Katılmak ister misin??

Devam etmek için giriş yap

• 29

Son 1 saat içerisinde yeni mesajlar

• Dakikalar içerisinde cevap alın

• 92%

Mesajların yüzde 92% 'i cevaplandı

Accepted Solution

View Original

Problem Çözüldü

Asıl
15 Oca 2019
sakdogan1 Tarafından

sakdogan1

79%
02 RÜTBE
RÜTBE DURUMU

Oyunların türkçe olmamasından herkes memnunmuş

[ Düzenlendi ]
31 Yanıt 574 Görüntüleme DÜZENLENDİ 16-01-2019
15 Oca 2019
sakdogan1 Tarafından

0 Övgü Puanı
Cevap
ETİKETLER: Oyunlar
İletiler için Kurallar 'ı görüntüle
Yanıtla Yanıtı Güncelle İptal

Accepted Solution

View Original

Problem Çözüldü

Asıl
04
/16

Ahmet_Can_Sari

97%
04 RÜTBE
RÜTBE DURUMU
Ahmet_Can_Sari
alee_kolo
Onaylanmış çözüm

Bariz şekilde yazılmış olmasına rağmen her zaman yanılma payı olduğundan mütevellit size bunun böyle olmadığını arap konusunun başka bir sonuç için yazıldığını belirtiyorum dimi ?

ya böyle olduğunu düşünmek hoşunuza gidiyor.. Yada yalancı olduğumu düşünüyorsunuz.

Ha bide Arap.. Arap dili varmış.. Sizin Arap dediğiniz millet dünyanın göbeğinde tonlarca insana sahip herhalde o arapça diye konan dil ırak suriye için konmadı oraya..

SUUDİ'ler oluşturuyor bu dilin o oyuna konmasının temelini..

Bunuda zaten açıkladım yukarda.

Hala böyle dediğimi düşünüyorsanız bizzat açıklayabilirim hiç çekinmeden.

Ama rica ediyorum bi cümlenizde daha söylediğimin aksine yorum yapmayın. 

0 Övgü Puanı

[ Düzenlendi ]
giphyf72e3.gif

Accepted Solution

View Original

Problem Çözüldü

Asıl
05
/16

alee_kolo

87%
05 RÜTBE
RÜTBE DURUMU
alee_kolo
Ahmet_Can_Sari
Onaylanmış çözüm

Bu başlık altında bu ırk konusunda konuşan tek kişi siz değildiniz. Söylediklerimi sadece size yönelik yazmadım.Öyle dahi olsa  neden bu kadar alındığınızı da anlayamadım. Ya da neye tepki gösterdiğinizi. 

Şu an sadece sizin yazdıklarınızda  yola çıkayım. Onların gözünde bir Arap ülkesiyiz diyerek Uncharted 2'yi örnek vermişsiniz. Eğer Araplara yönelik bir ırkçılık olsa idi Arapça altyazı da eklenmezdi, onu vurgulamaya çalıştım.  Suudi'ler için evet, ama olay yine para. Bunda hemfikirizdir sanırım.

Özetle tüm yazdıklarımda şunu vurguladım: Şirketler bir ayrım, dışlama içerisinde değiller. Sadece karlarını düşünüyorlar. Tekrar vurguluyorum, sadece oyunlar üzerinden konuştum. Zaten ideolojik konuşmak istediklerimi buradan yazmam. Bununla ilgili bir forumda yazarım. Kimin ne ideolojiye sahip olduğunun da benim gözümde zerre önemi yoktur. Dediğim gibi neye alındığınızı anlamadım,yazdıklarınıza bir sataşma değil konunun bütününe cevap yazdım.

0 Övgü Puanı

Accepted Solution

View Original

Problem Çözüldü

Asıl
02
/16

sakdogan1

79%
02 RÜTBE
RÜTBE DURUMU
sakdogan1
alee_kolo
Onaylanmış çözüm

arkadaşım 2000binli yılların başında söylediğin sıkıntılar vardı oyun satışlarıyla ilgili fakat şuan çok ciddi rakamlara ulaşılıyor oyunlarda, ki oyunlar 300-500tl.  3-5 bin adet bile fark etse çok ciddi bir rakam ediyor toplamda. Türkiye de 90lı yılların başında coca-cola ya bile boykot uygulandı yapılmayacak edilmeyecek işler değil.

0 Övgü Puanı

Accepted Solution

View Original

Problem Çözüldü

Asıl
04
/16

Ahmet_Can_Sari

97%
04 RÜTBE
RÜTBE DURUMU
Ahmet_Can_Sari
alee_kolo
Onaylanmış çözüm

''yukarıda geçen arap muhabbeti'' diye vurgulayıp sonrasında gösterdiğim tepkiye , neden üstünüze alınıyorsunuz derken bile sizin örneğinizden yola çıkayım araplar bla bla diyorsunuz..

E demekki boşuna üstüme alınmamışım değil mi ?

ayrıca ona buna yönelik ırkçılık tabiki var hepte olmaya devam edecek.. Bizi arap görüyorlar ama arap gördükleri için türkçe yok diye bir şey yazdığımı gördünüz mü ? Görmediniz ama bunu kastettiğimi düşündünüz lakin bunu kastetmediğimin üstüne 2 seferdir bastırmama rağmen hala bana arapları açıklıyorsunuz.

3. dünya Arap ülkesi gibi görünüyoruz akıllı bir toplum olmalıyız ki ticari politikalarda saygı kazanalım.

yoksa suudi'leri çokmu seviyorlar ? Arap araptır suriyeliside suudiside.. Araplar sevilir mi ? Hayır neden arapça var ? çünki adamlarda para var.

ırkçılık hakkındaki yorumları ince eleyip sık dokumak gerek bir kez daha yinelemek istiyorum.

Aynı şeyden bahsediyoruz fakat dediklerimi açıklamadığım için kendi bakış açınız ile yanlış yorumluyorsunuz.. Aynı taraftayız yani.

0 Övgü Puanı

giphyf72e3.gif

Accepted Solution

View Original

Problem Çözüldü

Asıl
05
/16

alee_kolo

87%
05 RÜTBE
RÜTBE DURUMU
alee_kolo
Ahmet_Can_Sari
Onaylanmış çözüm

Şimdi anladım, ben orada sizin öyle düşünmediğinizin farkındayım. Tam ifade edemedim sanırım kendimi. Demeye çalıştığım o örnek üzerinden hangi ülke olursa olsun para olduktan sonra her türlü hizmetin verileceği idi. Yoksa siz bizi bir Arap ülkesi olarak gördüklerinden bize Türkçe çıkmıyor demediniz. Ben de böyle bir imada bulunmadım. 

0 Övgü Puanı

Accepted Solution

View Original

Problem Çözüldü

Asıl
05
/16

alee_kolo

87%
05 RÜTBE
RÜTBE DURUMU
alee_kolo
Onaylanmış çözüm

@sakdogan1 Aynen, satış konusuna kısmen katılıyorum. Sony gibi firmalar da bazı stüdyolarına bu oranların da etkisiyle Türkçe çıkarttırabiliyor. Ama dediğimiz bu rakamlara çoğu oyun Türkçe olmamasına rağmen ulaşıyor. Neden ek çaba sarfetsinler ki?

Bunu savunmuyorum, sadece onların bakış açısını söylüyorum. Mobil platforma bakalım. En çok dil desteğü orada. Neden, çünkü daha fazla kar ediyorlar.

-Ps mi oynuyon? diye oyuna boş iş gözüyle bakanlar dahi telefonlarında oyun oynuyor. Bu da haliyle firmaların dikkatini çekiyor ve yerelleştiriyorlar.

İçecek firmasına ait boykotun arka planında ise çok farklı olaylar vardı ama bu konunun yeri burası değil. Sadece şunu söyleyebilirim, o boykottaki tv desteği böyle bir konuda sağlanamaz.

Peki boş mu duracağız, hayır. Kendisi ile tek bir muhabbetim yok, baştan belirteyim. Bir kere bile konuşmadığım birisi target=_blank@inciteen şimdi adını reklam sebebiyle söyleyemeyeceğim bazı çalışmalar yaptı. Birçok firma ile iletişime geçti.

Bu forumda ise  target=_blank@MaviSiyah 'ın Türkçe oyunlar ile yaptığı,derlediği bir konu var. Orada toplanarak firmalara topluca mail atabiliriz. Ya da çözüm odaklı yaratıcı diğer fikirleri uygularız. Ama boykot, çok zor geliyor bana. Hatta ne yalan konuşayım boykot etmem de, işim sebebiyle birkaç ay tek aktivitem, eğlence kaynağım Playstation'um oluyor. O da olmazsa sıkıntıdan ölürdüm sanırım.

0 Övgü Puanı

[ Düzenlendi ]

Accepted Solution

View Original

Problem Çözüldü

Asıl
02
/16

sakdogan1

79%
02 RÜTBE
RÜTBE DURUMU
sakdogan1
alee_kolo
Onaylanmış çözüm

Söylediklerinin tamamı doğru bende senin söylediklerinin tamamına katılıyorum ama boykot olarak tüm oyunlardan bahsetmiyorum sonuçta 2019 da çıkacak türkçe dil destekli oyunlar olacak yoğunluğu birkaç ay onlara verirsek çözülebilecek bir sorun diye düşünüyorum sonuçta milyon dolarlardan bahsediyoruz. Türkiye pazarı öyle tahmin ettiğimiz kadar yada arkadaşların küçümsediği kadar küçük bir pazar değil, burada ki pastadan pay almak isteyen yapımcı şirketler çıkacaktır. 

Accepted Solution

View Original

Problem Çözüldü

Asıl
Award Winner
10
/16

MaviSiyah

• Award Winner
96%
10 RÜTBE
RÜTBE DURUMU
MaviSiyah
alee_kolo
Onaylanmış çözüm

Ekonomik alım gücü artıp oyun tüketimi yaygınlaşmadıkça sayfalarca çözüm arayıp tartışırız , bu koşu bandında sürekli yürüyüp bir noktaya ulaşmaya çalışmak gibi.

Yani bizim paramız her gün eriyor değer kaybediyor , yabancı firmaların çok umurunda olmaz onlarda haklılar, benim içeriğim 30 dolar ediyor sizin paranız her gün değer kaybedip alım gücünüz azalıyorsa bu benim sorunum değil derler, onların hedeflediği rakam tüm dünyada 30 dolar karşılığı ürünü satmak.

Defalarca yazdık tartıştık üretmeden tüketen toplumlar daima yüksek fiyatlar öder  ve asla daha uygun seviyeye geri dönülmez. Belki bir 2 sene sonra doların(yada euro) 10 lira sınırını aştığını zamanında 5.4 e şunları aldığımızı yazacağız. 

Alım gücü ve tüketim artması için çalışkan dinamik ve öncü bir yapıda iş gücüne erişmiş bilinçli bir toplum lazım.Bu olduktan sonra ister Japon ister Papua Yeni Gineli olun firmalar her türlü yatırım ve desteği sağlarlar.

Accepted Solution

View Original

Problem Çözüldü

Asıl
02
/16

sakdogan1

79%
02 RÜTBE
RÜTBE DURUMU
sakdogan1
MaviSiyah
Onaylanmış çözüm

@MaviSiyah  söylediklerin oyun fiyatları ile alakalı çok doğru, benim bahsettiğim konu oyun fiyatlarıyla ilgili değil. Kur ve vergileri hesaba katarsak kimi oyunları ucuza bile oynuyoruz diyebiliriz. En basiti ps plus üyeliği usa de 59 usd(310tl) Türkiye'yede 180tl ps Türkiye'nin bu politikasından şikayetçi değilim.

Sizin açtığınız bir konu var "PS4 Türkçe Oyunlar Listesi ".  (Çok teşekkür ediyorum o konu çok işimize yarıyor. Elinize emeğinize sağlık.)

Türkçe destekleyen oyunların bile dublaj ve altyazı kısmında Türkçe olarak gösterilmemesi bence çok üzücü bir durum. 1-2 oyunda olur 3-5 oyunda olur fakat çok daha fazla oyunda bu hata var ve ısrarla düzeltilmiyor. Ben bunu önemsenmemek olarak görüyorum. Ben God of War oyununda Türkçe altyazı desteği olmasını ve bunun oyun bilgilerinde görülmesinden gurur duyuyorum. Bu oyuna para verip alırken zoruma gitmiyor. (Dolar kurunun yüksekliğinden bahsetmiyorum.)  Fakat 469 tl rdr2 ye vermek zoruma gidiyor. Sorun İngilizce bilip bilmemek değil iyi seviyede İngilizce bilgisine sahibim fakat benim ülkemde hem oyun satıp binlerce dolar kazanıp hem de benim dilimi yok sayması zoruma giden.

0 Övgü Puanı

Accepted Solution

View Original

Problem Çözüldü

Asıl
Award Winner
10
/16

MaviSiyah

• Award Winner
96%
10 RÜTBE
RÜTBE DURUMU
MaviSiyah
sakdogan1
Onaylanmış çözüm

Dil konusunda hem fikiriz , önceki konularda da belirttiğim gibi nasıl bir ülkeye giriş yapan yazılı ve görsel eserlere dublaj/çeviri ekleniyorsa oyunlarda da bulunmalı.Fakat yasal bir zorunluluk olmaması firmaların dil ekleme seçeneğini es geçmesine neden oluyor. Dediğim gibi dışarıdan bakacak olursak 80 milyonluk bir ülkede popüler bir oyun en fazla 20 30 bin satıyor bu dünya geneli için kabul edilebilir değerin çok altında. 

Plus ücretleri konusunda bize de zam gelebilir algısı yaratıldı gidip yıllarca uzattık fakat artış gerçekleşmedi belki bu algı sonrası üyelik sayısında büyük bir artış yaşanması sonucu fiyatlara dokunulmamış olabilir.

PSN Mağaza hakkında biz forumdan yetkili arkadaşlar aracılığı ile bir çok kez çeviri hatalarını ve eksik dilleri bildirdik onlarda yetkililere iletti. Yetkililer yeterince ilgilenmiyorlarsa bu işi daha ciddi koordine eden üstlerine iletmeleri lazım bizim yetkililerin. Sonuçta bizler müşteriyiz orada "Türkçe" ibaresi bulunan bir ürünü görüp satın alacakken olmayınca yok diyip vazgeçenler de oldukça fazladır.Zaten bu kaoslar sonucu Türkçe oyun konusunu açıp güncelledik , işinize yarıyor ve mutlu ediyorsa ne mutlu bize =)

6 Ayda bir sabitlenen kur bizim dış politika krizine denk geldiği için fiyatlar o şekilde sabitlendi. İstikrarsızlık devam ettikçe de fiyatlar kısa vadede azalır gibi görünürken daha fazla artabilir.

aylık 2bin lira asgari ücret alan bir insanın yaklaşık 500 tl sini dandik bir bluray diske yatırması akıl ve mantık sınırlarını gerçekten zorluyor. UK de 2000 sterlin ücret alan bir çalışana bir oyun almak istediğinde 469 sterlin fiyat koysanız size gülen ve acıyan gözlerle bakarak oradan uzaklaşır, bir de oyunda İngilizce yok sadece Japonca derseniz öfkelenip ufak bir sözlü saldırıda bulunabilir:)

Bizde realite bu maalesef her şeyi kabullenip hiç bir çaba sarf etmeyen bir toplumuz . Dil desteğini bir kenara bırakalım büyük çoğunluğumuz toplumda nasıl hareket edeceğini bile bilmiyor. Şurada yardımcı olmaya çalıştığımız konularda bile ne bir katılım ne bir teşekkür dahi etmeden devrik iki cümle kurup sonsuza kadar kayboluyor insanlar.

Bir yerde hepimiz elimizden geldiğince bir şeyler yaparsak güzel şeyler ortaya çıkar.Oyunları maksimum 100 liradan satabilecek bir sistem ve ekonomik alım gücüne sahip insanlar olursa Türkçe içerikler çığ gibi artar ama bu kısa vadede Dedekorkut Hikayeleri'nden bile daha fantastik bir hayal gibi duruyor malesef.

Accepted Solution

View Original

Problem Çözüldü

Asıl
05
/16

alee_kolo

87%
05 RÜTBE
RÜTBE DURUMU
alee_kolo