arkamı sağlama alacağım bir ülke lazım bana lazım olan Bi nevi humanizm budist tarza hitap eden iskandinavya. Kendi halinde ama bilinçli. Dünya %85 komunist %15 kapitalist yaşamalıdır. Faşizm yazılırken kullanılan kelimelerin hepsi latin alfabesindende kaldırılmalı.

Bu yüzden ben sadece gerçekleri görmenizi istiyorum. Ne sağcı gibi Arap temelli ne solcu gibi batı sevici nede bozkurt gibi ırkçı olmaya karşıyken siz beni bununla itham ediyorsunuz..

Sonuç olarak..

Herkes birbirinden korkup ben yapmazsam o yapacak diye s*d*k yarışına girince dünya bu hale geliyor.

bu dünyadada hayatta kalmanın temeli diş göstermek. Lakin belirttiğim ve sizinde tam üstüne uyguladığınız gibi sen şucusun sen bucusun diye uğraşa uğraşa bu haldeyiz.

Diş gösteremiyoruz. Türkçe dil olayı her seferinde her oyun için ayrı ayrı yalvarmamızı gerektirecek bir sorun. Ne zaman ülken saygı görür o zaman seninde insan olduğunu düşünmeye başlarlar o zaman türkçe gelir ve o zaman kendilerini bize sevdirmeye çalışırlar.

Şu an biz onlara kendimizi sevdirmeye çalışıyoruz..

Spider-man örneğindeki gibi adamlar bir türlü ikna olmamış.. Sizcede dolaylı olarak ırkçılık değil mi bu ? Ve bunu yapan insanlara kendimizi neden sevdirmeye çalışalım ?

Tabi bunlar derin konular bu şekilde düşünüpte iphone'ları kırarsak kendimizi dünyadan dışlarsak olmaz çünki dışa bağlıyız. Avrupa standartlarında bir ülke olup saygı görmeye başlayacağımız güne kadar karakterimizden taviz vermeye devam edeceğiz. Fakat bunun bizi kamçılayıp daha güçlü bir ülke olmamız için çalışmamızı sağlaması gerekirken biz gavurlar diye diye içimize kapanıyoruz. Yerimizde sayıyoruz sonunda el mahkum yine taviz verip adamlara yalvarıyoruz. Taviz verilebilir.. ama yalvarmak dine ve insanlığa aykırıdır.

Bu yüzden türkçe değilse ya paşa paşa oynayacağız yada boykot edeceğiz.

Ne olur türkçe gelsin falan felanla bir yere gelemeyiz. Ha tabi bazı firmalara karşı ayrı tavırlar takınmak lazım.

0 Övgü Puanı

giphyf72e3.gif

Accepted Solution

View Original

Problem Çözüldü

Asıl
02
/16

sakdogan1

79%
02 RÜTBE
RÜTBE DURUMU
sakdogan1
Ahmet_Can_Sari
Onaylanmış çözüm

haklısınız

0 Övgü Puanı

[ Düzenlendi ]

Accepted Solution

View Original

Problem Çözüldü

Asıl
05
/16

alee_kolo

86%
05 RÜTBE
RÜTBE DURUMU
alee_kolo
Onaylanmış çözüm

Öyle acayip yerlere gitmiş ki konu. Arkadaşlar ırk, dil, ülke ayrımı ya da buna benzer hiçbir şeyi takmaz şirketler. Tek önemli şey vardır, gelir gider dengesi, kar potensiyeli. Para olduktan sonra Türkçe de çıkar, 100000 nüfuslu ülkenin dili de. 

Şirket zihniyetine örnek:

-A oyunu Türkiye'de kaç satar.

-Yüz bin. 

-Türkçe yapsak?

-Yüz yirmi bin anca.

-Peki bu dili eklemenin maliyeti?

- Anca yeter veya kurtarmıyor.

E neden hem kar edemeyeceği hem de vakit kaybedeceği bir işle uğraşsınlar ki?

Hiçbirimiz oyun almayalım!? Oyundan önce birleşmemiz gereken o kadar konu var ki...Bu konuda birleşmemiz 1001747493001. sırada falan anca gelir.

Sony yerelleşme adına kar marjı gütmeden çabalıyor. Örneğin God of War. Türkçe çıkmasa idi bu kadar satmaz mıydı ülkemizde? Yaşayacağı kayıp çeviri maliyetinden azdır eminim. Korsan sitelerde dizi çevirisi değil bu işler. Bir de  Sony diğer firmaların yönetimine nasıl müdehale edebilir ki? O soru da ayrı ilginç geldi bana. 

-Rockstar Türkçen yoksa Psn'de sana yer yok!

- Sen bilirsin! 

Komik olur. Bunun çaresi var mı? Var ama zaman alır. Ülkemizde bilişim,yazılım,kodlama vb. alanlarına hizmet eden Fen Lisesi gibi seçkin liseler kurulur; bizim gençlerimiz de oyunlar geliştirerek dünya pazarında bir yer edinir(ekonomik olarak da ülkemize döviz gelir, düşünsenize EA gibi bir firma ülkemizde) Belki zamanla ülkemizin oyuna bakışı değişir, ekonomik olarak daha da iyi bir duruma yükseliriz, satışlar artar. Türkçe de gelir, hatta Kastamonu şivesi bile gelir.( Dalga geçmiyorum, kendüm de Gastamonulu'yum) Ha bu yazdıklarım hayal gibi mi geliyor. Tüm oyuncuların oyun almaması ya da Sony'nin dil eklemek için baskı yapması daha hayal malesef.

Edit: İmla. Farketmediklerim var ise kusuruma bakmayın, mobilden yazıyorum.

[ Düzenlendi ]

Accepted Solution

View Original

Problem Çözüldü

Asıl
02
/16

sakdogan1

79%
02 RÜTBE
RÜTBE DURUMU
sakdogan1
alee_kolo
Onaylanmış çözüm

haklısınız

0 Övgü Puanı

Accepted Solution

View Original

Problem Çözüldü

Asıl
04
/16

Ahmet_Can_Sari

97%
04 RÜTBE
RÜTBE DURUMU
Ahmet_Can_Sari
alee_kolo
Onaylanmış çözüm

Irk konusu ayrı bi muhabbet için tartışıldı zaten. Daha dikkatli okursanız oyun yapımcıları için gelir gider adına kapitalizm muhabbeti döndü.

0 Övgü Puanı

giphyf72e3.gif

Accepted Solution

View Original

Problem Çözüldü

Asıl
05
/16

akn_ctn

89%
05 RÜTBE
RÜTBE DURUMU
akn_ctn
Onaylanmış çözüm

Önceden bende bu konuda Sony odaklı düşünüyordum ama zamanla bu değişti. Doğru bir örnek mi olacak bilemiyorum ama Tv alıp Türkçe olmayan yayınlar için o Tv markasını suçlamak ya da Pc alıp Türkçe olmayan oyunlar için Pc'nin markasını ya da Microsoft veya Apple'ı suçlamak gibi sanki. Tam olarak böyle değil ama buna benzetilebileceğine inanıyorum. Tamam Sony konsol yaptı ama her oyunu yapmadı. Ağırlığını kullansa ne kadar fark eder bu tartışılır. Ben inanıyorum ki GTA ve COD gibi oyunların yapımcı firmalarına karşı bir kampanya başlatsaydınız yerinde olurdu. Her platforma o oyunu çıkarıyorlar ve bir kere çeviri yaptıklarında her platforma uygulayabilir ve hangi platformun ne kadar sattığına bakılmaksızın toplamından o parayı çıkarabilirlerdi.

Mesela hiç şöyle bir şey duyuldu mu? "Rockstar games RDR2'yi Türkçe çıkartacaktı Sony'nin engeline takıldı!" yok. Çünkü bunun tam tersi söz konusu. Burada söz sahibi olan Rockstar. 2018'in ortalarına yakın GTA 5 satışları 95 milyonu geçmişti şimdi ne oldu bilmiyorum ama burada tabiri caiz ise Rockstar kral benim diyor. Şimdi tepkiyi hak eden kim? Ya da tepkiyi hangisine verirsen daha yerinde ve işe yarar olur.

Farkındalık yaratmak, ses çıkarmak ve eleştirmek en doğal hakkın cesaretini taktir ediyorum eminim güzel bir insansındır. Bence yeniden değerlendir ve daha yerinde bir kampanya ile tekrar burada konu aç. Destekleneceğine eminim.

0 Övgü Puanı

https://www.bilgipiramidi.com/blog
https://www.bilgipiramidi.com/forum

Accepted Solution

View Original

Problem Çözüldü

Asıl
03
/16

tuuruls

82%
03 RÜTBE
RÜTBE DURUMU
tuuruls
Onaylanmış çözüm

Çeviri konusunun maliyeti mi? Profesyonel olmasına gerek yok, emin olun (Rockstar da , PS de bunu biliyor) gönüllü çevirmenler olur böyle şeylerde. Bunların hepsi heves, mutluluk verici şeyler. Açarsınız bi' transifex vb. sayfa sonuçta oyun dediğimiz şey de bir yazılım. Herkes 500-1000 cümle çevirse bunlar karşılaştırılsa ve oylansa olay biter. İlla gidip şu iletişim danışmanlarına, çevirmenlere profesyonel yaptıralım denmesine gerek yok. Bu yöntem halka açık olur ve tamamen kontrol altında olur. Misler gibi de yürür.

Bakın mesela PS Forumunda bile Mesajlara geldiğimde You don't have private message at the moment yazıyor ama kalan yerler Türkçe.

Çözüm isteyene her zaman alternatif bir yol vardır. Yok diyenler ya üşenir ya da farklı çıkarı vardır bunu söyler ve giderim :)

0 Övgü Puanı

Accepted Solution

View Original

Problem Çözüldü

Asıl
02
/16

sakdogan1

79%
02 RÜTBE
RÜTBE DURUMU
sakdogan1
tuuruls
Onaylanmış çözüm

"Çözüm isteyene her zaman alternatif bir yol vardır. Yok diyenler ya üşenir ya da farklı çıkarı vardır bunu söyler ve giderim"

Ben de sizin gibi düşünüyorum ama çok enteresan tepkiler geldi çok şaşırdım sanki türkçe olmasın diye insanlar uğraşıyor. Mevcut durumu kabullenmişler hatta savunmaya bile geçenler var, 3-5 oyun türkçe geldi diye bunu büyük bir lütuf görenler var, bende biliyorum bu işin kolay olmadığını fakat uzun süreçte başarı kaçınılmaz olur önemli olan birlik olmak. 

Herkes çeviri maliyeti diyor geri dönüş diyor türkiyede artık oyunlar yüzbinler satıyor ne maliyetinden bahsediyorsunuz. Yazımıl piyasasının tekeli olmuş windows bile tüm sürümlerini türkçe yaparken yemişim sony',ea yi veya rockstar'ı. Windows türkçe sürüm çıkartmasa tepki gösterme şansımız yok fakat oyun yapımcı şirketleri çok kolay boykot edileblir. Çok mu lazım rdr2 oynamak gerekirse 3-5 ay oynamayız,satın almayız olur biter fakat arkadaşlar benim bu sözlerimi sanki ps yi kullanmayalım,yada teknolojiyi kullanmayalım diye yorumluyorlar herhalde.

0 Övgü Puanı

Accepted Solution

View Original

Problem Çözüldü

Asıl
05
/16

alee_kolo

86%
05 RÜTBE
RÜTBE DURUMU
alee_kolo
Onaylanmış çözüm

@tuuruls ben de isterim Türkçe desteğinin olmasını. Bir zamanlar da sizin gibi düşünüyordum. Sonuçta Pc'de gönüllü kişiler yapıyor bu işi. Ancak iş görüldüğü gibi değil. Çünkü konsollar Pc gibi değil. Eklenen her şeye kefil olmak zorundalar. Dünyanın herhangibir yerinde yanlışlıkla veya bilerek yapılan dini, milli, hassas konularda yapılacak bir yanlışta birçok davanın ve haberin konusu olabilirler. Düşünsenize RDR2'nin X ülkesindeki Psn altyazı desteğinde Afrika kökenli kişiler için 'N' word diye tabir edilen ifadenin kullanıldığını. Bu sebeple uzman ekipler kullanmak zorundalar. Maliyeti artıran  birinci etmen.

İkinci etmen ise diyelim oyun çıkmadan çeviri yapılacak. Bu demektir ki çeviren ekip tüm diyalogları, tüm yazıları görecek. Oyun magazinine sızmaması gerekir. God of war'da Atreus hakkındaki sırrın veya RDR2'nin sonunun üç ay öncesinden sızdırılması gibi durumlar ortaya çıkabilir. Yani demeye çalıştığım şirketler çeviriyi değil güveni satın almak zorundalar. Oyun çıktıktan birkaç ay sonra çevirileceğini düşünürsek, Cd project gibi şirketler olması lazım ki Türkçe desteği artsın. Birçok şirketin nasılsa satıldı daha da satmaz mantığıyla hareket edeceğine eminim.

Üçüncü etmen hakkında çok bilgim yok. Oyunlarda nasıl oluyor bu işler bilmiyorum ama dizi,film çevirileri öyle izlediğimiz kadar basit değil. Çok zor, bir tabir var ya tam bir şizofren işi diye, aynen öyle. Saniyeden az zamanlamalarla yansıtılıyor. Her cümlenin konuşma başlangıcıyla beraber başlaması, bitiş zamanının ayarlanması gerekiyor.  Bunun oyundaki versiyonunu bilemiyorum. Çünkü akan ve herkesçe farklı zamanlamalar var. Bu zamanlama ile alakalı kodlama çeviri ekiplerince mi yapılıyor bu bilgiler de maliyete etki edebilir.

Boykot yapalım, oyun almayalım gibi öneriler hayal ürünü ve gerçekleşemeyecek durumlar. Biz nasıl Türkçe'ye sahip olabiliriz, korsan azalır, ***** biter, kardeşlik adı altındaki ***** da biter böylece satışlar artar. Satışlar artınca Türkçe de gelir. Yukarıda bahsedilmişti Arap ülkesi diye. E bazı oyunlarda Arapça desteği var ama Türkçe yok! Yani Türk'e,İngiliz'e,Arap'a bakmıyorlar. 

Tabi o ülkelerde çocuk harçlığına oyunlar satılıyor. Bizde ise asgari ücretin dörtte biri.

Sonuç, Napolyon. Para para para

İyi oyunlar.

Edit: İmla. Son paragraf.

[ Düzenlendi ]
İletiler için Kurallar 'ı görüntüle
Yanıtla Yanıtı Güncelle İptal