Odpowiedz
Chcesz dołączyć?

Zaloguj się, aby kontynuować

 • 26

  Nowe wiadomości z ostatniej godziny

 • Otrzymaj odpowiedź w ciągu minut

 • 92%

  92% procent wiadomości, na które odpowiedziano

Accepted Solution

View Original

Problem Rozwiązany

Otwórz pierwszy post
07 cze 2016
Przez duncandes

duncandes

 • MVP
 • Offline
98%
11 Ranga
Postęp

[Community Review] Doom

[ Edytowane ]
9 Odpowiedzi 924 Wyświetleń edytowane 07-06-2016
07 cze 2016
Przez duncandes

logo.jpg

 

Doom to jeden z największych przebojów w historii gier komputerowych, a wydana oryginalnie w roku 1993 gra, do dziś żyje wśród społeczności i mimo upływu lat, wciąż tak samo bawi jak kiedyś. Tak szybko, jak oryginalna wersja Dooma zdobywała zwolenników wśród graczy, tak samo szybko pojawiali się przeciwnicy, głównie wśród polityków i dziennikarzy, którzy posądzali autorów o propagowanie przemocy i satanizmu.

 

Najnowsza odsłona gry pozostaje wierna założeniom oryginału oferując pełną przemocy rozgrywkę, uzupełnioną o nowe pomysły oraz zawrotne tempo akcji w nowoczesnej oprawie graficznej. I chociaż poziom brutalności nie szokuje już jak dawniej, to nowa wersja gry jest jedną z najlepszych i najbardziej brutalnych gier pierwszoosobowych strzelanek ostatnich lat.

 

Plusy

Minusy

 

 • Szybka i brutalna akcja wierna oryginałowi.

 • Znakomita grafika i udźwiękowienie

 • Nowe pomysły, które współgrają z klasyczną rozgrywką.

 • SnapMap – edytor poziomów dla graczy.

 • Polska wersja językowa.

 • Niczym się niewyróżniający tryb wieloosobowy.

 • Długi czas wczytywania edytora map.

 

 

 

id Software to pionierzy rynku strzelanin pierwszoosobowych, którym zawdzięczamy ten gatunek. Gdy w roku 1992 wydali grę Wolfenstein 3d na zawsze wpisali się w dzieje elektronicznej rozrywki. I chociaż udało się znaleźć dowody na to, że gry typu FPS istniały już wcześniej, to dopiero Wolfenstein 3d sprawił, że gatunek ten na stałe zadomowił się w środowisku gier.

 

Każda kolejna ich produkcja, zyskiwała miano kultowej i w wiele z nich, pomimo upływu lat wciąż grają ogromne rzesze wiernych fanów, czekając na godnych następców, którzy byliby w stanie udźwignąć ciężar legendy. Gdy w roku 1993 pojawiła się pierwsza wersja Doom-a, od tamtej pory, każda kolejna gra typu FPS była nazywana „klonem Dooma”, a sam Doom stał się synonimem pierwszoosobowej rozrywki w najlepszym wydaniu.

 

Gdy w roku 2008 pojawiły się pierwsze informacje na temat przygotowywanej gry Doom 4, a następnie temat ucichł, wierni fani wstrzymali oddech. Ostatecznie, według niektórych źródeł, w roku 2011 projekt uległ całkowitemu wyzerowaniu, a od tamtej pory wszystkie prace nad grą przebiegały w tajemnicy. Dopiero w roku 2014, nagradzając najwierniejszych fanów, pokazano im na zamkniętym pokazie pierwsze materiały z obecnej wersji gry. Już wtedy opinie graczy były bardzo pochlebne, a tym, którym dane było oglądać materiał, byli pod wielkim wrażeniem, co udało się osiągnąć deweloperom.

 

Dziś patrząc na Dooma możemy śmiało powiedzieć – warto było czekać! I chciałoby się rzec - „Hell yeah!”, ale to związek wyrazowy należący do innego bohatera.

 

600904.jpg

 

Fabuła w grze jest płytka, ale jest ona jedynie pretekstem do tego, aby już od pierwszych chwil na ostro ruszyć z krwawą rzeźnią – ponieważ inaczej nie można nazwać tego, co przez cały czas dzieje się na ekranie. Cel jest prosty. Unicestwić wszelkie demoniczne istoty. Przy takiej głębi – po co komu fabuła? Niemniej fabuła jest najbardziej rozbudowana ze wszystkich gier z serii Doom, które pojawiły się do tej pory. Jednak nie ciąży i niepotrzebnie się nie rozwleka.

 

Wszyscy ci, którzy obawiali się, że nowy Doom może zostać ugrzeczniony mogą odetchnąć z wielką ulgą. Tak się nie stało, a wręcz przeciwnie – poziom brutalności z uwagi na możliwości dzisiejszej technologii, jest jeszcze bardziej wyraźny a powrót do szybkiej i dynamicznej rozgrywki jest tym na co czekali miłośnicy hardcorowego strzelania od dawna. Tu nie możesz schować się za zasłoną, aby zregenerować życie. Jeżeli nie masz przyrodzenia ze stali, lepiej schowaj się w kącie i nie wystawiaj z niego nawet nosa.

 

Id Software doskonale zdawało sobie sprawę, że stworzenie gry, która bazowała, by dokładnie na tych samych rozwiązaniach co w latach 90tych, byłoby niewystarczające dla dzisiejszego, wymagającego gracza. Nowy Doom to przykład tego, jak nowoczesne rozwiązania mogą być idealnie wkomponowane w klasyczną rozgrywkę, utrzymując to, co w niej najlepsze i uzupełniając o nowe pokłady miodności.

 

25122056109l.jpg

 

doom___marine_render_by_crussong-d9r4mfd.pngJedną z największych nowości w Doomie są zabójstwa chwały, czyli ciosy wykańczające oszołomionych przeciwników. Skutkują one nie tylko efektownym i brutalnym wykończeniem demona, ale również umożliwiają pozyskanie odrobiny energii oraz amunicji. Stały się one w nowym Doomie integralną częścią rozgrywki, do której trzeba się przyzwyczaić, ale łatwo zaakceptować.

 

Kolejną nowością jest system rozwoju broni oraz postaci. Podczas wypełniania kolejnych zadań i ukrytych wyzwań, zdobywamy punkty broni, za które możemy rozwijać jej możliwości. Aby to jednak było możliwe, musimy wcześniej odszukać drona zbrojeniowego, który umożliwi nam jednokrotne wykupienie aktualizacji dla uzbrojenia. Dzięki temu nasza broń jest rozwijana, oferując zupełnie nowe funkcjonalności, a im lepsi jesteśmy, tym szybciej jesteśmy w stanie uzyskać jej pełen potencjał.

 

W grze pojawia się również piła mechaniczna. Niestety ograniczenie przez amunicję w postaci paliwa sprawia, że możliwość jej wykorzystania jest uzależnona od jego ilości. W praktyce więc, stanowi źródło awaryjnego zapasu amunicji i energii, która wypada przez rozrywane jej mocą demony. Jest jeszcze coś… tak, to BFG (Big F★cking Gun lub Bio Force Gun – jak kto woli). Legendarna broń powraca i cieszy tak samo jak kiedyś!

 

DOOM_03.jpg

 

Podobnie ma się sprawa z rozwojem postaci, do której rozwoju konieczne są specjalne pretoriańskie żetony. Można je znaleźć przy ciałach martwych komandosów i służą one do rozwoju cech własnych skafandra jak wytrzymałość, czy odporność na wybuchy. Nasze statystyki możemy jednak zwiększyć również odszukując specjalne kule Argentu, stanowiące skupienie czystej piekielnej energii. Dzięki niej zwiększymy ilość zdrowia, pancerza lub ilość przenoszonej amunicji. Na mapach poukrywane są także liczne wyzwania runiczne, których ukończenie pozwala na pozyskanie run, dzięki którym zyskujemy dodatkowe korzyści umieszczając je w odpowiednich slotach.

 

Obecny Doom to również znacznie większa mobilność. W pierwotnej wersji gry Doom postać nie mogła nawet skakać, tymczasem w nowej wersji nie tylko skacze, ale również wspina się i może wykorzystywać buty odrzutowe. Dzięki nowym umiejętnościom możemy szybko się przemieszczać po całej arenie, co jest szczególnie ważne w odniesieniu do znacznie intensywniejszej walki niż w oryginale. Trzeba przyznać, mechanika ta, sprawuje się znakomicie.

 

Nowy Doom to również hołd dla oldschoolowego gracza. Zawiera ogromną ilość sekretnych lokacji, znajdziek i easter eggów. Ilość ukrytych przejść i pozornie niedostępnych lokacji sprawia, że gracze lubiący zaglądać w każdy kąt poczują się jak w siódmym niebie.

 

doom_header_new_1.jpg

 

Kampania dla pojedynczego gracza jest również dosyć długa. Co prawda czas jej ukończenia będzie zależał w dużej mierze od wybranego poziomu trudności i umiejętności, ale nawet na normalnym poziomie, ukończenie trybu dla pojedynczego gracza zajmuje około 11 godzin. Oczywiście, jeżeli będziecie chcieli odszukać wszystkie przygotowane przez studio niespodzianki, czas ten znacznie się wydłuży.

 

Multiplayer

 

Tryb wieloosobowy Dooma to zupełnie oddzielny temat. Nie został on przygotowany przez id Software, a przez studio Certain Affinity, które, mimo iż może wydawać się nieznane, ma w swoim dorobku wiele udanych produkcji oraz wiele doświadczenia w zakresie trybów wieloosobowych – głównie związanych z serią Halo oraz Call of Duty.

 

Choć osobiście uważam, że w tryb wieloosobowy Dooma gra się bardzo fajnie, to po dłuższym zastanowieniu można zrozumieć, skąd biorą się niektóre negatywne opinie na jego temat. Zestawiając rozgrywkę wieloosobową z tą z kampanii dla pojedynczego gracza, zauważamy, że tryb sieciowy nowego Dooma zbyt wiele czerpie z wcześniejszego dorobku studia, które za niego odpowiada a zbyt mało z Dooma. Nie oznacza to, że jest zły, ale niestety sprawia, że nie wyróżnia się zbytnio od innych gier wieloosobowych i gdzieś między palcami przepuszcza niewykorzystany potencjał. Jednak wszystko można poprawić, więc kto wie, czy wraz z którąś aktualizacją, studio nie zdecyduje się na modyfikację rozgrywki i nie tchnie nowego życia w tryb wieloosobowy. Wciąż jednak może dostarczać rozrywki i stanowi miłe uzupełnienie zwiększając wartość gry jako całości, oferując sporo dodatkowej zawartości.

 

Tryb wieloosobowy oferuje bowiem 6 trybów rozgrywki i 9 zupełnie różnych aren. Wielopoziomowe areny są często pełne niebezpieczeństw oraz podobnie jak mapy z trybu solo, zawierają wiele sekretów, a jednocześnie brakuje w nich bezpiecznych miejsc, które pozwalałyby na zabawy w snajpera. Możliwa jest również personalizacja bohatera oraz (modne) definiowanie własnego zestawu wyposażenia.

 

Podsumowując, warto spróbować, gdyż jak widać po rangach graczy z gier dobieranych, tryb ten może się podobać, a potwierdza fakt, iż nie trudno znaleźć kompanów do wspólnego grania.

 

feature1.jpg

 

Doom SNAPMAP

 

Nowy Doom to także coś znacznie więcej niż tylko kampania solo czy tryb wieloosobowy. To również samodzielny edytor poziomów. Podobnie jak tryb dla wielu graczy, również moduł SNAPMAP został przygotowany przez zewnętrzne studio - Escalation Studios.

 

Mimo swojej prostoty i pewnych ograniczeń stanowi on jednak znakomitą wartość dodaną do gry oddając w ręce graczy narzędzie, pozwalające na samodzielne tworzenie nowych poziomów i trybów rozgrywki. Każdy może tworzyć i modyfikować mapy, dodać zdefiniowane lub własne elementy rozgrywki i edytować skrypty gry. Oczywiście są pewne ograniczenia, ale już aktualnie dostępnych jest wiele nowych i interesujących poziomów, przygotowanych i udostępnionych przez społeczność, a co chwilę pojawiają się nowe.

 

Dzięki niemu możemy powracać do gry wielokrotnie i wciąż odkrywać ją na nowo, gdyż jak wiemy – społeczność potrafi zaskakiwać.

 

Doom-Snapmap-2.jpg

 

Grafika w grze jest rewelacyjna. id Software postawiło sobie za cel dostarczenie najładniejszej gry typu FPS działającej w 1080p i 60 klatkach na sekundę i z czystym sumieniem można przyznać, że im się to udało.

 

Nowy Doom działa na nowoczesnym silniku id Tech 6, przygotowanym specjalnie na potrzeby gry przez specjalistów, którzy brali udział m.in. przy tworzeniu silnika Cry Engine. Nic więc dziwnego, że grafika w nowym Doomie stoi na bardzo wysokim poziomie. Jednocześnie, gra wykorzystuje Temporal Super Sampling Anti-Aliasing oferując przepiękne wygładzanie krawędzi i obok Uncharted 4 oferuje na chwilę obecną, najbardziej zaawansowaną technologię w tym aspekcie.

 

Oczywiście silnik nowego Dooma potrafi znacznie więcej i obok wspomnianych technologii pojawiają się bogate efekty cząsteczkowe, w tym cieniowane cząsteczek, różnego rodzaju efekty świetlne, jak również wysokiej jakoś efekt głębi ostrości czy poświaty. To wszystko sprawia, że klimat zbudowany przez oprawę graficzną jest bardzo mroczny i szalenie przekonywający. Dodatkowo rozmycie ruchu stosowane w grze, jest jednym z najlepszych dostępnych wśród ówczesnych gier.

 

DOOM-5.jpg

 

Gdy przyjrzymy się z bliska, modelom demonów w przeglądarce modeli, bardzo łatwo również dostrzeżemy, ile miłości włożono w ich przygotowanie. Są ogromnie bogate w szczegóły i zaprojektowane z wielką dbałością o najdrobniejsze detale. Dokładnie tak samo, jak areny.

 

Gra działa przez większość czasu w 60 klatkach na sekundę, z okazjonalnymi spadkami do maksymalnie kilku klatek w najbardziej wymagających momentach. Na szczęście synchronizacja pionowa pozostaje utrzymana, więc obraz nie ulega rozrywaniu, a spadki animacji nie są nieodczuwalne. Doom podobnie jak wiele innych gier korzysta także z dynamicznej rozdzielczości i potrafi sporadycznie obniżyć rozdzielczość do 900p celem utrzymania płynności, jednak przez znaczną większość czasu gra trzyma rozdzielczość 1080p.

 

Chciałoby się rzecz, że udźwiękowienie gry to zupełnie oddzielna kwestia, jednak stanowi ono równie esencjonalną wartość co grafika w nowym Doomie. Muzyka i dźwięki są idealnie dopasowane, ostre w brzmieniu i perfekcyjnie wkomponowane. Nie ma nic piękniejszego (jakkolwiek okropnie by to nie brzmiało) niż rozdzieranie piłą mechaniczną piekielnego demona przy akompaniamencie ostrego metalu oraz pisk w uszach, gdy już kurz opadnie.

 

doom-pentragram.jpg

 

 

W niektórych aspektach muzyka w nowym Doomie przypomina nieco ścieżkę muzyczną z gry Quake, ale nie jest to akurat wada i może stanowić pewien punkt odniesienia, czego się spodziewać. Gra posiada również pełną lokalizację w języku polskim. Dubbing stoi na wysokim poziomie, chociaż w trybie sieciowym, głos lektora słabo komponuje się z całością, to ogólne wrażenie jest bardzo pozytywne.

 

CACODEMON.pngWarto również dodać, że pomimo iż mapy w nowym Doomie są ogromne, to czasy wczytywania stoją na przyzwoitym poziomie, szczególnie po śmierci, powrót na mapę odbywa się całkiem sprawnie i szybko. Nieco inną historią jest edytor SNAPMAP, którego wczytanie potrafi trwać naprawdę długo, ale w ogólnym rozrachunku jest nieźle.

 

Chociaż nowy Doom nie uniknął potknięć, głównie w kwestii rozgrywki wieloosobowej, to ilość pokładów miłości poświęconej na przygotowanie kampanii dla pojedynczego gracza oraz wynikającej z edytora map, jest tak wielka, że wszelkie niedociągnięcia można śmiało wybaczyć.

 

Sądzę, że nazywając nowego Dooma najlepszą strzelanką pierwszo-jednoosobową ostatniej dekady, w niczym nie przesadzę. Doskonale wyważony stopień trudności, ogromne, pełne sekretów mapy, dynamiczna, czysto arkadowa rozgrywka, to cechy, które pozwalają czerpać z gry pełnymi garściami. A idąc na pewne ustępstwa, tryb wieloosobowy również da się lubić.

 

Polecam grę zdecydowanie nie tylko dla graczy, którzy wciąż pamiętają pierwowzór, ale również dla wszystkich młodszych, którzy szukają wyzwania, a jednocześnie lubią szybką i niepohamowaną destrukcję.

 

 

Grę Doom możesz kupić już teraz w sklepie PlayStation Store

 

 

 

--doom.jpg

 

 

A jeżeli podoba Ci się Doom, z pewnością polubisz także:

 

Wolfenstein: The New Order

 

--new-order.jpg
 

 

 

Shadow Warrior

 

--shadow-warrior.jpg

 

 

 

ODPOWIEDŹ

Accepted Solution

View Original

Problem Rozwiązany

Otwórz pierwszy post
Beta Tester
09
/16

Pioterek2010

 • Beta Tester
 • Offline
96%
09 Ranga
Postęp
Pioterek2010
Zaakceptowane Rozwiązania

Recenzje całkiem dobre, tylko szkoda ze w wiekszosci sa to gry z nie mojej piaskownicy

Odpowiedz
0 Kudos

[Community Review] Doom

- ŻYCIE JEST PIĘKNE -

Accepted Solution

View Original

Problem Rozwiązany

Otwórz pierwszy post
Beta Tester
09
/16

Klimat_GTK

 • Beta Tester
 • Offline
97%
09 Ranga
Postęp
Klimat_GTK
Pioterek2010
Zaakceptowane Rozwiązania

Chyba każdy może zrobić Community review. Może spróbujesz coś swojego? Jakbyś napisał do jakiejś którą też mam to bym się podłączył ;)

[Community Review] Doom

Accepted Solution

View Original

Problem Rozwiązany

Otwórz pierwszy post
Beta Tester
09
/16

Pioterek2010

 • Beta Tester
 • Offline
96%
09 Ranga
Postęp
Pioterek2010
Klimat_GTK
Zaakceptowane Rozwiązania

[Community Review] Doom

- ŻYCIE JEST PIĘKNE -

Accepted Solution

View Original

Problem Rozwiązany

Otwórz pierwszy post
MVP
11
/16

duncandes

 • MVP
 • Offline
98%
11 Ranga
Postęp
duncandes
Klimat_GTK
Zaakceptowane Rozwiązania

Oczywiście ze może! 

Odpowiedz
0 Kudos

[Community Review] Doom

Accepted Solution

View Original

Problem Rozwiązany

Otwórz pierwszy post
MVP
11
/16

duncandes

 • MVP
 • Offline
98%
11 Ranga
Postęp
duncandes
Zaakceptowane Rozwiązania
id Software przejmuje stery nad rozwojem trybu wieloosobowego w Doomie. Plany są jasne. Jeszcze w trakcie lata do gry trafią prywatne oraz własne gry (custom games), do gry trafią też boty, z tym że te będą udostępniane w kilku fazach. id Software chce bowiem udostępnić je zarówno w standardowym multi, jak i w trybie SnapMap. Studio rozważa też implementację klasycznej przeglądarki serwerów, ale w tej kwestii nic na razie nie obiecuje.

Tryb multiplayer będzie więc stopniowo ulepszany, ale wygląda na to, że większe zmiany są raczej kwestią miesięcy niż tygodni.
Odpowiedz
0 Kudos

Dotyczy: [Community Review] Doom

Accepted Solution

View Original

Problem Rozwiązany

Otwórz pierwszy post
MVP
11
/16

duncandes

 • MVP
 • Offline
98%
11 Ranga
Postęp
duncandes
Zaakceptowane Rozwiązania

Na oficjalnym forum gry pojawił się wpis pracownika idSoftware, który poinformował, że tryb dla wielu graczy obecny w grze doczekał się aktualizacji balansu kilku narzędzi mordu. Kolejna aktualizacja zajmie się aspektami kampanii dla jednego gracza.

 

Poprawie mają ulec:
Odblokowanie trofeów, głównie IDKFA, Every Nook i Cranny
Połatana zostanie masa błędów, w tym przypadkowe i losowe aktywowanie trybu deweloperskiego
Dodane zostaną nowe funkcje do SnapMapa, poprawiona zostanie także logika SI i ścieżki ruchu
Dojdzie tryb Photo
Pojawi się opcja klasycznego rozmieszczenia i podgląd modeli broni z Dooma.

 

Odpowiedz
0 Kudos

[Community Review] Doom

Accepted Solution

View Original

Problem Rozwiązany

Otwórz pierwszy post
MVP
11
/16

duncandes

 • MVP
 • Offline
98%
11 Ranga
Postęp
duncandes
Zaakceptowane Rozwiązania
Z okazji e3 przez tydzień w PSS dostępne będzie demo gry Doom!

https://store.playstation.com/#!/pl-pl/gry/doom-demo/cid=EP1003-CUSA05655_00-DOOMSINGLEPLAYER

To jedyna szansa aby przekonać sie jak dobra jest to gra. Warto sie spieszyć poniewaz po tygodniu demo zostanie wycofane.
Odpowiedz
0 Kudos

Dotyczy: [Community Review] Doom

Accepted Solution

View Original

Problem Rozwiązany

Otwórz pierwszy post
08
/16

dwamaliki

 • Offline
95%
08 Ranga
Postęp
dwamaliki
duncandes
Zaakceptowane Rozwiązania

yyy... ale serio? limitowane demo?

Odpowiedz
0 Kudos

[Community Review] Doom

Accepted Solution

View Original

Problem Rozwiązany

Otwórz pierwszy post
MVP
11
/16

duncandes

 • MVP
 • Offline
98%
11 Ranga
Postęp
duncandes
dwamaliki
Zaakceptowane Rozwiązania

Na to wygląda. Pamiętaj, że jak coś jest limitowane to jest bardziej pożądane. Przypuszczam, że to myk służący temu, aby jak największa liczba osób sięgnęła po wersję próbną.

 

Odpowiedz
0 Kudos

[Community Review] Doom