Odpowiedz
Chcesz dołączyć?

Zaloguj się, aby kontynuować

 • 14

  Nowe wiadomości z ostatniej godziny

 • Otrzymaj odpowiedź w ciągu minut

 • 92%

  92% procent wiadomości, na które odpowiedziano

Accepted Solution

View Original

Problem Rozwiązany

Otwórz pierwszy post
05 lip 2016
Przez duncandes

duncandes

 • MVP
 • Offline
98%
11 Ranga
Postęp

[Community Review] Odin Sphere Leifthrasir

9 Odpowiedzi 745 Wyświetleń Stworzony 05-07-2016
05 lip 2016
Przez duncandes

logo_top.png

 

Odin Sphere Leifthrasir to kompletny remake gry, która ukazała się pierwotnie w 2007 roku, jeszcze na PlayStation 2. To dwuwymiarowa, fabularna gra akcji osadzona w fantastycznym świecie Nordyckich legend, która urzeka przepiękną, malowaną grafiką i bogatymi wątkami fabularnymi.

 

Plusy

Minusy

 • Zachwycająca, ręcznie malowana grafika

 • Aż 5 zupełnie różnych postaci do ogrania

 • Zróżnicowana mechanika walki

 • Bogata możliwość rozwoju postaci

 • Przemyślane i bogate w zwroty akcji wątki fabularne

 • Szybka i płynna animacja również na PlayStation Vita

 • Możliwość gry z dialogami w japońskiej wersji językowej

 • Powtarzalne walki i lokacje

 

 

 

 

img.pngOryginalna wersja gry Odin Sphere okazała się w czasach, gdy na rynku konsola PlayStation 3 była już dobrze zadomowiona i stanowi dowód na to, jak wiele można wycisnąć z konsoli na koniec jej cyklu życia. Dzięki swej malowanej grafice, znacznie skróciła dystans jakościowy między oboma systemami, stając się jednym z najpiękniejszych i najbardziej intrygujących tytułów swojej generacji.

 

Niestety, przez błędy marketingowe, gra przeszła praktycznie bez echa, jednak dzięki Vanillaware i nowemu wydawcy, którym został Atlus, gra trafiła do nas ponownie, tym razem w wysokiej rozdzielczości, usprawnionej animacji oraz z rozszerzonym tytułem.

 

Wielu developerów wydając wersje zremasterowane idzie na łatwiznę, ale nie Vanillaware, które dokonało całkowitego przerysowania i w pełni wykorzystało możliwości oferowane przez silniejsze systemy. W rezultacie otrzymaliśmy produkt o najwyższej jakości grafiki do której przyzwyczaiło nas studio. Odnowieniu uległy nie tylko podstawowe grafiki, ale również otoczenie, które zostało wzbogacone i umożliwia głębszą eksplorację, a także część ścieżki dźwiękowej. W grze pojawili się również nowi przeciwnicy, którzy znacznie urozmaicają przeczesywanie terenów.

 

81qZH176yZL._SL1500_.jpg

 

Największą zmianą jest jednak usprawnienie animacji, która obecnie pracuje w 60 klatkach na sekundę. To znacznie wpływa na odbiór gry, gdyż walka stała się zauważalnie bardziej płynna i nabrała zupełnie nowej dynamiki. Każda z 5 obecnych w grze postaci zyskała również nowe ruchy, które łatwo można łączyć w kombinacje. Studio dołożyło wielu starań, aby gra, która pierwotnie ukazała się dwie generacje wcześniej, zachwycała na każdym kroku i tak też się dzieje.

 

Fabularnie gra Odin Sphere Leifthrasir skupia się na historii pięciu zupełnie różnych postaci. Są to pozornie oddzielne historie, dostępne w formie ksiąg, które jednak przeplatają się wątkami uzupełniając wzajemnie opowieść i pozwalając na obserwowanie konfliktów z różnych stron. Takie podejście powoduje jednak, że gra w pewnych aspektach jest dosyć powtarzalna, jednak zróżnicowanie sposobu kontrolowania bohaterów sprawia, że gra mimo pewnej wtórności wciąż stawia przed graczem wyzwania.

 

AC1-noscale.jpg

 

Opowieść jest bogata nie tylko w wątki fabularne ale również zwroty akcji. Tak naprawdę, każda z pięciu ksiąg mogłaby z powodzeniem stanowić materiał na odrębną grę lub być zaoferowana graczowi w formie DLC, jednak otrzymujemy wszystko w komplecie, dzięki czemu gra dostarcza zabawy od 35 do 40 godzin a zbierając wszystkie trofea, nawet więcej.

 

Pod kątem mechaniki gra przypomina inną produkcja studia - Muramasa Rebirth. Ponieważ Muramasa Rebirth była dostępna w usłudze PlayStation Plus, jest spora szansa, że mogliście się z nią zapoznać. Jeżeli zachwyciła was ta produkcja, to z uwagi na wiele punktów stycznych mechaniki, docenicie również Odin Sphere Leifthrasir.

 

Podobnie rozwiązano prowadzenie opowieść, sposób podróżowania oraz walkę. Opowieść w grze poznajemy nie tylko dzięki przerywnikom animowanym, ale również przez zbieranie manuskryptów oraz rozmowy z napotkanymi postaciami. Nie są one jednak obligatoryjne. Sama eksploracja jest z kolei dosyć schematyczna i sprowadza się w zasadzie to przechodzenia z lokacji do lokacji, podzielonych na pola zwykłe, pola odpoczynku oraz pola bitewne (areny). Sednem gry jest jednak walka a reszta stanowi jedynie tło do całości, więc w ogólnym rozrachunku takie podejście sprawdza się bardzo dobrze a docieranie z miejsca na miejsce jest szybkie i niepotrzebnie nie rozciąga rozgrywki.

 

Insert12-700x394.jpg

 

Każda z postaci dostępnych w grze oferuje odmienny zestaw umiejętności bitewnych i gra się nią zupełnie inaczej. To sprawia, że rozpoczynając nową opowieść od nowa musimy nauczyć się walczyć oraz zdobywać doświadczenie pozwalające nam wzmacniać bohaterów. Ten zabieg znacznie niweluje wadę powtarzalności rozgrywki i sprawia, że nawet po wielu godzinach obcowania z grą możemy odkrywać ją na nowo.

 

Zmienia się naprawdę wiele, gdyż w zależności od bohatera musimy nie tylko zmienić sposób prowadzenia walk związany z wykorzystaniem umiejętności ale również mniej lub bardziej skupić się na wykorzystywaniu i przygotowywaniu mikstur magicznych, które mogą nam zapewnić określonego rodzaju przewagi. Alchemia jest rozbudowana i ograniczona jedynie dostępnością określonych składników, które należy zebrać z pola walki, kupić lub … wyhodować.

 

Odin-Sphere-Leifthrasir_20160613182111.jpg

 

Ilość dostępnych ataków dla każdej postaci jest spora a dodatkowo można je łączyć w zabójcze kombinacje pozwalające nam toczyć epickie pojedynki, w których czuć moc i to, kto rozdaje karty. Drzewko rozwoju postaci robi wrażenie i poza odblokowywaniem kolejnych umiejętności pozwala również na ich wzmacnianie. Dodatkowo nasza postać może przenosić do trzech sztuk ekwipunku, które poza dodatkowymi wartościami defensywnymi mogą zaoferować również inne bonusy.

 

Będąc przy walce trzeba wspomnieć, że gra oferuje kilka poziomów trudności. Już od początku warto jednak zacząć grać na najwyższym, dostępnym poziomie trudności, gdyż dzięki wielu dostępnym w grze możliwościom zdobywania doświadczenia oraz szerokim dostępie do mikstur magicznych, w tym leczących, gra nie jest bardzo wymagająca. Owszem, są sytuacje w których będzie trudniej, ale jeżeli z czymś nie będziemy mogli dać sobie rady, wystarczy wrócić do wcześniejszych lokacji i zdobyć nieco więcej doświadczenia, dzięki któremu wzmocnimy postać. Ciekawostką jest fakt, że doświadczenie zdobywamy nie tylko przez pokonywanie przeciwników, ale również przez spożywanie pożywienia, na którego punkcie pracownicy studia zdają się mieć obsesję.

 

8-noscale.jpg

 

Na szczęście gra oferuje znacznie trudniejszy tryb New Game+ dostępny po ukończeniu historii oraz nowe ustawienie "200 HP cap", przeznaczone dla najtwardszych graczy, które sprawi, że będziemy mogli przetestować swoje umiejętności w spartańskich warunkach. Przy okazji warto odnotować, że w grze praktycznie nie występuje wczytywanie danych. Zmiany lokacji czy wznowienie walki po porażce odbywa się błyskawicznie dzięki czemu nie wypadamy z rytmu między kolejnymi potyczkami.

 

Graficznie gra prezentuje się bardzo okazale. Wysoka rozdzielczość obrazu Full HD 1080p na PlayStation 4 rozpieszcza oczy i sprawia, że ma się ochotę wciskać przycisk Share przy każdej okazji. Zarówno kreska jak i architektura barw stoją na najwyższym poziomie, a ilość detali chwyta za serce. Prawdziwymi szczęśliwcami są jednak posiadacze pierwszej wersji konsoli PlayStation Vita z ekranem typu OLED, na którym gra błyszczy niczym najjaśniejsza gwiazda.

 

Odin-Sphere-Leifthrasir-1.jpg

 

Również płynność rozgrywki jest stała. Na PlayStation 4 ilość klatek na sekundę trzyma górną granicę. PlayStation Vita również radzi sobie znakomicie, chociaż w naprawdę ekstremalnych sytuacjach zdarzają się okazjonalne spowolnienia, które w praktyce są jednak zupełnie nieodczuwalne.

 

Od strony dźwiękowej gra, nie inaczej, pokazuje się od najlepszej strony. Zarówno dźwięki jak i muzyka w grze jest bardzo klimatyczna i dobrze dopasowana. Kilka razy odniosłem jednak wrażenie, że niektóre z dźwięków były wykorzystywane również w innych produkcjach studia (Dragon's Crown), ale nie jest to w żaden sposób wadą. Najważniejsze, że wszystko spina się w jedną, zgrabną całość, która wpada nie tylko w oko, ale i w ucho.

 

Miły ukłonem ze strony twórców jest również pozostawienie oryginalnego zapisu lektorskiego z wersji japońskiej. Należy jednak zaznaczyć, że również angielska wersja językowa charakteryzuje się dobrą grą aktorską i perfekcyjnym zgraniem głosów z postaciami.

 

Valkyrie-4.jpg

 

Odin Sphere Leifthrasir to solidna, fabularna gra akcji, która wystarcza na wiele godzin. Studio Vanillaware dostarczylo nam produkt dopieszczony z miłością i dbałością, który starcza na długo i nawet po ukończeniu historii chce się do niego wracać. Niewiele jest podobnych produkcji na rynku, dlatego szczególnie, jeżeli jesteście posiadaczami konsoli PlayStation Vita, powinniście poszerzyć swoją bibliotekę o ten tytuł, albo chociaż sprawdzić wersję demonstracyjną, aby przekonać się jak wiele ma do zaoferowania.

 

 

Odin Sphere Leifthrasir już dziś możecie kupić w PlayStation Store w wersji na konsolę PlayStation 4, Playstation Vita oraz PlayStation 3. Wszystkie trzy wersje oferują tą samą zawartość.

 

 

 

odin-pss.jpg

 

 

 

 

Jeżeli podoba Ci się Odin Sphere Leifthrasir, koniecznie sprawdź również

 

 

Muramasa Rebirth Complete Collection

Dust: An Elysian Tail

muramasa.jpg

dust.jpg

ODPOWIEDŹ
ETYKIETY: PS Vita PS3 PS4

Accepted Solution

View Original

Problem Rozwiązany

Otwórz pierwszy post
Beta Tester
09
/16

Klimat_GTK

 • Beta Tester
 • Offline
97%
09 Ranga
Postęp
Klimat_GTK
Zaakceptowane Rozwiązania

Powiem tak. Grałem w Muramasa Rebirth i Dragons Crown, obie gry Vanillaware, żadna mi się nie wkręciła co więcej styl Dragons Crown mocno mnie odpycha.

 

Patrzę na Odina w opisach widzę Sega i Atlus mimo, że styl podobny gry ale może coś innego. Pobieram demo. Nawet fajne, najbardziej mi imponuje możliwość zatrzymania czasu i przemyślenia ataku(uwielbiam turówki). Przed wczoraj patrzę na przecenie, mówię dobra, ryzyk fizyk. Dopiero wczoraj odpaliłem na chwilę żeby zrobić save i uruchomić auto upload z plusem. No i tak już mam nabite 2h :D

 

Gra jest naprawdę mega! Trochę sobie pewnie koloryzjuę jak dobra to nie jest, bo czuję miłe wspomnienia z Valkyrie Profile grając w to (i oczywiście mitologia nordycka której jestem fanem). Ale jest kapitalna! Jests tak dobra,  że nawet nie mogę wymienić argumentów dla czego jest tak dobra :D I jeszcze tak pięknie śmiga na Vicie!

Odpowiedz
0 Kudos

[Community Review] Odin Sphere Leifthrasir

Accepted Solution

View Original

Problem Rozwiązany

Otwórz pierwszy post
Beta Tester
09
/16

Klimat_GTK

 • Beta Tester
 • Offline
97%
09 Ranga
Postęp
Klimat_GTK
Klimat_GTK
Zaakceptowane Rozwiązania

Oczywiście Odin to również gra Vanillaware

Odpowiedz
0 Kudos

[Community Review] Odin Sphere Leifthrasir

Accepted Solution

View Original

Problem Rozwiązany

Otwórz pierwszy post
MVP
11
/16

duncandes

 • MVP
 • Offline
98%
11 Ranga
Postęp
duncandes
Klimat_GTK
Zaakceptowane Rozwiązania

Zgadzam się, Odin Sphere to idealna gra na Vitkę. Natomiast dziwi mnie trochę, że Muramasa Ci się nie podobała, ponieważ gry są dosyć podobne. Być może jeszcze kiedyś wrócisz do niej. Co Ciekawe - w przypadku Maramasy dostępnych jest klika DLC. Mam wszystkie i muszę powiedzieć, że są znakomite - ale co najważniejsze, każde z nich znacząco zmienia sposób prowadzenia rozgrywki - tak jak tutaj, gdzie każdą postacią trzeba nauczyć się grać od nowa. Więc nawet jeżeli podstawka Muramasy Ci się nie podobała, warto dać szansę również DLC.

Odpowiedz
0 Kudos

[Community Review] Odin Sphere Leifthrasir

Accepted Solution

View Original

Problem Rozwiązany

Otwórz pierwszy post
Beta Tester
09
/16

Klimat_GTK

 • Beta Tester
 • Offline
97%
09 Ranga
Postęp
Klimat_GTK
duncandes
Zaakceptowane Rozwiązania

hmmm... może muszę spróbować na wyższym poziomie. Bo muramasa to jest mashowanie przycisków i właściwie tyle. Z tego co kojarzę to nawet nie ma systemu itemów/alchemii, a system skillsów jest uboższy niż gra wydana kilka lat przed nią czyli Odin.

Odpowiedz
0 Kudos

[Community Review] Odin Sphere Leifthrasir

Accepted Solution

View Original

Problem Rozwiązany

Otwórz pierwszy post
MVP
11
/16

duncandes

 • MVP
 • Offline
98%
11 Ranga
Postęp
duncandes
Klimat_GTK
Zaakceptowane Rozwiązania

Tak. Na niskich poziomach to tak wygląda - zresztą w Odinie również. Na wyższych trzeba już planować niektóre ataki a, szczególnie w muramasie, nauczyć się utrzymywać walkę w powietrzu ponieważ wtedy przeciwnik nie może się bronić. Możesz też rozważyć walkę na najwyższym poziomie, gdzie giniesz od jednego ciosu :)

Odpowiedz
0 Kudos

[Community Review] Odin Sphere Leifthrasir

Accepted Solution

View Original

Problem Rozwiązany

Otwórz pierwszy post
Beta Tester
09
/16

Klimat_GTK

 • Beta Tester
 • Offline
97%
09 Ranga
Postęp
Klimat_GTK
duncandes
Zaakceptowane Rozwiązania

hahah :D aż taki HC to nie jestem. Mam dość sporą kolejkę w którą wcisnął się teraz bezczelnie Odin, właściwie samych rpgów więc może mi akurat przejdzie ;)

Odpowiedz
0 Kudos

[Community Review] Odin Sphere Leifthrasir

Accepted Solution

View Original

Problem Rozwiązany

Otwórz pierwszy post
MVP
11
/16

duncandes

 • MVP
 • Offline
98%
11 Ranga
Postęp
duncandes
Klimat_GTK
Zaakceptowane Rozwiązania

A już niebawem World of Final Fantasy, co ?

Odpowiedz
0 Kudos

[Community Review] Odin Sphere Leifthrasir

Accepted Solution

View Original

Problem Rozwiązany

Otwórz pierwszy post
Beta Tester
09
/16

Klimat_GTK

 • Beta Tester
 • Offline
97%
09 Ranga
Postęp
Klimat_GTK
duncandes
Zaakceptowane Rozwiązania

o fak... już za klika dni... a poluję na day 1 żeby mieć dodatkowe summony... a potem niecały miesiąc odpoczynku i FF XV.

Odpowiedz
0 Kudos

[Community Review] Odin Sphere Leifthrasir

Accepted Solution

View Original

Problem Rozwiązany

Otwórz pierwszy post
MVP
11
/16

duncandes

 • MVP
 • Offline
98%
11 Ranga
Postęp
duncandes
Klimat_GTK
Zaakceptowane Rozwiązania

Dobrze ze Kingdom Hearts zaliczyło opóźnienie :)

Odpowiedz
0 Kudos

[Community Review] Odin Sphere Leifthrasir